Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Rajono mokyklos narkotikų testų nesibaimintų

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Kuprinė
  • 2015-01-30

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro darbuotojai, atlikę narkotinių medžiagų testus dvylikoje Klaipėdos mokyklų, net devyniose jų aptiko marihuanos pėdsakų. Ar ši prevencijos iniciatyva galėtų atkeliauti ir į Kretingos bendrojo lavinimo įstaigas, kol kas neaišku, tačiau kalbinti rajono mokyklų vadovai tam neprieštarautų.

Atlikti savanorišką tyrimą, skirtą 11 narkotinių medžiagų nustatymui, sutiko tik trečdalis uostamiesčio mokyklų. Mėginiai testams imti nuo vaikinų ir merginų tualetų rankenų ir palangių, persirengimo kambariuose, tam tikrų klasių patalpose, valgyklose, kitose vietose, kur dažniausiai būriuojasi mokiniai. Pora mokyklų testavimą pageidavo atlikti tik bendrabučių tualetuose ir tikslingai pasirinktuose gyvenamuosiuose kambariuose. Pasak Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos centro direktorės Jūratės Grubliauskienės, tokia testavimo programa ne tik padeda nustatyti, ar tam tikroje aplinkoje yra narkotinių medžiagų: „Kaip prevencija veikia vien žinojimas, jog mokykloje yra atliekami tokie testai. Pastebime, kad dalis ugdymo įstaigų vengia šių testų, manydami, kad tyrimai ar jų rezultatai pakenks įvaizdžiui, tačiau kasdienės mokinių aplinkos be narkotikų kūrimas ir puoselėjimas turėtų būti kur kas svarbesnis, negu prestižas“.

Pakliuvusių į policijos akiratį – nedaug

Kretingos rajono policijos komisariato Prevencijos poskyrio specialistės Lijanos Galdikienės duomenimis, vaikų, oficialiai nubaustų už narkotikų vartojimą, Kretingos rajone nėra, tačiau pasitaiko įtariamų vartojimu, dažniausiai - rūkančių „žolę“.

„Tiesa, tokių rajone – vienetai. Apie juos sužinome iš bendramokslių, mokytojų, tėvų, turinčių įtarimų, kad paauglys vartoja“, - sakė pareigūnė. Pasak L.Galdikienės, dažniausiai pasitaikantis scenarijus – paaugliai vakaroja su alkoholiu, prie jo parūko ir marihuanos.

Siekdami auklėti ir šviesti jaunąją kartą, komisariato prevencijos skyriaus pareigūnai periodiškai lankosi mokyklose, skaito paskaitas, individualiai bendrauja su psichotropinių medžiagų vartojimu įtariamais mokiniais, jų tėvais.

„Kiekviena situacija skirtinga, tačiau dažniausiai vaikai ima daryti įvairius pažeidimus – nelanko mokyklos, bėga iš namų ir tik paskui paaiškėja, kad viena iš šio elgesio priežasčių gali būti narkotikų vartojimas“, - teigė L.Galdikienė.

Testams mokyklose pritartų

Pasak Kretingos rajono savivaldybės gydytojos Vandos Verbutienės, šių metų sveikatinimo programos kol kas tik planuojamos, todėl anksti kalbėti, ar atsiras galimybė narkotinių medžiagų testus atlikti Kretingos rajono mokymo įstaigose.

„Praėjusiais metais mokyklose daug kalbėjome apie elektronines cigaretes ir jų žalą. Kadangi pernai renginys pasiekė ne visas mokyklas, šiemet susitikimus tęsime“, - žadėjo V.Verbutienė.

Anot medikės, tam, kad būtų pasiektas efektyvus rezultatas, būtina atsižvelgti ir į mokyklų pageidavimus.

Kalbinti Salantų, Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos ir Kretingos Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos direktoriai teigė, jog pritartų pasiūlymui narkotinių medžiagų testus atlikti ir jų vadovaujamose mokymo įstaigose.

„Apie svaiginančių medžiagų – ne tik narkotikų, bet ir alkoholio, rūkymo - žalą su mokiniais kaskart kalbamės klasės valandėlių, specialių prevencinių programų metu. Ir nors neturiu įtarimų, kad Salantų gimnazijoje narkotinių medžiagų vartojimas būtų paplitusi problema, tokiems testams neprieštaraučiau“, - sakė Salantų gimnazijos vadovas Vaidutis Butkus.

Siekiant diegti nepritarimą narkotikų vartojimui, Jurgio Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje prevencinės paskaitos skaitomos ne tik moksleiviams, bet ir tėvams bei mokytojams, kuriems taip pat būtina žinoti, kaip atpažinti vartojantį vaiką ir kaip su juo elgtis toliau. „Kaip vadovė atsakau už viską, kas vyksta gimnazijoje, todėl tokį narkotinių medžiagų testavimą vertinčiau teigiamai. Net jei narkotikų pėdsakų mokykloje būtų rasta, bent jau žinočiau, kad privalau imtis tam tikrų veiksmų“, - teigė Biruta Mikienė.

Direktorė tikino iki šiol nepastebėjusi įtartinų mokinių. Jos nuomone, į gimnaziją ateina tik labai motyvuoti jaunuoliai, turintys tikslą ne tik baigti mokyklą, bet ir siekti aukštesnio išsilavinimo, tai greičiausiai ir atbaido nuo sveikatai žalingų įpročių.

Kolegoms pritarė ir Julius Gindulis, Kretingos Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos direktorius. Pasak jo, bene didžiausia problema – mokinių rūkymas.

„Jei mokyklos teritorijoje, kur įstatymas draudžia rūkyti, moksleivius pavyksta kontroliuoti, už jos ribų esame bejėgiai. Būtų daug lengviau, jei padėtų ir tėvai, kurie dažnai apsiriboja fraze „Mano vaikas namuose nerūko“, - kalbėjo J.Gindulis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas