Pajūrio naujienos
Help
2018 Lapkritis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še3101724
Se4111825
Orų prognozė
Dieną9°C debesuotumas 8 %
Naktį7°C debesuotumas 94 %
Apklausa

Ar reikėtų išrauti daugiamečius gėlynus Rotušės aikštėje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Rudens lygiadieniui sudegino ožį

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2014-09-23

Šiųmetinis, jau 17-ąjį kartą Kretingoje surengtas, teatrinio meno festivalis „Kaukutis“ visą praėjusią savaitę krykštavo vaikiškais balsais meninėse dirbtuvėse – jie kūrė galingą šiaudinį ožį, kurį sudegino išplukdę į gimnazijos tvenkinį per artėjantį rudens lygiadienį.

Šiaudinio 3,5 m aukščio ožio ir ugnies misterijos iniciatoriai – Žiginta Morazienė ir Algimantas Verbutas.

Šiemet Kaukutis į Kretingą atnešė ne spektaklių vaikams, o lig šiol dar neįprastą reginį - ugnies misteriją. Ant plausto 3,5 m aukščio šiaudinį ožį nuplukdė ir įspūdingai, lydint fejerverkams, specialiai pakrantėse įrengtam apšvietimui, aidint muzikai, uždegė tvenkinyje. Šį reginį paryškino Kretingos kojūkininkų pasirodymas.

„Sugalvojome padaryti milžinišką ožį. Ožys – rudens lygiadienio simbolis, pagonių derliaus ir vaisingumo simbolis. Į komandą susibūrėme 5 Kretingos kultūros centro bendraminčiai: inscenizaciją kūrėme dviese su Andriumi Grabiu, vaikų kūrybines dirbtuves vedė Žiginta Morazienė, apšvietimu ir garsu rūpinosi Arnoldas Bružas, o Aušrinė Zulumskytė specialiai tam sukūrė eiles“, - kalbėjo šventės organizatorius Kretingos teatro-studijos „Atžalynas“ režisierius Algimantas Verbutas.

Jam pritarė Ž.Morazienė: „Labai seniai pagonys pindavo iš šiaudų ir plukdydavo ratą, kuris simbolizavo vartus - perėjimą iš blogio į gėrio pasaulį. O XVI a. Vilniaus apylinkėse atsirado tradicija per lygiadienį sudeginti ožį“.

Ji sakė, jog per kūrybinius užsiėmimus iš įvairių vaikų ugdymo įstaigų susirinkusiems vaikams ji pasekdavo pasaką apie ožį, paaiškindavo apie baltų tradicijas ir rudens lygiadienio prasmę, o užsiėmimų pabaigoje vaikai turėdavo surišti šiaudų gniūžtę ir ją įkomponuoti į ožį.

„Pasiūlydavau jiems pereiti pagoniškus vartus – pralįsti per ožį, šiapus paliekant blogus įpročius, o kitapus įžengiant su gerais norais bei pasižadėjimais padaryti gerų darbų“, - pasakojo Ž.Morazienė.

Lietumi po šilumos rugsėjo 22-ąją buvo pažymėtas rudens lygiadienis, kai dienos ir nakties ilgumas sutampa, o tai reiškia, kad į Lietuvą jau atkeliauja astrologinis ruduo.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas