Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos bėdos – smurtas ir vagystės

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2015-01-23

Į šiandien įvyksiantį Kretingos rajono policijos komisariato ataskaitinį susirinkimą atvyks policijos generalinio komisaro pavaduotojas Algirdas Stončaitis, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Alfonsas Motuzas, tradiciškai dalyvaus Kretingos rajono apylinkės teismo, prokuratūros atstovai, rajono vadovai. Tačiau, pasak komisariato viršininko Arūno Merkelio, durys atviros ir su 2014 m. policijos veikla susipažinti norintiems visuomenės atstovams. „Dėl jų šį renginį pirmąkart organizuojame viešoje erdvėje – Kretingos kultūros centro parodų salėje“,– išvakarėse „Pajūrio naujienoms“ sakė A. Merkelis, komisariatui vadovaujantis 5 metus.

Viršininko Arūno Merkelio įsitikinimu, geras mikroklimatas kolektyve lemia darbo rezultatus: Kretingos policijos komisariatas ketverius metus iš eilės pagal nusikalstamų veikų ištyrimo procentą 100 tūkstančių gyventojų apskrityje yra antras.

– Gerbiamas viršininke, kokie Kretingos policijai buvo praėję metai tų 5-erių Jūsų vadovavimo metų kontekste?

– Pirmiausia pastebėjau, kad kuo toliau, tuo mūsų kolektyvas gyvena draugiškiau. O kai geras mikroklimatas, nėra konfliktų, kolegos, nepaisant rango, bendrauja šiltai, vieni kitiems padeda, kai kiekvienam rūpi savo darbą iki galo atlikti sąžiningai, tada ir sekasi. Ketverius metus iš eilės pagal nusikalstamų veikų ištyrimo procentą 100 tūkstančių gyventojų apskrityje esame antri po Neringos policijos komisariato. Už gerą darbą pernai paskatinome 39 savo darbuotojus.

– O atlyginimais jie nesiskundžia?

– Be abejonės, kam gi nesinorėtų didesnių atlyginimų, tačiau mūsų komisariato žmonės jais nesiskundžia – kaskart pagal nuopelnus būna pamaloninami priedais, 2014 metams baigiantis buvo paskatinti piniginėmis išmokomis. Jų negavo tik tie, kurie kuo nors prasižengė ir buvo nubausti.

– Vis dėlto ir tokių pasitaikė?

– Užpernai vieną darbo metu pasirodžiusį neblaivų teko atleisti iš pareigų, o pernai vienam - kitam buvo pareikštos pastabos tik už smulkius pažeidimus.

– Kyšininkavimo atvejų neužfiksuota?

– Tikrai ne. Pernai mūsų pareigūnus 8 kartus buvo bandoma papirkti, tačiau nepavyko. Pagal visus tuos atvejus pradėti ikiteisminiai tyrimai.

– Kuo dar išskirtiniai buvo praėję metai?

– Pirmiausia, tai – pertvarkos, policijos reorganizavimo metai – mūsų komisariate Kriminalinėje policijoje sumažėjo 18,5 proc. darbuotojų. Laikas parodys – gerai tai ar blogai. Tačiau bent jau šiuo metu mums tai netrukdo, visos reikalingos pareigybės, išskyrus vieną Prevencijos poskyryje, užimtos. Beje, šiais metais laukia Kriminalinės policijos pertvarka: visi sunkūs ir labai sunkūs, rezonansiniai nusikaltimai, įsteigus Klaipėdos apskrities vyriausiajame policijos komisariate naujus padalinius, vadinamąsias valdybas, bus atiduodami tirti kompetentingiems, itin didelę patirtį turintiems Klaipėdos pareigūnams.

Džiaugėmės, kad 2013-aisiais Kretingos rajone nebuvo užregistruotas nė vienas nužudymo atvejis, o pernai – vienintelis, bet ir tas pats kilęs buitinio konflikto metu, jis lengvai išaiškintas. Autoavarijose nežuvo nė vienas žmogus.

Mane asmeniškai sukrėtė skaudus įvykis Grūšlaukėje, kai vasario mėnesį tvenkinyje nuskendo jaunas vaikinas, kurį po šventės neblaivų draugai namo pareiti paliko vieną. Ieškodami kūno, sutelkėme visas pajėgas, mums talkino ir Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, ir „Aro“ vyrai. Tačiau labiausiai nustebino to paties ir aplinkinių kaimų gyventojų vienybė, bendruomeniškumas ir begalinis noras padėti. Didžiulis būrys žmonių, niekieno neprašyti, pagal savo susikurtas schemas, „šukavo“ apylinkės miškus, pamiškes ir laukus, atrodė, išžiūrėjo kiekvieną žemės lopinėlį.

– Kokio pobūdžio nusikaltimai rajone vyravo?

– Daugiausia užregistruota smurto artimoje aplinkoje atvejų – 394. Pradėjome 100 ikiteisminių tyrimų, 282 atvejais jų atsisakyta, nes, pareigūnams nuvykus pagal iškvietimus, faktai nepasitvirtino.

Po to, kai pasirodė Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, Kretingoje smurto artimoje aplinkoje atvejų padaugėjo 40 proc. Pernai dominavo ir vagystės, tačiau jų, kaip ir visoje respublikoje, palyginus su 2013-aisiais, šiek tiek pamažėjo. Šio „amato“ dažniausiai imasi iš įkalinimo įstaigų grįžę ir tokios patirties turintys asmenys. „Atsėdėję“ jie tampa gudresni, tokius pagauti sunkiau, kartais pareigūnams tenka sugaišti daugiau laiko, kol vėl juos „surenka“. Todėl negalime teigti, kad pernai visos vagystės buvo išaiškintos – dar turime dėl ko pasistengti.

– Gyventojai sunerimo sužinoję, jog, įsigaliojus policijos generalinio komisaro Sauliaus Skvernelio įsakymui, bus tiriamos tik tos vagystės, kur pagrobto turto vertė didesnė negu 9 tūkst. 412,65 euro (32,5 tūkst. Lt). Ar iš tikrųjų taip yra?

– Netiesa. Policija tiria ir tirs visus nusikaltimus, nors žala siektų ir vieną eurą. Tačiau prioritetas iš tikrųjų bus atiduodamas nusikaltimams, kuriems įvykus, žmogui padaryta kur kas didesnė žala.

Pernai, kaip ir ankstesniais metais, daug dirbome stengdamiesi užkirsti kelią akcizinių prekių neteisėtai apyvartai – išimta per 8 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių. Toliau naikinome naminės degtinės „fabrikėlius“– iš nelegalios apyvartos išimta per 1 tūkst. litrų naminės degtinės bei per 5 tūkst. litrų raugo.

– Kurios rajono seniūnijos „karščiausios“ nusikalstamų veikų atžvilgiu?

– Daugiausia nusikalstamų veikų užfiksuota Kretingos seniūnijoje, mažiau – Salantų pusėje, ramiau tapo Darbėnų seniūnijoje. Labai svarbus yra mūsų pareigūnų prevencinis darbas. Rajono Savivaldybei padedant, pernai Salantuose, Darbėnuose, Kartenoje įrengėme vaizdo kameras. Jas planuojame įrengti ir Kūlupėnuose, ir kitose seniūnijose. Kuo daugiau vaizdo kamerų, tuo didesnė kontrolė. Tai drausmina nusikalsti linkusius asmenis, aplinkiniams žmonėms gyventi tampa saugiau.

Kiekvienais metais, kai rajono meras seniūnijose pristato savo metinę veiklos atsakaitą, dalyvauja ir tų apylinkių inspektoriai bei kiti mūsų komisariato atstovai. Išklausome gyventojų pageidavimus, priimame pastabas ir į jas atsižvelgiame, žodžiu, – mūsų pareigūnai dirba jiems. Malonu, kai tas ryšys su visuomene būna abipusis. Buvo atvejis, kai piliečiai policijai pranešė apie girtą vairuotoją kelyje, nurodė kryptį. Pareigūnai pažeidėją pasivijo, sustabdė, automobilyje rado ginklą ir šaudmenų, tad gali būti, kad užkirto kelią ne tik eismo nelaimei, bet ir sunkiam nusikaltimui. Apie dar vieną girtą vairuotoją Kretingos mieste pareigūnus informavo jaunimas. Tokiems pilietiškiems, neabejingiems, su policija bendradarbiaujantiems žmonėms visada padėkojame.

– Kaskart per informavimo priemones išgirstame apie tai, kad gyventojai įkliūva telefoniniams sukčiams. O mūsų rajone?

– Kretingos rajone taip pat pasitaikė – pernai buvo nustatyti 3 tokie atvejai, tyrimas dar tebevyksta. Gyventojus dažniausiai apgaudinėja kalėjimų kontingentas. Anksčiau jie kurpdavo pasakas apie avarijose ar kitų nelaimių metu artimųjų sužalotus žmones ir už atitinkamas pinigų sumas žadėdavo išsukti nuo atsakomybės. Dabar sumąstė kitą apgaulės metodą – išgalvotomis pavardėmis prisistato įvairių finansinių, bankinių institucijų pareigūnais ir „tvarko“ piniginius reikalus.

– Minėjote, kad į ataskaitinį susirinkimą atvyks Jūsų vadovybė. Ko iš jos tikitės?

– Pirmiausia, tai rodo, kad vadovybei mes rūpime, ji domisi mūsų veikla. O ko galime tikėtis? Kad tas dalykinis bendradarbiavimas, siekiant gerų darbo rezultatų, ir toliau išliktų. Trejus metus iš eilės komisariatas gavo po naują automobilį, džiaugiamės galėję atnaujinti kompiuterius, sutvarkyti areštinės patalpas. Turime neprastas darbo vietas, tačiau kai kuriuose kabinetuose jau reikia kosmetinio remonto, taip pat norėtume sutvarkyti pastato fasadą. Tikimės, kad ir šiems planams įgyvendinti gausime lėšų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas