Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos rajono ugdymo įstaigose dirba 6 psichologai, bet specialistų skaičius, tenkantis rajono ugdytiniams, kol kas yra per mažas.

Anot Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos psichologės Gerdos Tėvelytės, ugdymo įstaigose daugėja aktyvių vaikų, su kuriais sunkiau dirbti ir kurie reikalauja vis daugiau dėmesio, todėl psichologo pagalba mokykloje labai reikalinga.

Psichologinės pagalbos mokiniui teikimo tvarkos apraše numatoma, kad psichologo etatas mokykloje steigiamas, kai ugdymo įstaigoje mokosi nuo 301 iki 600 mokinių, o, esant galimybėms, mokantis ir mažiau vaikų.

Marijono Daujoto pagrindinėje mokykloje 2013/2014 mokslo metais mokėsi 946 mokiniai, psichologo etatas buvo įsteigtas vienas. Ugdymo įstaigos psichologės Gerdos Tėvelytės teigimu, vieno etato, kai mokykloje yra apie 1 tūkst. mokinių, neužtenka.

„Mokyklos psichologo bendruosiuose pareiginiuose nuostatose“ rašoma, kad mokyklos psichologo, dirbančio 1 etato krūviu, darbo savaitė yra 40 val. Pusė darbo laiko – 20 val. – skirta tiesioginiams ryšiams su psichologinės pagalbos gavėjais. Likusiu darbo laiku psichologas tvarko mokinių įvertinimų duomenis, dokumentus, rengia rekomendacijas, prevencines programas, ruošiasi konsultacijoms, paskaitoms, tobulina profesinę kvalifikaciją.

„Praėjusiais mokslo metais turėjau daug daugiau kontaktinių valandų, negu jų man buvo numatyta. Tai tik parodo, kad pagalba mokiniams, tėvams, mokytojams labai reikalinga“, – sakė G. Tėvelytė.

Moters manymu, psichologas mokykloje – būtinas, nes ugdymo įstaigose daugėja vaikų, su kuriais sunkiau dirbti, kurie reikalauja vis daugiau dėmesio. Mokytojui ir tėvams reikalinga pagalba, kuri leistų suprasti, kodėl vaikas yra per daug aktyvus ar, atvirkščiai, per tylus.

„Mokykla tampa artimiausia aplinka, į kurią galima kreiptis pagalbos“, – kodėl reikalingas psichologas ugdymo įstaigose, aiškino M. Daujoto mokyklos psichologė.

Psichologinės pagalbos paskirtis, numatoma Tvarkos apraše, yra stiprinti mokinių psichologinį atsparumą ir psichikos sveikatą, prevencinėmis priemonėmis skatinti saugios ir palankios ugdymuisi aplinkos mokykloje kūrimą, padėti mokiniams atgauti dvasinę darną, gebėjimą gyventi ir mokytis, aktyviai bendradarbiaujant su jų tėvais, globėjais, rūpintojais.

Psichologinė pagalba turi padėti nustatyti ir spręsti mokinio psichologines, asmenybės ir ugdymosi problemas, stiprinti mokytojų, tėvų gebėjimą bendrauti su mokiniais, turinčiais psichologinių problemų, padėti užtikrinti palankias psichologines sąlygas ugdymo procese.

Švietimo skyriaus duomenimis, pernai metais mokinių skaičius rajone sumažėjo 250, šiemet jis gali sumažėti 120 ugdytinių. Nors mokinių skaičius mažėja, bet, šio skyriaus vedėjo Antano Sungailos teigimu, ateinančiais mokslo metais planuojama įsteigti iki 8 papildomų psichologų etatų.

Kretingos rajono pedagoginės psichologinės tarnybos direktorės Ingridos Mineikienės teigimu, klasių auklėtojai, socialiniai pedagogai mokyklose ne visada gali pakeisti psichologus.

Vydmantų vidurinės mokyklos direktorės Astos Burbienės tvirtinimu, iki šiol pagal vaikų skaičių psichologo etatas jų ugdymo įstaigai nepriklausė, bet ateinantiems mokslo metams, jei Savivaldybės taryba patvirtins jų projektą, pusę psichologo etato jie yra numatę.

Iki šiol, teigė direktorė, psichologą mokykloje pakeitė socialinis darbuotojas, klasių auklėtojai, kurie yra išklausę psichologijos kursus, pagal vykdytą karjeros planavimo projektą buvo gautos psichologo paslaugos, rimtesniais atvejais padėdavo pedagoginė psichologinė tarnyba (PPT), kuri teikia pagalbą mokykloms, neturinčioms psichologo etato.

Kretingos rajono savivaldybės Švietimo komiteto pirmininko Valerijono Kubiliaus teigimu, mokyklos pageidauja psichologų, bet, jo nuomone, kiekvienas mokytojas turėtų būti ir psichologas.

PPT vadovės Ingridos Mineikienės teigimu, klasių auklėtojai, socialiniai pedagogai gali suteikti tam tikrą pagalbą, bet yra dalykų, kuriuos atlikti gali tik profesionalus psichologas.

Pedagoginėje psichologinėje tarnyboje psichologo etatas steigiamas aptarnauti 2 tūkst. vaikų, gyvenančių ar ugdomų aptarnaujamoje teritorijoje, iki 18 metų amžiaus.

Kretingos PPT 2,5 etato dirba 3 psichologai. Tarnybos direktorės tvirtinimu, jie aptarnauja apie 14 rajono mokyklų, darželių.

„Pagal vaikų skaičių, Kretingos rajone turėtų būti daugiau negu 3 psichologai, bet negalime skųstis – palyginti su kitais panašaus dydžio rajonais, mūsų situacija nėra bloga“, – sakė I. Mineikienė.

Moters teigimu, rajono ugdymo įstaigose tarnybos psichologai apsilanko kartą per mėnesį. Kam reikalinga pagalba, mokyklų darbuotojai rekomenduoja patys – problemas žino klasių auklėtojai, į kuriuos kreipiasi ir patys vaikai.

„Tikro psichologinio bendravimo per tokį trumpą laiką būti negali, tad, jeigu matome, kad vaikui tikrai reikia psichologo konsultacijos, ieškome galimybių, jog jie atvažiuotų į mūsų tarnybą ir lankytųsi čia kartą per savaitę“, – teigė PPT vadovė.

Jos manymu, tėvų, vaikų požiūris į psichologus yra pasikeitęs – turima mažiau baimių ieškoti, kreiptis pagalbos, todėl Tarnyboje konsultacijų skaičius vis auga.

Važinėjimas į mokyklas, kaip tvirtino I. Mineikienė, atima nemažai laiko, kurį būtų galima skirti darbui su klientais.

„Gali būti, kad nuo rudens keisime savo specifiką – daugiau orientuosimės į konfliktinius dalykus, vesime seminarus tėvams – šiek tiek retinsime vizitus į mokyklas“, – sakė PPT direktorė.

Psichologo etatų skaičiavimas pagal mokinių, vaikų skaičių ugdymo įstaigose, I. Mineikienės manymu, vienas iš paprasčiausių būdų.

„Nėra lengva pasakyti, kada ir kam reikalingi psichologai. Kiekviena mokykla turi savo specifiką, psichologo darbas kiekvienoje įstaigoje gali skirtis“, – sakė I. Mineikienė, pridūrusi, kad psichologo etato įsteigimui praverstų ir papildomi kriterijai.

Anot jos, gimnazijose vaikai neretai patiria įtampą dėl dalykų mokymosi, egzaminų. Kitose mokyklose, kur mokosi vaikai iš išsiskyrusių ar konfliktinių šeimų, iškyla kitokių problemų.

G. Tėvelytės pastebėjimu, pas psichologą savo noru vaikai ateina tada, kai susiduria su patyčiomis, sunkumais klasėje, bendravimo problemomis. Daug dažniau jie priverčiami apsilankyti psichologo kabinete, kai artimieji, mokytojai tikisi, kad vos per keletą susitikimų vaikas taps geresnis. Kiekvienai problemai, priklausomai nuo situacijos, pasak jos, yra skirtingas sprendimo būdas.

Su vaikais, jų tėvais sutariama, ar pagalba bus ilgalaikė ar trumpalaikė. Trumpalaikė pagalba trunka nuo kelių iki keliolikos susitikimų, ilgalaikė gali trukti metus ar ilgiau. Konsultacija trunka vieną pamoką – 45 minutes. Su vaiku susitinkama kartą per savaitę.

„Jei vaikas ir tėvai noriai sprendžia problemas, jas galima išspręsti ir per mėnesį. Kartais reikalinga tik trumpalaikė pagalba, o kartais – ilgas žingsniavimas kartu“, – tvirtino G. Tėvelytė.

Mokykloms, kurioms pagal vaikų skaičių neskiriamas psichologo etatas, I. Mineikienės manymu, galėtų būti siūlomas sprendimas, kad vienas psichologas dirbtų keliose įstaigose.

Psichologai dirba Jurgio Pabrėžos universitetinėje, Salantų, Darbėnų gimnazijose, Marijono Daujoto ir Simono Daukanto pagrindinėse mokyklose, Marijos Tiškevičiūtės mokykloje.

Inesa RINKEVIČIŪTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas