Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Rajono švietimo sistema: permainos ir problemos

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Švietimas
  • 2014-08-29

Šiandien Kretingos rajono mokyklų vadovai rudens konferencijoje aptars Kretingos rajono savivaldybės švietimo veiklą bei problemas, švietimo sistemos aktualijas, Savivaldybės indėlį gerinant ugdymo aplinką. Konferencijos išvakarėse mintimis apie švietimo situaciją rajone su „Pajūrio naujienų“ skaitytojais pasidalino rajono Švietimo skyriaus vedėjas Antanas Sungaila.

Rajono Švietimo skyriaus vedėjas Antanas Sungaila

- Kokių permainų naujaisiais mokslo metais švietimo sistemoje atneš rajono Savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarka?

- Rajono mokyklų tinklo pertvarka buvo pradėta prieš 10 metų, tačiau kasmet mokyklų tinklo optimizavimo planas buvo koreguojamas, tikslinamas, atsižvelgiant į rajono bendruomenės poreikius. Mūsų rajone mokyklų tinklas pertvarkytas iš esmės, ir šiais mokslo metais rajone nebelieka vidurinių mokyklų – Vydmantų vidurinė mokykla pertvarkyta į gimnaziją, Kartenos – į Kartenos mokyklą-daugiafunkcį centrą.

Yra ir daugiau permainų švietimo sistemoje: Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos Rūdaičių pradinio ugdymo skyrius pertvarkytas į Rūdaičių mokyklą, Simono Daukanto pagrindinėje mokykloje nebekomplektuojamos IX klasės, nes tik 17 aštuntokų pareiškė norą mokytis IX kl., o pagal Mokinio krepšelio metodiką mokinių vidurkis klasėse turi būti 25. Baigusiems devintą klasę šioje mokykloje leista užbaigti pagrindinio ugdymo programą. Marijono Daujoto pagrindinėje mokykloje komplektuojamos dvi IX klasės ir keturios X klasės: keturioms praėjusių mokslo metų devintokų klasėms, manome, tikslinga leisti užbaigti pagrindinio ugdymo programą šioje mokykloje. Kadangi Baubliuose daugėja mokinių, Baublių mokykloje-daugiafunkciame centre komplektuojama IX klasė. Kretingos mieste gi sumažėjus mokinių skaičiui I klasės sukomplektuotos: 4 – Marijono Daujoto pagr. m., 2 – Simono Daukanto pagr. m., mokykloje-darželyje „Žibutė“ – 1. Marijos Tiškevičiūtės mokykloje – 2; V klasės sukomplektuotos: Marijono Daujoto pagr. m. – 3, Simono Daukanto pagr. m. – 1. Mokykloje-darželyje „Žibutė“ komplektuojama po 1-ą I-IV kl. komplektą.

Siekiant tobulinti mokyklų tinklą, reikėtų permąstyti, ar Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre tikslinga komplektuoti jaunimo klases – manau, jog Kretingos technologijos ir verslo mokykloje būtų galima steigti grupes iš VIII kl. baigusių mokinių, kurie su pagrindiniu išsilavinimu įgytų ir profesiją.

- Ar pavyks patenkinti norinčiųjų patekti į lopšelius bei darželius poreikius? Kokius problemos sprendimo būdus siūlytumėte taikyti, kad vietų lopšeliuose ir darželiuose padaugėtų?

- Institucinio ikimokyklinio ugdymo poreikis mūsų rajone netenkinamas nuo 2006-ųjų, o šiais mokslo metais rajone bus nepatenkinti: į lopšelio grupes Kretingos mieste – 120, kaimuose – 8 prašymai, į darželio grupes mieste – 126 prašymai, kaime – 8.

Manau, jog ieškant galimybių didinti ikimokyklinio ugdymo grupių skaičių Kretingos mieste, palaipsniui į lopšelį-darželį reikėtų pertvarkyti mokyklą-darželį „Žibutė“, o į Kretingos miesto mokyklas, kuriose mažėja pradinukų, iš lopšelių-darželių perkelti priešmokyklinio ugdymo grupes, o vietoje jų steigti lopšelio ir darželio grupes. Taip pat būtina steigti naujus ikimokyklinio ugdymo grupių modelius, kurie reikalautų mažiau sąnaudų. Mažėjant priešmokyklinio amžiaus vaikų skaičiui, padaugėjo jungtinių – kai ugdomi ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai – grupių: šiemet rajone veiks 12 tokio tipo grupių.

Rajone sukurta ir sėkmingai veikia centralizuota tėvų prašymų registracijos ir priėmimo į ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo grupes sistema. Per praėjusius mokslo metus užregistruota 1 tūkst. 520 prašymų. Sistema leidžia sąžiningai disponuoti informacija apie laisvų vietų skaičių ikimokyklinėse ir priešmokyklinėse grupėse.

- Per praėjusius mokslo metus buvo vykdomi Comenius Regio partnerysčių projektai su partneriais iš Rumunijos, Turkijos. Kokia patirtis bus pritaikyta mūsų rajono mokyklose?

- Bandysime pritaikyti Turkijos švietimo sistemoje taikomą patirtį, kai profesiniame orientavime mokiniai tiesiogiai supažindinami su konkrečiomis įmonėmis. Mūsų šalies Švietimo ir mokslo ministerija tik dabar pradeda taikyti šį metodą – nebeužtenka vaikams vien kalbėti apie profesiją. Su ja būtina supažindinti, vaikui sudarant galimybę pastovėti ir prie staklių, padirbėti restorane ir pan. Projekto dalyvės mokyklos jau bando daryti konkrečias sutartis su verslininkais, tačiau ši naujovė dar sunkiai skinasi kelią.

- Kokios spręstinos problemos išlieka rajono švietimo veikloje?

- Nepakankamai individualizuojamas ir diferencijuojamas mokinių ugdymas, nepakankamas dėmesys skiriamas gabiems vaikams atpažinti bei ugdyti. Ydinga ikimokyklinio ugdymo grupių komplektavimo tvarka, kai pagal tam tikras higienos normas lopšelio grupės sąraše gali būti ne daugiau kaip 15 vaikų, darželio grupėse - ne daugiau kaip 20. Jeigu skaičiai būtų padidinti nors 2, mūsų rajono 56-iose lopšelio bei darželio grupėse pastebimai padaugėtų vietų. Dar viena problema – kad rajone nėra privačių ikimokyklinio ugdymo įstaigų, kurios didintų paslaugų prieinamumą bei įvairovę.

Nebetenkiname neformaliojo švietimo poreikių: Kretingos meno bei sporto mokyklos dėl patalpų trūkumo nesutalpina visų, norinčių jose mokytis.

Naujus mokslo metus Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos, Darbėnų ir Salantų gimnazijų bendruomenės sutiks nepabaigus šių mokyklų pastatų rekonstravimo darbų.

- Apibūdinkite mokinių skaičiaus pokytį rajono mokyklose.

- Praėjusiais mokslo metais į mokyklas atėjo 5 tūkst. 283 mokiniai, šiais – 5 tūkst. 25 – mokinių sumažėjo 258. Praėjusiais metais, mūsų skyriaus duomenimis, iš rajono emigravo 99 vaikai iki 18 metų, vadinasi, mokinių skaičiaus mažėjimą lemia ir demografiniai pokyčiai. Pernai į mokyklas neatėjo 45 pirmokai, tai yra dvi klasės. Šiemet ikimokyklinukų grupes lankys 1 tūkst. 112 vaikų, tai yra 2 daugiau negu pernai, priešmokyklines grupes – 374, kai pernai jų buvo 340. Pirmokų ateis 363, dvyliktokų – 299, Pranciškonų gimnazijoje – 110, Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre – 54 abiturientai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas