Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kiekvienas su šia prevencijos programa susidūręs paauglys nedvejodamas pritartų - „Sniego gniūžtė“ nebūtų tokia, kokia yra šiandien, jeigu ne amerikietis Džekas Irvinas arba tiesiog Džekas, kaip jį vadina kolegos, prieš du dešimtmečius į Lietuvą atridenęs novatorišką kovos su alkoholiu ir rūkymu koncepciją, skirtą jaunimui.

„Sniego gniūžtės“ Lietuvoje krikštatėvis amerikietis Džekas Irvinas ir jo kolegės (iš kairės) Nan Zion ir Karmen Samples jau du dešimtmečius Lietuvoje puoselėja novatorišką kovos su alkoholiu ir rūkymu koncepciją, skirtą jaunimui.

Pasėtas Marijampolėje, „Sniego gniūžtės“ prevencijos virusas pasklido visuose Lietuvos regionuose. Džeko teigimu, Lietuvoje šiandien veikia beveik keturios dešimtys grupių, penkios iš jų - pajūryje.

Tarptautinės „Sniego gniūžtės“ asociacijos atstovui, „Sniego gniūžtės“ programos Lietuvoje koordinatoriui Dž.Irvinui ypač džiugu, kad pajūriečiai glaudžiai bendradarbiauja tarpusavyje – ir šįkart Darbėnuose vykusioje tarptautinėje konferencijoje „Prevencinės programos „Sniego gniūžtė“ įtaka pozityviai asmenybės socializacijai“ tradiciškai susitiko moksleiviai iš Palangos, Kretingos, Vydmantų, Darbėnų ir Klaipėdos.

Lietuva užkoduota genuose

Į Darbėnus Džekas bei dar dvi jo kolegės – Karmen Samples ir Nan Zion – atskubėjo iš Palangos, prieš tai pabuvoję Žagarėje, dar anksčiau - Vilniuje, Seime, kur Džekas ne tik skaitė pranešimą, bet ir atsiėmė apdovanojimą už nuopelnus mūsų šaliai.

Peržvelgus pasaulio „Sniego gniūžtės“ programos žemėlapį, sunku nepastebėti, jog Lietuva beveik neatsilieka nuo programos gimtinės Amerikos, kur ši iniciatyva startavo dar 1977 m. – jeigu turkai, lenkai, baltarusiai turi vos po vieną ar porą veiklos grupių, Lietuvoje suskaičiuojama net 36-ios.

Ir tai neišvengiamai susiję su Dž.Irvinu, kurį pirmąkart į Lietuvą atvedė ne darbai, o noras pažinti šalį, iš kurios kilo jo protėviai.

„Mano proseneliai į Ameriką atvyko 1882 metais iš Kauno. Aš pirmąkart aplankiau Lietuvą 1992-aisiais, kaip turistas. O po poros metų Marijampolėje jau organizavome pirmąją „Sniego gniūžtę“, - prisiminė Džekas.

N.Zion suskaičiavo, jog tai jau penkioliktas jos vizitas į Lietuvą, K.Samples – dešimtas. Džekas mūsų šalyje svečiavosi jau 58 kartus. Ir tai jokiu būdu ne paskutinis sykis. Dž.Irvinas juokdamasis veja šalin gandus, neva ši kelionė – jo atsisveikinimas su Lietuva.

Darbėnuose vykusioje tarptautinėje konferencijoje „Prevencinės programos „Sniego gniūžtė“ įtaka pozityviai asmenybės socializacijai“ tradiciškai susitiko aktyvūs moksleiviai iš Palangos, Kretingos, Vydmantų, Darbėnų ir Klaipėdos.

„Nesakau, kad nebeatvyksiu – per daug jūsų visų pasiilgčiau, tik nebebūsiu šios programos koordinatoriumi Lietuvoje, perleidžiu pareigas vilniečių organizacijai „Žingsnis“. Pajutau, kad privalau perduoti atsakomybę kažkam kitam. Kita vertus, man lieka pats smagumas - atvykti ir puikiai leisti laiką su jumis“, - sakė Dž.Irvinas.

Moko nesislėpti už taurelės

Pasak svečių, „Sniego gniūžtės“ idėja susideda iš trijų paprastų elementų – vaikams turi būti linksma, jie turi gauti faktinės informacijos ir galimybę dalintis savo jausmais bei išgyvenimais.

„Sniego gniūžtė“ - ne tik prevencija, tai ir lyderystės gebėjimų vystymas, galimybė tobulinti bendravimo, gyvenimo įgūdžius, socializuotis. Visa tai, anot Dž.Irvino, tiesiogiai siejasi su piktnaudžiavimu narkotinėmis medžiagomis: „Jeigu tu sugebi išreikšti savo jausmus ir dalintis jais, daug mažiau tikėtina, kad imsi juos dangstyti alkoholio ar kitų kvaišalų vartojimu“.

Anot Džeko, piktnaudžiavimas svaigalais – didelė problema įvairiose vietovėse, tačiau, jo nuomone, mažesniuose miesteliuose alkoholis vartojamas intensyviau negu didmiesčiuose.

„Sniego gniūžtė“ taip užima vaikus įvairiomis veiklomis, kad jiems tiesiog nebelieka laiko įnikti į alkoholį ar rūkalus“, - įsitikinęs Džekas.

Ir šį kartą savo pranešimais bei grupinėmis veiklomis konferencijoje Darbėnuose Dž.Irvinas ir jo kolegės siekė dar kartą sugrąžinti paauglius prie programos pagrindų – kovos su piktnaudžiavimu narkotinėmis medžiagomis ir gyvenimo be svaigalų skatinimo. N.Zion kalbėjo apie tai, kas atsitinka, kai šeimoje atsiranda alkoholikas, kokius vaidmenis prisiima kiti šeimos nariai, to net nežinodami. K.Samples pristatė naujausius tyrimus alkoholio vartojimo ir rūkymo srityje.

Dž.Irvinas akcentavo, kad rūkymas tebėra opi problema ir tarp „Sniego gniūžtės“ narių. Anot Džeko, tyrimai rodo, kad šis rodiklis beveik nesiskiria nuo programos veikloje nedalyvaujančių vaikų. Kita vertus, „Sniego gniūžtės“ dalyviai daug rečiau ragauja alkoholio ar narkotikų, jų pasitikėjimo savimi jausmas daug didesnis, jie daug karščiau kovoja už savo nuomonę ir įsitikinimus.

Atsakomybė keisti gyvenimus

Nuo pirmųjų programos žingsnių Lietuvoje Džekas sako jutęs skirtumą tarp lietuvių paauglių ir jų bendraamžių Amerikoje. Džeko žodžiais, lietuvaičiai – kūrybiškesni, artistiški, tačiau ne taip jaukiai jaučiasi kalbėdami grupei žmonių. Amerikiečiams – atvirkščiai, viešas kalbėjimas tarsi duotybė, tačiau trūksta originalesnio požiūrio.

Pasiteiravus, kaip pasikeitė mūsų visuomenė per pastaruosius dešimtmečius, Džekas pripažįsta, kad įspūdį daro pažanga įvairiose srityse - mokyklų modernizavimas, augantis apsirūpinimas technologijomis.

„Žmonėse matau daugiau pasiryžimo prisiimti atsakomybę už savo veiksmus, atliekamus darbus. Kai mes atvykome į Lietuvą, daugeliui savanorystė kėlė rimtų abejonių. Manau, kad tai susiję su jūsų sovietine praeitimi ir sudėtingomis patirtimis, gyvenant toje santvarkoje. Šiandien jaučiu didžiulius pasikeitimus šioje srityje“, - pastebėjo Džekas.

Dž.Irvino žodžiais, būtent atsakomybė savo pavyzdžiu keisti kitų jaunų žmonių gyvenimus ir yra tai, kas „Sniego gniūžtės“ programos dalyvius paverčia svarbiais ir išskiria iš kitų vaikų.

Kad „Sniego gniūžtė“ iš tiesų turi įtakos asmenybių pokyčiams, neseniai patyrė ir K.Samples, Vilniuje susitikusi su vienais pirmųjų „Sniego gniūžtės“ programos dalyvių, sėkmingai sukūrusių šeimas, kai kurie iš jų užima aukštus postus vyriausybėje. Anot K.Samples, sulaukti šilto apkabinimo iš buvusių auklėtinių – didžiausias įvertinimas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas