Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Lietui nuplovus paskutiniąsias vasaros dienas, visus mokinius neišvengiamai pasitinka nauji mokslo metai, o kartu - ir naujos ar jau seniai turimos mokyklinės uniformos. Kol vieniems švarko ar kitokio mokyklinio rūbo nešiojimas nekelia jokių problemų, yra jaunuolių, kritiškai žvelgiančių į privalomą dėvėti uniformą.

Norą arba nenorą nešioti mokyklinę uniformą nulemia daugybė veiksnių.

Pliusai atsveria minusus

Į „Kuprinės“ paskelbtą internetinę anoniminę apklausą sureagavo nemažai respondentų, nevengusių išdėstyti neigiamas privalomos mokyklinės uniformos puses, kaip, pavyzdžiui: dažnai pasitaikanti prasta jų kokybė, didelė kaina, jaunimo nemėgstama jų spalva ar modeliai.

Vis dėlto didžiausia problema buvo mokinių saviraiškos, jų stiliaus ir išskirtinumo varžymas. „Daugybė mokinių nenori supanašėti su minia, siekia būti savotiški ir individualūs,“ – apie uniformos nešiojimą teigė vienas apklausos dalyvių.

Tačiau su šiuo teiginiu nesutinka Gabrielė Mažonytė, būsima Kretingos pranciškonų gimnazijos dvyliktokė: „Mokyklinė uniforma tikrai nesmukdo jaunuolių kūrybiškumo. Mano nuomone, nešiojamas, pavyzdžiui, mokyklinis švarkas, parodo mokinio brandą bei jo sugebėjimą laikytis nusistovėjusių taisyklių, o savo atsakingumu jis parodo pavyzdį ir kitiems. Jei uniforma mokykloje yra privaloma, visi turime ją dėvėti, nes su tokiomis sąlygomis sutikome vien pradėdami lankyti tą instituciją“.

Geros mokyklinių uniformų įtakos nenuginčijo ir šių metų Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos abiturientė Indrė Gadeikytė: „Uniformos mokyklose sukuria tvarkingesnę ir oficialesnę aplinką, pabrėžia, kad visi mokiniai yra lygūs“.

Teigiamų nuomonių apie mokyklines uniformas pasigirdo ir minėtoje internetinėje apklausoje. Kai kurie teigė, jog mokinių nešiojama tam tikra apranga padeda reprezentuoti lankomą mokyklą ir išreikšti pasididžiavimą ja, taip pat ugdo jų įsipareigojimo jausmą, bei, žinoma, mažina galvos skausmus merginoms, kasdien svarstančioms, ką apsirengti.

Save galima išreikšti ir kitokiais būdais

Galimybių, kaip parodyti savo stilių, nors ir nešiojant mokyklinę uniformą, anoniminės anketos respondentai pateikė ne vieną: stilingos skarelės, kaklaraiščiai, įvairūs papuošalai, atlenkti švarkų rankogaliai ir panašiai.

G. Mažonytė teigė, jog apsirengti – tai ne vienintelis būdas parodyti, koks iš tiesų esi: „Tereikia būti linksmam ir draugiškam, o tai galima padaryti ir vilkint uniformą, nes ji nevaržo tavo charakterio ar asmenybės. Aprangos stilių visada galima išreikšti už mokyklos ribų – vakarėliuose ir renginiuose. Galų gale, kūrybiškumas niekuo nesusijęs su uniformos dėvėjimu“.

Su tokia nuomone sutiko ir I. Gadeikytė: „Mokytojus ir klasės draugus mokykloje reikia stebinti ne nauju megztuku ar džinsais, o žiniomis ir pasiekimais. Juk į mokyklą ateiname mokytis, o ne madų demonstruoti“.

Priežastis - ne tik saviraiška

Paklausta, kodėl, jos nuomone, kai kurie jos bendraamžiai taip priešinasi nešioti mokyklinę uniformą, būsima Kretingos Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos dešimtokė Karolina Skėrytė įvardijo ne tik individualaus mokinio stiliaus varžymą: „Kai kuriems paaugliams nešioti uniformą yra gėda prieš draugus, kiti jaučia diskomfortą ją vilkėdami“.

Internetinės apklausos respondentai pabrėžė dar vieną mokinių priežastį nenešioti uniformos: karštomis dienomis ar tvankioje klasėje sėdėti su mokykliniu švarku - nepatogu.

G. Mažonytės nuomone, mokinius tvarkingai nešioti privalomas uniformas paskatintų tai pavyzdingai darančioms klasėms steigiami prizai. O štai vienas mokinių, pildęs internete paskelbtą anketą, turi ir tokį sumanymą: „Mokslo metų pradžioje kiekvienam mokiniui reiktų padalinti segtukų su tam tikros nuotaikos veideliais. Jei mokinio nuotaika - gera, jis segėtų laimingą veiduką, jeigu bloga – tada liūdną ir t. t. Tačiau reiktų neleisti segėti segtuko, jei mokinys - be uniformos“.

Eglė DIRMEITYTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas