Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Lauko dieną – iškalbingi tyrimai ir pamokos

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemės ūkis
  • 2014-08-29

Antradienį Erlėnų kaime Imbarės seniūnjoje esančioje Mariaus Eglyno karvių fermoje vyko Lauko diena, kurioje mėsinius galvijus ir karves auginantiems aplinkiniams ūkininkams buvo pristatytos Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos paslaugos – galimybė per labai trumpą laiką analizatoriais ištirti gyvulių šlapimą, pašarų sudėtį, somatinių ląstelių kiekį piene, oro užterštumą fermoje, taip pat atlikti gyvulio tyrimą ultragarsu.

Konsultavimo tarnybos Kretingos biuro gyvulininkystės specialistas Andrius Trakis (kairėje) papasakojo apie heterozės efektus.

Remia KPP fondas

„Visi šie tyrimai – labai svarbūs, nes vienas parodo gyvulio sveikatą, kitas – ar pašaro racione pakanka reikalingų medžiagų, trečias – ar žiemą gyvuliai, ypač prieauglis, nedusinami fermoje esant prastai ventiliacijai, skaičiuotuvas tiksliai parodo somatines ląsteles, kurių kiekis lemia pieno kokybę, kainą bei nuoskaitas“,– vardino Konsultavimo tarnybos gyvulininkystės specialistas, veterinarijos gydytojas iš Kėdainių Vytas Gudaitis.

Jo teigimu, sužinojęs pašaro kokybę, ūkininkas gali sudėlioti savo gyvuliams tinkamą racioną. Ultragarsu ištyrus galima spręsti, ar karvė veršinga nuo 26 - 28 dienos po apsėklinimo. „Jei ne, galima atsakyti į klausimą, ar tai dėl reprodukcijos organų ligų, ar dėl ūkininko vadybos žinių trūkumo – gal nepastebėjo, kada karvė rujojo“,– aiškino konsultantas.

Visi tyrimai – mokami, tačiau ūkininkai gali pasinaudoti konsultavimo paslaugomis, kurias 80 proc. remia Kaimo plėtros programos fondas. Tokiu atveju pašarų ištyrimas kainuos 4,60 Lt, jei nesinaudojama fondo parama – 23 Lt. Tyrimas ultragarsu – atitinkamai 2,30 ir per 11 Lt. Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba analizatorius įsigijo iš europinio projekto „Ūkio pridėtinės vertės didinimas“ lėšų.

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės specialistas, veterinarijos gydytojas Vytas Gudaitis (kairėje) analizatoriais atliko įvairius tyrimus Erlėnų ūkininko Mariaus Eglyno ūkyje.

Testas ūkininkams

Stebint į renginį susirinkusiems ūkininkams, tarp kurių – Romaldas Karazinas, Gražina Stanevičienė, Jonas Stanevičius, Sandra ir Adomas Matušauskai, Steponas Urbonas, Jonas Klapatauskas, Mindaugas Narvilas ir kiti, – konsultantas patį pirmąjį atliko pašarų tyrimą, tačiau prieš tai ūkininkų prašė iš akies pagal spalvą įvertinti, kiek šienainyje galėtų būti baltymų. Vieni sakė, kad 15, kiti – 20 procentų. „Kuo pašaras tamsesnis, tuo baltymų daugiau. Kuo šviesesnis, tuo daugiau ląstelienos“,– mokė atpažinti V. Gudaitis. Ištyrus analizatoriumi, paaiškėjo, kad šienainyje tebuvo tik 13 proc. baltymų, arba 129 g viename kilograme sausosios medžiagos. „Kuo baltymų daugiau, tuo pašaras geresnis. Neblogai, kai būna 16 – 18 procentų“,– teigė V. Gudaitis. Ląsteliena, sakė, lemia pašaro ėdamumą. Optimali jos norma – 40 – 45 proc. Tiriamame šienainyje buvo per 48 proc. ląstelienos „Tai dėl to, kad šiek tiek susivėlinta žolę nupjauti“,– aiškino jis.

Įvairius tyrimus pagal ūkininkų pageidavimą V. Gudaitis atlieka visoje Lietuvoje. Į M. Eglyno ūkyje Konsultavimo tarnybos Kretingos biuro surengtą Lauko dieną jis teigė atvykęs žinodamas, kad šis ūkis – perspektyvus, o jaunas ūkininkas – energingas ir inovatyvus. M. Eglynas laiko per 80 melžiamų karvių bei prieauglio. Ūkininkauti jam padeda brolis Darius ir mama Kazimiera bei vienas samdomas darbininkas.

Heterozės efektas

Tačiau ūkininkams norint išsitirti vien tik pašarus, pakanka iš Kretingos išsikviesti šį tyrimą taip pat atliekantį Žemės ūkio konsultavimo tarnybos Kretingos biuro gyvulininkystės konsultantą Andrių Trakį.

Lauko dienos metu jis pats pristatė Konsultavimo tarnybos vykdomą heterozės projektą mėsinių galvijų ūkiuose. Šio projekto tikslas – kryžminti įvairių veislių mėsinius bulius ir gauti kuo aukštesnės pridėtinės vertės mėsos produkcijos. „Geriausias heterozės efektas – kai vadinamuoju pirmos kartos kryžminimu sukryžminami du grynaveisliai gyvuliai. Jei palikuonys vėl kryžminami su kuria nors iš tėvų veislių, kitoje kartoje heterozės efektas pasireiškia perpus silpniau“,– aiškino jis.

Konsultanto teigimu, inovatyvios paslaugos aktualios ne tik mėsinių, bet ir pieninių galvijininkystės ūkių savininkams, todėl į Lauko dieną juos taip pat pakvietė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas