Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gyventojai - triukšmo įkaitai

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2014-10-17
Klaipėdos gatvės gyventojai kenčia nuo nuolatinio prekinių traukinių keliamo triukšmo. Kad jo lygis viršija normas, įrodė visuomenės sveikatos specialistų atlikti tyrimai.

Penkios naktys – be miego, bute – su svetimais žmonėmis, per karščius – neatidarius langų. Tokiomis sąlygomis išgyventi buvo priversta Klaipėdos g. 84 namo gyventoja Aldona Sendrauskienė, kai savo iniciatyva ėmėsi priemonių įrodyti, kad prošal važiuojantys traukiniai kelia gerokai didesnį triukšmą negu numato higienos normos.

„Klaipėdos gatvėje gyvenu per 30 metų, tačiau triukšmas pradėjo varginti prieš kokius penkerius metus, kai pastebimai padaugėjo prekinių traukinių. Kai pravažiuoja keleivinis traukinys – jis tarsi pračiuožia ir jų keliamas triukšmas pakenčiamas, be to, jų ir tėra vienas - kitas. Tačiau krovininiai traukiniai, kurie pradeda stabdyti prieš geležinkelio stotį, dunksi, trūkčioja ir kelia tokį triukšmą, kad apie kokybišką nakties poilsį tenka užmiršti“, - teigė A.Sendrauskienė.

Ji pasidžiaugė iškart sulaukusi palankaus Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Kretingos skyriaus, į kurį ir kreipėsi dėl triukšmo tyrimo, specialistų požiūrio, tačiau buvo ir perspėta, kad į namus reikės priimti svetimus žmones, nedarinėti langų.

„Specialistai turėjo ištirti, kokį triukšmą kelia dvi dešimtys traukinių. O kai prasidėjo tyrimas, kaip tyčia, tų traukinių dėl geležinkelio remonto darbų sumažėjo. Tad specialistai, kad sulauktų tų 20 sąstatų, mano namuose buvo priversti dirbti 5 naktis – nuo 22 val. iki paryčių. Ir mes patys, ir specialistai dusome nuo karščio, trūko tomis dienomis ir poilsio“, - apie patirtus nepatogumus kalbėjo moteris.

A.Sendrauskienė iniciatyvos ištirti traukinių keliamą triukšmą ėmėsi sužinojusi, jog ateityje, modernizavus geležinkelio linijas, prekinių traukinių tik daugės ir, pirminiais skaičiavimais, jų gali pravažiuoti ir šešios dešimtys, iš kurių dauguma – naktį.

„Aš galvoju: jeigu iki to laiko nebus imtasi priemonių apsaugoti nuo triukšmo, juk išprotėsime visi, gyvenantys šalia geležinkelio, – pavyzdžiui, mūsų daugiabutis stovi tik 70 m atstumu nuo geležinkelio, namo sklypas ribojasi su geležinkelio zona. Triukšmas tampa didele problema vasarą, kai norisi atvirų langų. Žiemą dar šiek tiek gelbėja kokybiški langai“, - problemą įvardino A.Sendrauskienė.

Triukšmo lygio matavimai buvo atliekami gyvenamosiose patalpose, prie uždarų langų, naktimis laukiant pravažiuojančių sąstatų.

Ištyrę traukinių keliamą triukšmą Klaipėdos gatvėje esančio 84 namo gyvenamosiose patalpose, konkrečiai – A.Sendrauskienės bute, Visuomenės sveikatos centro specialistai nustatė, jog ekvivalentinis garso slėgio lygis neviršijo higienos normų – nustatyta 21,5 decibelo, norma – 35 dBA, tačiau maksimalus garso slėgio lygis didžiausią leistiną triukšmo ribinį dydį viršijo 10,8 dBA - nustatyta 55,8 dBA, norma – 45 dBA. Per matavimų laikotarpį pravažiavo 5 keleiviniai traukiniai, sudaryti iš 4-6 vagonų, bei 21 krovininis traukinys, sudarytas iš 20-67 vagonų.

„Vadovaudamiesi triukšmo valdymo įstatymo nuostatomis, bendrovei „Lietuvos geležinkeliai“ pateikėme nurodymą įgyvendinti triukšmo prevencijos ir mažinimo priemones“, - teigiama Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Kretingos skyriaus rašte, kurį pasirašė tyrime dalyvavęs vyriausiasis specialistas Darius Galdikas.

Pati A.Sendrauskienė, iš Visuomenės sveikatos centro specialistų gavusi atsakymą dėl tyrimų rezultatų, oficialiai dar nesikreipė į jokias institucijas dėl tolimesnės šios problemos sprendimo eigos.

„Tačiau manau, kad derybose dėl triukšmo prevencijos ir mažinimo priemonių rajono Savivaldybė tikrai kad nenusisuks nuo Klaipėdos gatvės gyventojų. Atlikti tyrimai Savivaldybei bus įrodymas, kad tokia problema egzistuoja ir kad ateityje ji turės būti išspręsta. Juk mes negalime visam laikui būti triukšmo įkaitais“, - įsitikinusi A.Sendrauskienė.

Su šia situacija supažindintas Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas paaiškino, jog A.Sendrauskienė raštu turėtų kreiptis į rajono Savivaldybę, o ši tarpininkautų derybose su bendrove „Lietuvos geležinkeliai“.

„Džiaugiuosi tokia iniciatyva, kada žmonės ne kalbomis, o konkrečiais darbais įrodo problemą, - neslėpė V.Domarkas. – Gavę tyrimų rezultatus, pasitarę su Saugaus eismo komisija, iš tiesų galėtume inicijuoti, kad bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ imtųsi priemonių triukšmui Klaipėdos gatvėje sumažinti“.

*

Rajono Savivaldybės Civilinės augos ir sanitarijos skyriaus vyr. specialistės Zitos Abelkienės komentaras:

- Kretingoje kartą per metus Savivaldybei užsakius yra atliekami triukšmo lygio matavimo tyrimai – tokie jau yra padaryti spalį, ir laukiame rezultatų. Triukšmas kaskart matuojamas ties Kretingos ligonine, Kretingos PSPC, Marijono Daujoto ir Simono Daukanto pagrindinėmis mokyklomis, Pranciškonų gimnazijos šv. Antano rūmais, Melioratorių bei Klaipėdos gatvėse. Tyrimai atliekami trim lygiais: nuo 6 iki 18 val., nuo 18 iki 22 val. ir nuo 22 iki 6 val., bet traukinių keliamas triukšmas nematuojamas. Tačiau ir be jų leistinos triukšmo normos dažniausiai yra viršijamos: pavyzdžiui, 2013 m. tyrimų duomenimis, Melioratorių g. dieną ekvivalentinis garso slėgis buvo 64 decibelai (norma – 60), maksimalaus garso – 81 dBA, kai norma yra 70, Klaipėdos g. atitinkamai – 66 ir 73 dBA. Tose pačiose gatvėse triukšmas normas viršijo ir vakare, ir naktį. Triukšminga yra ir prie ligoninės, šv. Antano rūmų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas