Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Krašto savanorių atminimas - gyvas

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2014-11-21

„Kalneliai, kloniai, gintarinės brastos/ Pajūrio kopos, upės, ežerai./ Žinau, nedidelis gimtasis mano kraštas/ Bet išmatuoti jį tiktai širdim gali“, - poetiniu žodžiu savo meilę tėviškei išreiškusio Kazimiero Viršilo, savanorio, atminimas, pasirodo, yra dar gyvas jo kraštiečių atmintyje.

Iš Mikoliškių kilęs Pranas Karčauskas kraštotyrinę medžiagą apie krašto savanorius renka dėl ateities kartų, kad šioms būtų lengviau pažinti istoriją.

Iš Mikoliškių kilęs dabar Skaudvilėje gyvenantis Pranas Karčauskas pamažu pildo sau duotą pažadą surinkti kraštotyrinę medžiagą apie gimtinės bei Budrių krašto Nepriklausomybės kovose dalyvavusius savanorius. Aktyviai domėjęsis šio krašto šaulių veikla, P. Karčauskas jau turi kuo pasidalinti ir iš buvusių savanorių gyvenimo.

„Kazimieras Viršilas gimė 1898 m. Mikoliškių kaime gyvenusioje stambesnių ūkininkų šeimoje, kuri buvo gausi – augo keturi broliai ir trys seserys. Iš jų Eufrozina ir Angelija dalyvavo Mikoliškių moterų „Pavasarininkių“ kuopos veikloje, Kazimieras mokėsi Telšių gimnazijoje. Kai 1918 metų rudenį Telšiuose pasirodė mūsų jaunos valstybės priešai, gimnazistai buvo išblaškyti. Ir, kaip yra pasakojusi jo sesuo Severina, Kazimieras parbėgo vieną naktį iš Telšių į Mikoliškius, pasibalnojo geriausią tėvo arklį ir išjojo, kur formavosi savanorių daliniai“, - ką sužinojęs apie Mikoliškių savanorį K.Viršilą, papasakojo P. Karčauskas.

Aleksas Malinauskas, savanoris iš Žutautų, palaidotas Kretingos senosiose kapinėse.

Po metų, 1919-aisiais, gyvenimas K.Viršilą nuvedė į Kaune įkurtą Karininkų mokyklą, kurią baigęs tarnavo ulonų eskadrone iki 1940 m. Sovietinės valdžios represuotas nebuvo, II Pasaulinio karo metais aktyviai veikė prieš SS legiono suformavimą iš Lietuvos vyrų.

„Kaip jis tai darė? Ogi Klaipėdoje stovėdavo prie pastato, kur buvo registruojami vyrai į SS legioną. Pamatęs tautietį, jį paragindavo grįžti namo, paaiškindavo, jog bus išsiųstas kariauti prieš anglus bei amerikiečius, kurie nėra Lietuvos priešai. Teko Viršilui apsistumdyti su esesininkais, susilaukė ir grasinimų, jog jei nesiliaus atkalbinėti žmonių – būsiąs išsiųstas į Štuthofo koncentracijos stovyklą. Tad artimas giminaitis Mikoliškių kaime, Margių miške, iš apvalių rąstų surentė slėptuvę“, - pasakojo P.Karčauskas.

Jo žiniomis, po karo K.Viršilas buvo patekęs į sovietinį lagerį, tačiau – ne už politiką. Grįžęs dirbo buhalteriu vienoje Klaipėdos kontorų, palaidotas Klaipėdos Joniškės kapinėse. Miręs ir jo vienintelis sūnus Vytautas Ipolitas, o anūkas tebegyvena Klaipėdoje. K.Viršilas turėjo poetinę gyslelę, tad sukurdavo eilėraščių.

Savanoris Kazimieras Viršilas iš Mikoliškių kaimo sovietinio lagerio neišvengė.

Apie kitą savanorį – Aleksą Malinauską – P.Karčauskui tepavyko surasti nedaug žinių: gimęs 1894 m. kovo 31 d., Lietuvos kariuomenės kūrėjas savanoris. Juo tapo 1919 m. sausio 23 d., tarnavo iki 1922 m. gruodžio 1 d. Už kovinius nuopelnus ir nepriekaištingą tarnybą jam buvo suteiktas puskarininkio laipsnis. Išėjęs į atsargą gyveno Kartenoje, 1928-ųjų spalio 31 d. apdovanotas kariuomenės kūrėjo savanorio medaliu.

„Man pavyko surasti jo giminaitę kretingiškę Mildą Malinauskaitę, kuri teigė, kad savanoris A.Malinauskas vaikų neturėjo – pirmasis vaikas mirė, o daugiau jų ir nebuvo. Savanorio giminaitė nurodė, kad jis palaidotas Kretingos senosiose kapinėse, šalia koplyčios, kartu su Šepučiais. Praėjusį rudenį, kai degiau žvakes savo pusseserei, aplankiau ir savanorio A.Malinausko kapą – ant paminklinio akmens užrašyta, kas palaidoti, tačiau nei vardų, nei datų neužrašyta“, - kad nėra išlikę tikslesnių duomenų, apgailestavo P.Karčauskas.

Jis įsitikinęs, jog surinkta kraštotyrinė medžiaga – ar apie krašto šaulius, ar apie savanorius – pasitarnaus ateities kartoms, kad mūsų palikuonys turėtų galimybę giliau pažinti krašto istoriją, tuo metu gyvenusius ir krašto gerovę kūrusius žmones, jų likimus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas