Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kantriausi mokytojai – tėvai

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Aktualijos
  • 2014-08-26

Artėjanti mokslo metų pradžia ir intensyvus eismas kasmet atneša nerimo ne tik mokinių, ypač pirmokų, tėvams, pedagogams, vairuotojams, bet ir policijos pareigūnams, siekiantiems, kad ugdymo įstaigas mažieji pasiektų ir iš jų grįžtų saugiai, kad neįvyktų nelaimių.

„Eismo įvykių, kuriuose sužalojami ar žūsta pėstieji, padaugėja rudenį“,– įspėjo Viešosios policijos Prevencijos poskyrio specialistė Lijana Galdikienė.

Atšvaitai – ne žaislai

„Eismo įvykių, kuriuose sužalojami ar žūsta pėstieji, šalyje akivaizdžiai padaugėja rudenį ir žiemą, nes sudėtingesnės tampa eismo sąlygos, būna prastesnis matomumas“,– sakė Kretingos policijos komisariato Viešosios policijos Prevencijos poskyrio specialistė Lijana Galdikienė.

Pernai rugsėjį rajone buvo užfiksuota 12 eismo įvykių, iš kurių 4 – įskaitiniai. Spalį užregistruota 13 autoįvykių. Viename jų buvo sužeisti 2 žmonės – dėl neatsargaus vairuotojo, eidami per nereguliuojamą pėsčiųjų perėją, nukentėjo mama ir vaikas.

Mokinių tėvus specialistė ragina pasirūpinti, kad tamsiuoju ir lietingu sezonu ne tik mažieji, bet ir vyresnio amžiaus vaikai segėtų atšvaitus, naudotų juos ne kaip žaislus, o suprastų būtinybę. „Pradinių klasių moksleiviams, taip pat ir šiek tiek vyresniems prieš Rugsėjo 1-ąją tėvai turėtų parinkti saugų maršrutą į mokyklą ir atgal. Mokslo metų pradžioje su pirmoku tuo maršrutu geriausia vaikščioti kartu kuo ilgiau, kad jis įsimintų gatves, įgytų įgūdžių, kaip pėstieji turi jose elgtis“,– neabejojo L. Galdikienė. Tie, kurie vaikus veža automobiliu, neturi pamiršti segėti saugos diržų, naudoti specialiąsias kėdutes. Anot specialistės, tėvai – pirmieji ir kantriausi mokytojai, pratinantys vaikus elgtis atsargiai.

Svetimų ragina neįsileisti

L. Galdikienė perspėjo, kad ypač pradinių klasių mokiniai, kai būna vieni, į namus neįsileistų nepažįstamų žmonių, neatidarytų durų, kad ir kuo šie prisistatytų, nebendrautų ir nesusigundytų siūlomais daiktais ar gardėsiais. „Jei nepažįstamasis siūlo užeiti į svečius pažiūrėti filmuko, jokiu būdu nereikia sutikti. Jei telefonu skambina ir liepia ką nors išnešti iš namų ar išmesti per langą, perduoti kitam žmogui, kuris ateis, – to nedaryti. Kai vaiko klausiama, ar yra namuose tėvai – geriausia atsakyti, jog yra, bet šiuo metu negali prieiti prie telefono“,– patarimais dalijosi pareigūnė. Jos teigimu, grįžęs iš mokyklos vaikas visada turi užsirakinti duris. Atsitikus nelaimei ar jei kas išgąsdino, skambinti numeriu 112 ir tėvams. Blogiausiu atveju – atsidaryti langą ir šauktis pagalbos. Jei kas bando atidaryti lauko duris, būtinai pasiteirauti, „kas ten“ ir skambinti numeriu 112. Be to, nereikia aplinkiniams girtis, kokių brangių daiktų šeima laiko namuose. „Taip pat negalima žaisti ir su degtukais bei dujų balionėliais, o mokyklos rūbinėje ar koridoriuje pakabintų drabužių kišenėse reikia stengtis nepalikti vertingų daiktų – raktų, mobiliojo telefono“,– mokė pareigūnė.

Trūksta dvasinės sveikatos

L. Galdikienės nuomone, gyvename visuomenėje, kuri, deja, nėra geros dvasinės sveikatos –atsiskleidė daug metų besikaupusios nesveiko elgesio ydos. Patyčios, priekabiavimas, užgauliojimas, mušimas, stumdymas, pinigų ar daiktų atėmimas – nereti reiškiniai tarp vaikų ir paauglių. Dažniausiai tai vyksta mokykloje. „Pastebėję, kad vaikas iš mokyklos grįžo su sugadintais daiktais arba juos praradęs, jei ant kūno atsirado mėlynių, įdrėskimų ar panašių žymių, jei pradėjo eiti kitu keliu iš namų į mokyklą, negu anksčiau, jei apskritai nebenori į ją eiti, jei be aiškios priežasties būna irzlus, nuliūdęs ar neįprastai emocingas, – kaip reaguoti į situaciją ir elgtis toliau, tėvai gali pasitarti su mokytojais, mokyklos administracija, policijos darbuotojais“,– aiškino L. Galdikienė.

Jos teigimu, paaugliai ir jaunuoliai Mokslo ir žinių šventę vis dažniau pamini nevengdami vartoti alkoholinių gėrimų ar narkotikų. Alkoholį jaunuoliai pradeda vartoti anksti: net 67 proc. – 13-os metų ir jaunesni. L. Galdikienės nuomone, tai ir dėl to, kad alkoholis jiems lengvai prieinamas. Pareigūnės žiniomis, psichotropines medžiagas Lietuvoje vartoja 15,5 proc. jaunuolių, kai vidurkis Europoje – 20 proc.

Šeimų nedarnumas – bėda

Per 2014 metų I pusmetį Kretingos rajone už nepilnamečių padarytus pažeidimus buvo surašyti 38 LR administracinės teisės pažeidimo protokolai. Iš jų 14 – už girtų pasirodymą viešoje vietoje ar alkoholinių gėrimų vartojimą, 16 – už rūkymą draudžiamose vietose. „Šeimų nedarnumas bei nestabilumas arba visiškas nesirūpinimas savo vaikų auklėjimu – pagrindinės priežastys, skatinančios nepilnamečius daryti pažeidimus,– sakė specialistė. – Kai tėvai neskiria pakankamai dėmesio savo vaikams, o kartais net nežino, ką jie veikia, kur būna, kaip elgiasi, su kuo bendrauja, šie gali nelankyti mokyklos, atsilikti nuo savo bendraamžių, ieškoti į save panašių draugų, daryti pažeidimus.“

Pareigūnė tėvus todėl ir ragina elgtis taip, kad vaikai jų nebijotų, pasipasakotų apie sudėtingus ir nemalonius dalykus. „Nesiteisinkime nuovargiu – skirkime vaikams laiko. Kokias vertybes patys skelbiame, tokį ir pavyzdį rodykime. Nemeluokime nei sau, nei vaikams“,– prašė L. Galdikienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas