Pajūrio naujienos
Help
2017 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Orų prognozė
Dieną0°C debesuotumas 100 %
Naktį2°C debesuotumas 82 %
Apklausa

Metų žmogaus 2017 rinkimai

Edvardas STALMOKAS
Antanas BLUŽAS
Petras RUDYS
Aurimas RAPALIS
Ieva GARJONIENĖ
Arūnas MAŽONIS
Robertas LAPINSKAS
Bronius LAZDAUSKAS
Gvidonas NAVICKAS
Margarita LIZDENYTĖ
Kęstutis BERTAŠIUS
Auksė ANTULIENĖ
Apklausa

Šiemet Lietuvą paliko 56 tūkst. gyventojų. Ar Lietuva galutinai išsivažinės?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Rudens lygiadieniui sudegino ožį

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2014-09-23

Šiųmetinis, jau 17-ąjį kartą Kretingoje surengtas, teatrinio meno festivalis „Kaukutis“ visą praėjusią savaitę krykštavo vaikiškais balsais meninėse dirbtuvėse – jie kūrė galingą šiaudinį ožį, kurį sudegino išplukdę į gimnazijos tvenkinį per artėjantį rudens lygiadienį.

Šiaudinio 3,5 m aukščio ožio ir ugnies misterijos iniciatoriai – Žiginta Morazienė ir Algimantas Verbutas.

Šiemet Kaukutis į Kretingą atnešė ne spektaklių vaikams, o lig šiol dar neįprastą reginį - ugnies misteriją. Ant plausto 3,5 m aukščio šiaudinį ožį nuplukdė ir įspūdingai, lydint fejerverkams, specialiai pakrantėse įrengtam apšvietimui, aidint muzikai, uždegė tvenkinyje. Šį reginį paryškino Kretingos kojūkininkų pasirodymas.

„Sugalvojome padaryti milžinišką ožį. Ožys – rudens lygiadienio simbolis, pagonių derliaus ir vaisingumo simbolis. Į komandą susibūrėme 5 Kretingos kultūros centro bendraminčiai: inscenizaciją kūrėme dviese su Andriumi Grabiu, vaikų kūrybines dirbtuves vedė Žiginta Morazienė, apšvietimu ir garsu rūpinosi Arnoldas Bružas, o Aušrinė Zulumskytė specialiai tam sukūrė eiles“, - kalbėjo šventės organizatorius Kretingos teatro-studijos „Atžalynas“ režisierius Algimantas Verbutas.

Jam pritarė Ž.Morazienė: „Labai seniai pagonys pindavo iš šiaudų ir plukdydavo ratą, kuris simbolizavo vartus - perėjimą iš blogio į gėrio pasaulį. O XVI a. Vilniaus apylinkėse atsirado tradicija per lygiadienį sudeginti ožį“.

Ji sakė, jog per kūrybinius užsiėmimus iš įvairių vaikų ugdymo įstaigų susirinkusiems vaikams ji pasekdavo pasaką apie ožį, paaiškindavo apie baltų tradicijas ir rudens lygiadienio prasmę, o užsiėmimų pabaigoje vaikai turėdavo surišti šiaudų gniūžtę ir ją įkomponuoti į ožį.

„Pasiūlydavau jiems pereiti pagoniškus vartus – pralįsti per ožį, šiapus paliekant blogus įpročius, o kitapus įžengiant su gerais norais bei pasižadėjimais padaryti gerų darbų“, - pasakojo Ž.Morazienė.

Lietumi po šilumos rugsėjo 22-ąją buvo pažymėtas rudens lygiadienis, kai dienos ir nakties ilgumas sutampa, o tai reiškia, kad į Lietuvą jau atkeliauja astrologinis ruduo.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas