Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos dvaras kvepės kepiniais

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2013-11-22

Nuo šiol Kretingos muziejaus Amatų centras prakvips kepiniais, kurie būdavo patiekiami grafų Tiškevičių dvare ir tapo kasdienine duona ant šeimininkų stalo. Tokiais pačiais kepiniais būdavo vaišinami ir garbūs dvaro svečiai.

Jau prieš Kalėdas Amatų centre bus kepami trijų rūšių kepiniai – juoda duona su kmynais arba kalendromis, balta duona ir šventinio ragaišio banda su lašinukais, - taip bus pradėta įgyvendinti nauja edukacinė programa „Kretingos dvaro kepiniai“. Kaip patiems išsikepti duonos ir ragaišio, mokys tautinio paveldo puoselėtoja darbėniškė Vida Viskontienė.

„Kai tik pavasarį atsidarė Amatų centras, pradėjome galvoti, kuo sudominti lankytojus ir kaip išsiskirti iš kitų šalies amatų centrų, kur tradiciškai mokoma kepti duoną, lipdyti, austi.

Pagalvojome: mūsų amatų centras veikia dvaro teritorijoje, tad nusprendėme kepti tokius kepinius, kurie būdavo kepami čia pat ir kurie dar šilti garuodavo ant grafų stalo“, - naujosios edukacinės programos savitumą pabrėžė Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė.

Ji teigė, jog dvaro valgiaraštį muziejus atkūrė iš sukauptos istorinės medžiagos, kepinių receptais jiems talkino nepriklausomas mitybos ekspertas Vincentas Sakas.

Dalyvauti švietėjiškoje praktinėje programoje „Kretingos dvaro kepiniai“ galės ir suaugusieji, ir mokiniai. Užsiėmimai vyks grupėse po 15 žmonių, 2-3 val. trukmės užsiėmimai vienai grupei kainuos 235 Lt.

V.Kanapkienės žodžiais, šią kainą sudaro žaliavos ir priemonės, elektros bei vandens sąnaudos, užmokestis edukatoriams. „Vaikai galės patys minkyti kepalėlius duonos, jų paviršiuje įspausti atitinkamus ženklus, kad iškepus atpažintų savo rankų darbą. O kol duonkepėje duona iškeps, programos dalyviai Vandens malūne bus supažindinti su duonos kepimo istorija nuo priešistorinių laikų - kaip mūsų protėviai grūdus malė girnomis, trynė grūstuvėmis. Išlikę senosios malimo girnos, vandens malūno įrenginiai, ližės ir kiti senoviniai buities įrankiai. Programos dalyviai taip pat sužinos apie senovės baltų duonos apeigas“, - teigė vadovė.

Netrukus Amatų centre bus pradėta įgyvendinti ir meninės meistrystės programa „Tradicinė lietuvių liaudies grafika – medžio raižiniai“.

V.Kanapkienė priminė, jog Kretingos muziejuje dvejus metus buvo surengti mokomieji medžio raižybos seminarai, kurių dalyviai galėjo susipažinti su Žemaitijos, o ypač Kretingos bei Darbėnų senųjų meistrų išpopuliarintos liaudies grafikos – raižymo ant lentos ir spaudų išgavimo - meno ištakomis ir patys pabandyti atgaivinti šią unikalią tradiciją.

Ši edukacinė programa, jos žodžiais, natūraliai išaugo iš šių seminarų, kuriuos Amatų centre pernai ir šį rudenį pravedė profesionalūs menininkai bei liaudies grafikos žinovai. O kretingiškius mūsų krašte gyvavusio tradicinio raižybos meno mokys dailininkė pedagogė Valdonija Karaliūnienė.

Šio, gerokai sudėtingesnio, negu kepinių gamyba, edukacinio užsiėmimo 1 val. grupei dalyvių kainuos 291 Lt.

V.Kanapkienė pasidžiaugė, jog tik šį rudenį pradėta edukacinė programa „Dvaro saldaininė“, kai per valandą pagaminamas senovinis saldainis, jau sulaukė ypatingo populiarumo tarp vaikų, miesto svečių ir vestuvininkų. Saldainius pasigaminti moko kulinarė Asta Norvaišienė.

Keramikos paslaptis – kaip lipdyti iš molio – edukaciniuose užsiėmimuose atskleidžia kretingiškė dailininkė Rasa Staškauskienė.

Muziejus jau kone dešimtmetį vykdo mokinių taip pat pamėgtą programą „Žalioji Kretingos dvaro vaistinė“, kurioje pažinti vaistinius augalus, patiems pasigaminti iš jų arbatų, išsivirti gilių kavos moko muziejininkė Rima Luotienė išvien su Baublių kaimo žolininke Stase Gideikiene.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas