Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Nesenstanti Kretingos turgaus tradicija

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Aktualijos
  • 2014-07-25

„Didieji prekybos centrai pakoregavo miestiečių įpročius, bet turgus išliko“, – teigė bendrovės „Kretingos turgus“ direktorius Nerijus Tertelis, pastebėjęs, jog žmonės vėl pradeda domėtis ūkininkų užauginta, ekologiška produkcija.

Kretingos turgus nuo seno garsėja sodinukais ir daigais – per sezoną augintojai nuperka beveik 200 vietų prekiauti daigais.

Anot Kretingos turgaus direktoriaus, nuo seno turguje dominavusi žemės ūkio produkcija savo pozicijų ir nebuvo užleidusi – turguje nuolat gausus mėsos ir pieno produktų, daržovių, medaus, uogų pasirinkimas.

„Žemės ūkio produktų asortimentas nuolat didinamas: žiemą rūkytais mėsos gaminiais pradėjo prekiauti prekybininkai iš Kauno, yra tautinio paveldo sertifikatą turinčių prekiautojų. Mėsos gaminių asortimentą šiomis dienomis turėtų papildyti ėriena, – kalbėjo N.Tertelis. – Turgus nepraranda sezoniškumo: jau senokai Kretingos apylinkių ūkininkai prekiauja ankstyvosiomis bulvėmis, jeigu sirpsta mėlynės, avietės ar miškuose dygsta grybai – tuoj visos šios gėrybės patenka ir ant prekystalių“.

Kuo gi dar garsus Kretingos turgus?

Visa Lietuva žino prekiautojus dėvėtais rūbais, o sezono metu galima pasiklysti tarp gėlių, daigų, sodinukų. Didelis ūkinių prekių, trikotažo, avalynės, galanterijos gaminių pasirinkimas. Kiekvieno mėnesio pirmąjį sekmadienį vyksta didžiausia Vakarų Lietuvoje Paukščių mugė, sukviečianti ne tik Kretingos, Klaipėdos, Plungės, Skuodo ar Telšių paukštininkus – šią mugę atrado ir bendraminčiai iš Latvijos. Ne tuščias turgus ir paskutinį mėnesio sekmadienį, kai vyksta Mamų turgeliai – jie buvo pradėti organizuoti vieni pirmųjų Lietuvoje po Vilniaus ir Kauno, o jų idėja atkeliavo iš JAV ir prisideda prie ekologijos, vartojimo mažinimo.

Kretingos turgaus direktorius Nerijus Tertelis pripažino, jog turgaus veikla labiausiai priklauso nuo sezoniškumo ir oro sąlygų.
„Šiais metais įrengėme įėjimą į lauko paviljonus iš Laisvės gatvės. Esame numatę suremontuoti pastatus, nugriauti nebenaudojamą lauko tualetą. Nuolat atliekame įvairius smulkius remonto darbus, šaliname netikėtus gedimus, – apie būtinybę gerinti Kretingos turgaus infrastruktūrą kalbėjo jo direktorius, perspėdamas, jog turgus gyvas ne tik savo tradicija prekiauti, pirkti, bendrauti. – Žmonių susibūrimo vietose reikia būti itin atsargiems – saugoti pinigines, rankines. Turgaus prekiautojai kai kuriuos kišenvagius jau atpažįsta, o šie pastebėti kaipmat dingsta ir sulaikyti jų beveik neįmanoma“.

Anot N.Tertelio, apsiperkant turguje, galima ir sutaupyti: tik iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, jog kainos turguje aukštesnės. „Nereikėtų lyginti prekybos centrų akcijinių kainų vienetiniams produktams su turgaus kainomis. Pastebima tendencija, kad kainos turguje ir be akcijų yra beveik tokios pat, kaip ir prekybos centruose su akcijomis, – pastebėjo N.Tertelis. – Netgi esu laimėjęs ginčą, kai draugas mėnesį pirko tik turguje ir mažose parduotuvėse, o prekybos centruose tik tai, ko tenai negavo. Draugas prisipažino, jog per mėnesį nemažai sutaupė. Pasvarstėme: gal mažiau pirko nereikalingų akcijinių prekių, daiktų?“

Kretingos turgaus prieigose yra įsikūrusių nemažai parduotuvių, kuriose galima įsigyti namų ūkiui reikalingų rakandų, įrankių sodui ir daržui, maisto produktų, rūbų. „Niekaip nepavyksta įsiūbuoti prekybininkų, kad jie turguje prekiautų kasdien“, – apgailestavo Kretingos turgaus direktorius.

Senovinėse fotografijose užfiksuota Kretingos miesto aikštė: turgaus diena prieškariu (kairėje) ir paviljonai sovietmečiu, apie XX a. 6-ąjį dešimtmetį.

Kretingos turgus turi gilias šaknis: XIX a. pabaigoje gausūs turgūs vykdavę ketvirtadieniais Kretingos aikštėje, ir tradicija joje rengti turgus tęsėsi iki praėjusios šimtmečio septintojo dešimtmečio.

„Kretingos muziejaus istorikas Julius Kanarskas 1964-ųjų metų nuotraukoje įžvelgė Rotušės aikštėje tebestovinčius prekybos stalus, o vėlesnėse 1968 m. nuotraukose matyti Laisvės ir Trakų gatvių sankryžoje esantis turgus. Vadinasi, į dabartinę vietą turgus buvo atkeltas apie 1964-1968-uosius“, – pasvarstė N.Tertelis, pastebėjęs, jog laikas pakeitė daug ką – keitėsi reikalavimai prekiautojams, atsirado uždarų paviljonų, naujų prekių, tačiau Kretingos turgaus tradicija nepakitusi iki šių dienų.

*

Kretingos turgų labiausiai veikia sezoniškumas: pvz., 2013 m. gegužę prekiauti buvo parduota 350 vietų, iš kurių – 190 prekybai daigais. Šių metų sausį buvo parduota 70 prekybos vietų.

Praėjusiais metais Kretingos turgui pavyko atiduoti 140 tūkst. Lt paskolą, kuri buvo paimta 2006 m.

Praėjusiais metais Kretingos turgus atnaujino įgarsinimo aparatūrą, šaldymo kamerą mėsos paviljone – ši investicija buvo apie 4 tūkst. Lt.

„Šiais metais planuojame sutvarkyti mėsos paviljoną, administracinį pastatą, nugriauti seną nebenaudojamą tualetą. Pastarajam darbui esame numatę 10 tūkst., tačiau ieškosime galimybių griovimo darbus atlikti kuo pigiau“, – teigė Kretingos turgaus direktorius N.Tertelis. Praėjusių metų įmonės ,,Kretingos turgus“ pelnas buvo minimalus, per 4 tūkst. Lt.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas