Pajūrio naujienos
Help
2016 Gegužė
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Orų prognozė
Dieną25°C debesuotumas 8 %
Naktį13°C debesuotumas 7 %
Apklausa

Ar turėtų būti viešai skelbiama, kaip Savivaldybės taryboje balsuoja kiekvienas jos narys?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1052) 2016-05-27

Prieš žvyrkelių dulkes – gręžinių vandeniu

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Pirmas puslapis
Laistant žvyruotą Kalno gatvę bei J. Šimkaus gatvės skersgatvius, nemažai „auksinio“ vandens kliuvo ir gretimoms asfalto dangoms.

Viešųjų pirkimų konkursą keliams laistyti šiemet ir vėl laimėjus valstybinei įmonei „Klaipėdos regiono keliai“, nuo dulkių šią savaitę jau atsikvėpė žvyruotų Kretingos miesto bei aplink miestą esančių gyvenviečių gatvių žmonės: mieste iš viso palaistyta 29 km, o Vydmantuose, Pryšmančiuose, Kveciuose, Rūdaičiuose, Padvariuose, Kurmaičiuose, Kretingsodyje – 21 km gatvių.

Vienas kilometras – 105 eurai

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Povilo Černeckio teigimu, viso Kretingos rajono žvyrkeliams laistyti šiems metams iš rajono biudžeto skirta 25 tūkst. eurų.

„Žvyrkelių Kretingos rajone yra daug – net 713 km, vien Kretingos mieste – 32 km. Visų žvyruotų kelių palaistyti neįmanoma – tam neužtenka pinigų, todėl laistomi tik miesto žvyrkeliai bei keliai pagrindinėse gyvenvietėse, kur susitelkę daugiausiai žmonių“, – tvirtino P. Černeckis.

Paslauga teikiama pagal tokią tvarką: seniūnai rašo prašymą „Klaipėdos regiono keliams“, nurodydami, kokias gatves ar jų atkarpas nuspręsta palaistyti, o Savivaldybė atsiskaito su įmone iš seniūnijoms skiriamų aplinkos tvarkymo lėšų.

Įmonės „Klaipėdos regiono keliai“ Kelių tarnybos viršininkas Viktoras Baltmiškis sakė, jog Kretingos rajono savivaldybė už 1 km žvyrkelio palaistymą jiems moka 105 eurus.

„Vienam kilometrui žvyrkelio dulkių numalšinti išpilama apie 10 kub. m vandens, į cisterną telpa apie 12 kub. m. Laistytuvui tenka dažnai grįžti užsipildyti vandeniu, todėl išauga paslaugos kaštai“, – kalbėjo V. Baltmiškis, neslėpdamas, jog jų įmonė teturi tik vieną vandenvežę-laistytuvą.

Tačiau jis patikino, jog Kretingos rajonui taikoma laistymo paslaugos kaina yra mažiausia, nes paslauga pirkta konkurso būdu. Aplinkinių miestų bei rajonų komunaliniai ūkiai iš jų įmonės perka vienkartinę paslaugą.


Daiva Rupeikienė:

– Kažkuo mums reikia būti – juk Kretinga nyksta, žmonės išvažiuoja. Ir dabar nuolat girdžiu, kaip baigę mokyklą vaikai išvyks gyventi į užsienį kartu su tėvais. Aš netgi sutikčiau, jeigu prisijungtume prie Klaipėdos. Ten – kruiziniai laivai, judėjimas, ir pas gydytojus ten važiuoju. Myliu savo miestą, čia gera aura, bet žvelgiu į situaciją iš verslininkų pusės ir sergu už juos – Kretingoje sąlygos nėra labai palankios verslui.

Vladislovas Auškalnis:

– Tiesą sakant, tokio pasakymo nesu girdėjęs. O jeigu valdžia nuspręstų, kad esame miegamasis uostamiesčio rajonas, nebūčiau prieš. Juk mainai su Klaipėda vyksta nuolat – gydytojai iš Klaipėdos atvažiuoja į Kretingos ligoninę, mūsų rajono žmonės dirba Klaipėdoje. Mano poreikiai dabar jau nedideli, todėl man visko pakanka – parduotuvių turime, sveikatos priežiūros, socialinėmis paslaugomis esame aprūpinti.

Enriko Stonkus:

– Ką čia slėpti, Kretingoje darbo vietų – ne per daugiausiai, o Klaipėdoje dar ir atlyginimai didesni, todėl žmonės ir važinėja. Kad mūsų miestą labiau vertintų, reiktų sukurti žmonėms darbo vietų ir laisvalaikio užsiėmimų. To itin trūksta. Nors kai kurie sako, kad pramogos – brangu, bet jei nori gyventi linksmiau, galima ir kišenę labiau pakratyti.

Irena Torkelienė:

– Jei išgirsčiau taip sakant, tikrai įsižeisčiau. Juk esame atskiras administracinis vienetas, atskiras rajonas, o ne priemiestis. Nenorėčiau, kad tokiu taptume. Žinoma, viskas susiveda į darbo vietas ir atlyginimo dydį – čia trūksta ir to, ir ano. Daug priklauso nuo darbdavių požiūrio – periferijoje dažniausiai pasilieka vyresnio amžiaus žmonės, verslas tuo naudojasi, žino, kad niekur nepabėgsi.

Kalbino Viktorija VAŠKYTĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


MEZON 4G LTE neribotų duomenų internetas jau pasiruošė vasaros sezonui ir startuoja Kretingoje drauge su kitais pajūrio miestais ir Lietuvos kurortais. Čia pradedamos teikti ženkliai spartesnės 4G LTE interneto paslaugos. „Džiugu, jog 4G LTE paslaugomis jau gali pasinaudoti ir kretingiškiai. Su MEZON internetu duomenų suvartojimas nėra ribojamas, todėl miesto gyventojai ar svečiai gali naršyti internete tiek namuose, tiek mieste, nesibaimindami viršyti mėnesio sąskaitos“, – teigia regiono vadovas Simas Šakalinis.

Nuo šiol MEZON vartotojai galės neskaičiuodami duomenų siųstis arba internete žiūrėti filmus, bendrauti su draugais ar skaityti jiems aktualiausias naujienas kada panorėję, nesvarbu, ar jie atostogaus prie jūros, ar savo sodyboje gamtoje - MEZON 4G LTE paslaugos bus prieinamos ne tik Kretingoje, bet taip pat Palangoje, Neringoje, Ignalinoje, Druskininkuose, Molėtuose bei Birštone.

Nuo šiol Kretingos gyventojai MEZON 4G LTE neriboto interneto paslaugomis gali džiaugtis ir išmaniuosiuose telefonuose ZTE Blade bei Huawei P9: šie dviejų SIM kortelių telefonai klientams suteikia galimybę vieną kortelę naudoti tik duomenų siuntimui, o kitą – balso paslaugoms ir trumposioms žinutėms. Spartųjį 4G LTE internetą taip pat galima išbandyti ir planšetėje HUAWEI T1.

„MEZON 4G tinklo modernizavimo procesas nulėmė, jog paslaugų kokybės pokyčius pajuto tiek naujojo 4G LTE, tiek esamo MEZON tinklo vartotojai. Taip nutiko todėl, kad daliai klientų migravus į 4G LTE tinklą, pastebimai pagerėjo ir esamo MEZON tinklo paslaugų kokybiniai parametrai, todėl visi klientai gali džiaugtis greitaveikos augimu bei paslaugų kokybe. Klientams teigiamai įvertinus paslaugos kokybės šuolį bei patogius neribotų duomenų planus, duomenų suvartojimas 4G LTE tinkle išaugo 2,5 karto. Tikimės panašių rezultatų sulaukti ir Kretingoje“, – teigia S. Šakalinis.

Birželio mėnesį MEZON internetą galima užsakyti ypatingai geromis sąlygomis: nešiojamiems modemams, Huawei T1 planšetei bei ZTE Blade telefonui taikomos ypatingos nuolaidos, renkantis 4G LTE interneto planą ir pasirašant įsipareigojimą 24 mėn. Interneto planų su akcijomis kainos – tik nuo 10,90 euro per mėnesį. Norinčius sužinoti daugiau kviečiame apsilankyti įmonės partnerių salonuose, įsikūrusiuose Žemaitės al. 29 („Avitela“), Gėlių g. 8 (UAB „EG kompiuteriai“) arba tinklalapyje www.mezon.lt.


Švęskime Kaimynų dieną

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Aktualijos

Kretingos policijos komisariatas kaimo gyventojus, taip pat miesto daugiabučių kaimynus šiandien kviečia paminėti Kaimynų dieną: išeiti į kiemą, susipažinti, pasikalbėti, ką nors gero kartu nuveikti.

Anot komisariato atstovės Lauros Tautkevičienės, idėjų yra daug: galima pasipuošti savo kiemą, apsikeisti patiekalų receptais ar knygomis, žaisti judriuosius stalo žaidimus, pasodinti medį, nudažyti suoliukus, padainuoti, išgerti arbatos, skanauti pyragus ir... išsirinkti geriausius kaimynus. Tiems, kuriems gal ne tokius gerus turėti pasisekė, kurie galbūt yra apsipykę, Kaimynų diena – puiki proga susitaikyti.

„O gal šiokią dieną kaimynai nutars ir į saugios kaimynystės grupę susiburti?“ – svarstė L. Tautkevičienė.

Kaimynų dienos paminėjimo akimirkomis, įamžintomis nuotraukose, gražiomis šventės idėjomis, kurios sužavėtų ir kitus, atstovė pakvietė pasidalinti, ir galbūt laimėti prizą. Idėjų ir nuotraukų elektroniniu paštu jurate.kazlauskiene@policija.lt lauks Prevencijos poskyrio vyresnioji specialistė.

Gegužės 27-ąją Kaimynų diena minima ir kitose Europos šalyse, o pirmąjį kartą buvo paminėta 1999 metais Paryžiuje. Šventės tikslas – paskatinti žmones bendrauti, kurti draugiškesnį savo miestą ar kaimą.

„Kartais mes nematome ar nenorime matyti, kas vyksta kitame kieme, kitame bute, sakome, kad tai – ne mūsų reikalas, kai girdime verkiančius vaikus ar mušamas moteris, abejingai nusisukame išvydę prie automobilio vairo sėdantį neblaivų... Kviesdama švęsti Kaimynų dieną tikiuosi, jog po truputį susigrąžinsime atsakomybės už šalia esantįjį jausmą, kurį turėjo mūsų seneliai“, – sakė L Tautkevičinė.


Šventės rajone – be stipraus alkoholio

 • Vitalija VITKAUSKIENĖ
 • Savivaldybėje

Vienbalsiai Kretingos rajono savivaldybės tarybos nariai vakar priėmė sprendimą, draudžiantį per šventes rajone pardavinėti stipresnius kaip 7,5 proc. alkoholinius gėrimus šventės apimtoje teritorijoje, taip pat parduotuvėse.


Šauklių riedulyne – gamtos unikalumo šventė

 • Viktorija VAŠKYTĖ
 • Žemė ir ūkis
Vaikštinėdami Lietuvos tundra vadinamame Šauklių riedulyne seminaro dalyviai glostė briedžio kailį primenančias stačiąsias briedgaures, mokėsi atpažinti šilinius viržius, bruknes, paprastąsias putokšles, miškines sidabražoles, ragavo kadagių uogų.

Salantų regioninio parko darbuotojai kartu su Grūšlaukės pagrindinės mokyklos, Salantų ir Ylakių gimnazijų mokiniais bei kolegomis iš Kurtuvėnų regioninio parko unikalų Šauklių kadagyną nuspalvino drugelio simboliu – taip visame pasaulyje minima vertingų ir saugotinų „Natura 2000“ teritorijų diena.

Pasak Salantų regioninio parko vyriausiosios ekologės Dovilės Barčkutės, gegužės 21 d. prieš 24 metus Bendrijos šalys patvirtino vieną pagrindinių savo gamtosaugos dokumentų – Buveinių direktyvą.

„Natura 2000“ – tai vertingų gamtos teritorijų tinklas, išsidriekęs per visas ES šalis, sukurtas vadovaujantis Paukščių ir Buveinių direktyvų nuostatomis. Gamtosaugininkai mano, kad „Natura 2000“ teritorijoms skiriamas per mažas dėmesys, įvairiais būdais bandoma riboti šių teritorijų plėtrą, o kai kurias – apskritai naikinti. Todėl atsirado iniciatyva daugiau apie jas kalbėti“, – baigiamajame programos LIFE+ projekto „Degraduojančių europinės svarbos buveinių atkūrimas Lietuvos valstybiniuose parkuose“ seminare Salantų regioninio parko direkcijoje kalbėjo D. Barčkutė.

Šiemet pasibaigsiantis projektas, kurio tikslas buvo atkurti palankią Europos Bendrijos saugomų buveinių būklę Salantų regioninio parko Šauklių riedulyne ir Kurtuvėnų regioniniame parke esančiose Dubysos ir Vijurkų pievose, pradėtas vykdyti 2012 m.

Projekto vertė – per 631 tūkst. eurų. Jį finansuoja ES programa LIFE+, Aplinkos ministerija, Salantų regioninio parko direkcija, Kretingos miškų urėdija bei Kurtuvėnų regioninio parko direkcija.


„Roundapu“ taip lengvai neatsikratys

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis

Šią vasarą baigs galioti leidimas Europos Sąjungoje prekiauti pesticidais, kurių veiklioji medžiaga yra glifosatas, tarp jų – ir prieštaringai vertinamu „Roundapu“. Manoma, kad šis preparatas žmonėms gali sukelti vėžinius susirgimus, tačiau ginčai dėl to tebevyksta: Pasaulio sveikatos organizacija šiuos savo teiginius įrodinėja, Europos maisto saugos tarnyba neigia, europarlamentarai nesutaria, o agrochemijos pramonė toliau sau kraunasi milijardus.


Palangos balandininkų klubo pirmininkas 62-jų Reinoldas Liaudanskas, išvien su asociacijos „Palangos fotoklubas 750“ menininkais Palangoje surengęs ketvirtąją tarptautinę dekoratyvinių balandžių parodą, joje pristatė ir 4 lietuviškas balandžių veisles, Prancūzijoje įvykusiame Europos čempionate laimėjusias pirmąsias vietas.


Šimtmečių istoriją tebesaugantis kaimas

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Žemė ir ūkis
Nuo Kretingos Salantų link, prieš Nasrėnus pasukus į dešinę, vos už poros kilometrų netikėtai atsiveria Žemaitės aprašytas ir baudžiavos istoriją vis dar menantis Skaudalių kaimas su senovinėmis dviejų galų žemaitiškomis trobomis bei į žemę smengančiais sodybų trobesiais. Šis valakinis kaimas, atsiradęs dar XVI a. ir padalintas į du užusienius, kurio viena pusė dar ir šiandien vadinama Žvinkliais, mat, joje įsikūrę visi ūkininkai buvo Žvinkliai, o kita – Skaudaičiai, Skaudeliai, kol galutinai jam prigijo Skaudalių vardas.

Kurmaičių pradinės mokyklos bendruomenė atvėrė duris į pasakų pasaulį: nuo 2010-ųjų šioje mokykloje rengiamas tradicinis lėlių teatro festivalis „Svečiuose pas pasaką“ sukvietė šio teatrinio žanro mėgėjus iš kelių rajono ugdymo įstaigų.


Nors reikalauja daug žinių ir sunkaus pasirengimo, Giedrę Piluckytę žavi darbas su genetika bei šio mokslo galimybės.

Genetika, klonas, modifikuotas genomas – žodžiai, dažniau siejami su moksline fantastika negu realybe. Vis dėlto prieš penkerius metus Pranciškonų gimnaziją baigusi kretingiškė Giedrė Piluckytė su tokiomis ir panašiomis sąvokomis susiduria bene kasdien. Jau spėjusi apsiginti medicininės ir veterinarinės genetikos bakalaurą Lietuvos sveikatos mokslų universitete, o dabar ten pasinėrusi ir į magistrantūros studijas, mergina neslepia, jog savo darbą dirba su meile ir dėl pasirinkimo nesigaili.

Buvo sunku, tačiau verta

Būdama dar tik dešimtokė, Giedrė jau žinojo, kokios karjeros trokšta: „Visada galvojau apie biomedicinos sritį. Todėl ir genetikos studijas pasirinkau neatsitiktinai – pasirodė labai įdomi, plati ir gana mažai ištyrinėta kryptis.“

Mergina pasakojo, kad medicininės ir veterinarinės genetikos programa ją patraukė ir tuo, kad joje yra rengiami plataus profilio specialistai, turintys tiek medicinos, tiek veterinarijos žinių. „Genetikos mokslas, drįsčiau teigti, sparčiausiai progresuojantis, o žiūrint į ateities kontekstą – labai perspektyvus, todėl ir genetikos specialistų poreikis Lietuvoje nuolat auga“, – teigė pašnekovė.

Pasirinktas akademinis kelias lengvas nebuvo, mat Giedrė ne tik turėjo įsisavinti didelį kiekį teorinių žinių, bet ir išmokti jas pritaikyti praktikoje. Vis dėlto, nors pareikalavo didelio pasirengimo ir laiko, realaus darbo patirtis studentei patiko labiausiai: „Profesinę praktiką atlikau Kauno klinikų klinikinės chemijos ir genetikos laboratorijoje, kai studijavau ketvirtame kurse. Tada pagaliau paragavau „genetiko duonos“. Pagrindinis mano darbas buvo FISH metodu nustatyti tam tikrų genų mutacijas, kurios lemia onkologinio susirgimo išsivystymą, tačiau taip pat teko interpretuoti ir vertinti laboratorinių genetinių tyrimų rezultatus.“

Pašnekovė teigė, jog norėdamas dirbti genetikos srityje, žmogus turi mąstyti kritiškai, būti imlus mokslo naujovėms, labai kruopštus, atsakingas ir kantrus.


,,Kuprinės“ šeimą aplankė jaunimo reikalų koordinatorė Diana Garjonienė, supažindinusi, kaip veikia ir kokią reikšmę turi jaunimo ir su jaunimu dirbančios organizacijos.


Spengiančią vakaro tylą užtvindo svirpianti žiogų melodija, atslenkančios nakties vėsa rasos pavidalu kaupiasi ant šviežiai nupjautos žolės, o mirtinai nesušalti padeda tik gęstančio laužo šilumos likučiai. Nužvelgiu aplink iki skausmo pažįstamus susigūžusiųjų veidus ir suprantu, jog kartu su tamsa į mano širdį beldžiasi kirbanti baimė.


Jau ketverius metus iš eilės vyksta sveiką gyvenseną skatinantis respublikinis konkursas „Sveikatiada“. Tai sumanumo ir ištvermės reikalaujantis konkursas.


„Pajūrio naujienų“ jaunųjų žurnalistų akademijos nariai, siekdami sužinoti šį tą naujo apie žiniasklaidos sferoje dirbančio žmogaus perspektyvas, lankėsi Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų fakultete, kur įsikūrusi Komunikacijų katedra, rengianti žurnalistus. Čia smalsūs ir kūrybingi jaunuoliai turėjo galimybę iš arčiau žvilgtelėti į studijuojančiųjų kasdienybę.


Kai vasara – jau už kampo, didžioji dalis jaunų žmonių pradeda planuoti savo atostogas ar ieškotis laikino darbo. Tačiau nuo mokslų visiškai nutolti neleidžia sąrašai knygų, kurias privaloma perskaityti atostogų metu. Kaip vasaros skaitiniuose įžvelgti gerąją pusę, „Kuprinei“ papasakojo vydmantiškis skrydžių valdymo studentas Paulius Kripas, dirbantis valstybinės įmonės ,,Oro navigacija“ mokymų centre pilotu-operatoriumi, ir turintis įdomų, kai kuriems didelio pasiryžimo reikalaujantį tikslą – iki šių metų galo įveikti 5 tūkst. knygų puslapių.


 • Iš po­li­ci­jos su­ves­ti­nių

RETINGOS m.

GRAFŲ TIŠKEVIČIŲ g. esančiame tvenkinyje išsimaudęs 2003 m. gimęs paaauglys kuprinėje neberado mobiliojo ryšio telefono „Samsung Galaxy S5“. Padaryta 380 Eur žala.

MELIORATORIŲ g. kretingiškio, gimusio 1976 m., vairuojamas automobilis „Toyota Camry“, gegužės 20 d. apie 18 val. išvažiuodamas į Žemaitės al., nepraleido pagrindiniu keliu važiuojančio motociklo „BMW K 1200“ ir su juo susidūrė. Eismo įvykio metu nukentėjo 1983 m. gimęs Mažeikių mieste gyvenantis motociklininkas. Sužalojimus jis gydosi ambulatoriškai.

---

Užregistruoti 2 smurto artimoje aplinkoje atvejai. Gegužės 23 d. apie 6.30 val. Darbėnuose neblaivią sugyventinę ranka aptalžė ir smaugė neblaivus vyras, gimęs 1977 m.

Smurtautojas sulaikytas.

O Kretingoje, Laisvės g., tarpusavio konflikto metu prieš savo buvusią gyvenimo draugę smurtavo apie 23.45 val. į jos namus atėjęs buvęs sugyventinis. Iki pasirodant policijos pareigūnams, jis dingo.

Parengė Audronė GRIEŽIENĖ


* Įvyko mūsų rajono bendrojo ugdymo mokyklų vaikinų, gimusių 1997 m. ir jaunesnių, futbolo „7x7“ varžybos, kuriose dalyvavo 5 komandos ir vieno rato sistema kovojo dėl nugalėtojo vardo. Geriausiai sekėsi Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos vaikinų komandai (mokyt. Antanas Laureckis), kuri, iškovojusi tris pergales ir kartą pralaimėjusi, užėmė I vietą: pabrėžiečiams 3:0 pavyko nugalėti „Salantų gimnaziją“, 8:1 – „Pranciškonų gimnaziją“ ir 8:2 – KTVM bei 1:2 patyrė pralaimėjimą prieš „Darbėnų gimnaziją“.

Badmintono veteranas Saulius Rukša į Kretingą parvežė du komplektus medalių.

Kaune įvyko Baltijos šalių veteranų badmintono čempionatas, sukvietęs per 170 dalyvių. Be Lietuvos, Latvijos ir Estijos atstovų jose dalyvavo Rusijos ir Baltarusijos badmintonininkai. Čempionate dalyvavo ir Kretingos sporto klubo „Žalgiris“ badmintonininkai. Geriausiai sekėsi Sauliui Rukšai, iškovojusiam du komplektus medalių. Vieneto varžybose per 60 m. jis iškovojo bronzos medalį, 2:1 (21:19; 14:21; 21:19) nugalėjęs kaunietį Jeronimą Sazanskį. Kartu su Raimondu Ubiu varžybose per 55 m. jie iškovojo sidabro medalius, tik finale 0:2 (12:21;14:21) nusileidę kauniečiams Borisui Lozinskiui ir Česlovui Ramanauskui. R. Ubis vienetų varžybose per 55 m. užėmė VI vietą. Netoli bronzos medalių liko Arnoldas Slušnys. Dvejetų varžybose per 50 m. jis kartu su kauniečiu Pauliumi Svideravičiumi dėl bronzos medalių 0:2 (18:21; 14:21) pralaimėjo klaipėdiečio ir kauniečio dvejetui. Arnoldas kartu su Ramune Petrošiene mišrių dvejetų varžybose per 40 m. liko VI vietoje. Ramunė kartu su palangiške Judita Videikiene moterų dvejetų varžybose per 35 m. užėmė V vietą.

„P. n.“ informacija


Prapuolėlis rastas tvenkinyje

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Nelaimės

Pirmadienio rytą privačioje teritorijoje esančiame tvenkinyje netoli Padvarių socialinės globos namų rastas nuskendęs nuo 2013-ųjų šioje įstaigoje gyvenęs 1949 m. gimęs vyras.chat
Visos teisės saugomos. © 2006-2014 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas