Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

„Sniego gniūžtė“, Amerikoje gimęs judėjimas prieš žalingus įpročius - narkomaniją, alkoholizmą, rūkymą - jau dešimt metų gyvas ir Vydmantų gimnazijoje. Socialinius mokinių įgūdžius formuojanti stovykla ir šį spalį moksleivius pasitiko tradicine filosofija: dešimtadalis laiko - kvaišalų prevencijai, visa kita - pati tikriausia gyvenimo mokykla.

Tris dienas vykusi stovykla į Vymantų gimnaziją sutraukė daugiau negu 150 vaikų iš Kretingos rajono mokyklų, Klaipėdos, taip pat Šilutės rajono Vainuto gimnazijos, Mažeikių rajono Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos.

Kuruojami 28 vadovų iš Vydmantų gimnazijos mokinių būrio, vaikai pažindinosi, bendravo seminaruose, dirbo grupėse ir, žinoma, linksminosi.

Vydmantų gimnazijos „Sniego gniūžtės“ koordinatorė Irena Grabienė sakė, kad projektas daug naujų potyrių atneša ne tik vaikams, bet ir mokytojams.

Ugdo atsakomybę

Rūta Bruzdeilynaitė, pirmus metus einanti Vydmantų „Sniego gniūžtės“ direktorės pareigas, įsitikinusi, kad prevencija prieš alkoholį, įvairias narkotines medžiagas, žalingus įpročius itin aktuali jaunimui, kuris tai vartoti pradeda vis anksčiau.

„Visa tai darome nemokamai, savanoriškai, stengiamės, kad visiems būtų ne tik linksma, bet ir naudinga, kad vaikai pamatytų, kokią žalą daro narkotinės medžiagos. Tuo pačiu ir linksminamės be narkotinių medžiagų bei svaigalų“, - pasakojo Rūta, „Sniego gniūžtės“ veikloje dalyvaujanti nuo 14 metų.

Pasak R.Bruzdeilynaitės, stovykla turi griežtą tvarką, čia būtina laiku keltis ir laiku eiti miegoti, kartu atliekama mankšta, valgomi pusryčiai. Iš skirtingų mokyklų atvykę vaikai suskirstomi į grupes po 13-14 žmonių, jiems paskiriami 2-3 vadovai, tuomet kiekviena grupė ruošia prisistatymus, atlieka užduotis, kurių pagrindas - darbas grupėje, kiekvieno komandos nario dalyvavimas. Reikšmingą savaitgalio dalį užima seminarai.

„Esu aktyvi, mėgstu bendrauti ir labai gera išgirsti „ačiū“ iš 150 žmonių, už tai, kad padarei gerą įspūdį, kad stovykla patiko. Smagus pats organizacinis darbas, kuris leidžia išbandyti savo atsakomybės jausmą, taip pat žinojimas, kad darai kažką reikšmingo“, - apie savo sprendimą įsilieti į „Sniego gniūžtės“ veiklą pasakojo mergina.

Bendraminčių būryje - lengviau

Paskutiniosios Marijono Daujoto vidurinės mokyklos laidos abiturientas Martynas Markvaldas sakė, kad į Vydmantų gimnaziją suskubo norėdamas dar kartą patirti „Sniego gniūžtės“ jausmą.

„Nors mūsų mokykla neturėjo akreditacijos, man taip patiko „Sniego gniūžtės“ idėja, kad paskutiniaisiais metais mokykloje ėmiausi ją organizuoti“, - pasakojo vaikinas, šiuo metu besirengiantis baziniams karinio mokymo kursams.

Šįkart į Vydmantus Martynas atvyko jau kaip intriguojančio seminaro „Berniukai – Mergaitės“ vedėjas. „Visi žino, kad mes labai skirtingi. Moterų galvoje - tarsi vienas didžiulis kamuolys, kuriame viskas surišta, vyrų - atskiros dėžutės. Pasiaiškinsime, koks skirtumas tarp berniukų ir mergaičių jau dabar“, - pasakojo M.Markvaldas.

Anot Martyno, vieniems „Sniego gniūžtė“ – tik būdas smagiai praleisti laiką, tačiau jis šį buvimą kartu pirmiausia suvokia kaip laiką be alkoholio ir cigarečių. Anot Martyno, jaunimui tai duoda daug: pasakyti „ne“ kvaišalams, kai tave palaiko visas būrys bendraamžių, - daug lengviau.

„Pati „Sniego gniūžtės“ idėja yra labai gera, bet jai trūksta išplėtojimo. Mokyklos rengia stovyklas, neturėdamos jokio finansavimo, o turėtų turėti. Juk „Sniego gniūžtė“ augina jau kitokius žmones. Ir būti čia yra tikrai geriau negu visą savaitgalį trintis gatvėje“, - kalbėjo M.Markvaldas, pasiryžęs susukti ir į virtualią erdvę paleisti „Sniego gniūžtę“ viešinantį video.

Tris dienas Vydmantų gimnazijoje šurmuliavusi „Sniego gniūžtės“ stovykla sukvietė per 150 moksleivių iš įvairių mokyklų.

Įtraukia iki galo

„Sniego gniūžtės“ koordinatorė, Vydmantų gimnazijos mokytoja Irena Grabienė, su vaikais dirbanti nuo pat šio judėjimo Vydmantuose pradžios 2004-aisiais, sakė, kad Vydmantų gimnazija – viena iš trijų mokyklų rajone, organizuojančių tokias stovyklas kasmet.

Tarp stovyklų „Sniego gniūžtės“ kvėpavimą palaiko „Bendraamžių klubas“, gimnazijoje rengiantis Tolerancijos, Draugo dienos, prevencinius renginius, organizuojantis ir vedantis pamokas pradinukams. Šiuo metu gimnazistai vysto tęstinį prevencinį projektą „Duok ranką ir eime“, kuriuo akcentuoja pagalbą vaikams. Anot I.Grabienės, kartą sudalyvavę vaikai dažniausiai „Sniego gniūžtėje“ lieka iki pat mokyklos baigimo. „Šiemet atsisveikiname su 11 „Sniego gniūžtės“ judėjimo narių. Pavasarį pasitiksime naujus“, - sakė I.Grabienė.

Vydmantų gimnazijos direktorės pavaduotojos ugdymui Rasos Stonkuvienės žodžiais, puikiai pasiteisino ir „Snaigės“ sumanymas: Vydmantų gimnazija - vienintelė rajone, rengianti „Sniego gniūžtės“ užsiėmimus V-VII klasių moksleiviams. Nuo praėjusių metų planuojama ir „Snaigiukė“, kuri, tikimasi, jau šiemet į veiklą įtrauks ir pačius mažiausius moksleivius.

Ribų ir silpnybių laužytojai

Pavyzdžių, kaip „Sniego gniūžtė“ keičia gyvenimus, toli ieškoti nereikia. R.Stonkuvienė pasakojo šios programos naudą pajutusi tiesiogiai, per savo sūnų.

„Mano vaikas buvo uždaras, nemokėjo kalbėti viešai, bendrauti. Dabar jis pasirinkęs vadybininko profesiją ir tiesiog nebemato savęs niekur kitur, negalėtų be bendravimo su žmonėmis“, - pasakojo R.Stonkuvienė, net neabejojanti, kad būtent „Sniego gniūžtė“ tapo lemiamu faktoriumi, padėjusiu ir tebepadedančiu atsiskleisti daugeliui jaunų žmonių.

Anot pedagogių, vaikams čia duodama labai daug atsakomybės – jie patys išsirenka savo direktorių, patys vertina jo darbą, organizuoja renginius. Vaikai priverčiami palikti savo komforto zoną ir pradeda daryti tai, ko anksčiau vengė, bijojo.

Per 10 metų „Sniego gniūžtė“ pakeitė ne tik vaikų, bet ir mokytojų gyvenimus. Dabar jau įprasti paauglių apsikabinimai susitikus, anot mokytojų, greičiausiai išplito būtent per „Sniego gniūžtę“. I.Grabienė prisipažįsta iki projekto itin saugojusi savo asmeninę erdvę, o dabar pati pasisveikindama mielai apkabina kolegas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas