Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Budrių bendruomenė pajuto poreikį įkurti muziejų

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Kultūra
  • 2006-12-19

Kretingos rajono Baublių pagrindinės mokyklos Budrių pradinio ugdymo skyriuje įkurtas muziejus. Muziejuje sukaupta beveik pusantro šimto eksponatų: senovinių buities rakandų, knygų, žurnalų bei kitų daiktų.

Muziejuje mokytoja Vanda Jonkuvienė demonstruoja, kaip buvo naudojamasi grifeline lentele.

Įgyvendinti sumanymą padėjo projektas

Pasak Budrių pradinio ugdymo skyriaus mokytojos Vandos Jonkuvienės, mintis įkurti muziejų gimė prieš trejus metus, kai vaikai į mokyklą atnešė seną maldaknygę, o kiek vėliau atsirado ąsotis ir ratelis.

Kai įsikūrusi bendruomenė, kurios pirmininkė - Janina Lukauskienė, nusprendė rašyti projektą, mokytoja pasakė savo sumanymą - steigti muziejų. Bendruomenės taryba tokiai dėjai pritarė ir buvo nuspręsta rašyti projektą „Liks seni daiktai, liks žmonių prisiminimas“ ir rinkti senus daiktus.

Šį rudenį aktyviai pradėjus rinkti daiktus iškilo problema - kur juos dėti. Vėliau, Baublių mokyklos direktorei leidus, muziejus buvo įsteigtas mokykloje.

Šis projektas skirtas kaimo gyventojams, ypač jaunimui.

Anot V.Jonkuvienės, Budrių ir aplinkinių kaimų gyventojai savo namuose dar turi įvairių senų namų apyvokos daiktų, buities rakandų, darbo įrankių. Žmonės mano, kad namuose išlikę daiktai trūnija ir guli beverčiai, o sunešus juos krūvon ir įkūrus muziejų, - galima pristatyti ir visuomenei.

Renkant senus daiktus kaupiama ir informacija apie jų turėtojus, užfiksuojami įdomesni pasakojimai apie senesnių daiktų panaudojimą.

- Taip pat norime susipažinti su verpėjų, virvių sukėjų, kepėjų, audėjų bei kitais amatais. Rinksime medžiagą apie Budrių, Nausodžio kaimų darbo švenčių papročius,- sumanymais dalinosi pašnekovė.

Sukaupta medžiaga bus panaudota kultūriniams, edukaciniams renginiams organizuoti, integruota į Budrių mokyklos pradinio ugdymo skyriaus programą. Manoma, kad muziejus taps nauja erdve kameriniams renginiams organizuoti.

Muziejuje jau įvyko projekto pristatymas. Bendruomenės nariai atėjo nešini senoviniais valgiais: kastiniu, spirgute, kiunkiu ir kt. Išragavę visus patiekalus ir prisiminę senus laikus, šoko senovinius šokius, mokino jaunimą įvairiausių žaidimų.

Žmonės muziejui senų daiktų negaili

Muziejuje galima pamatyti įvairiausių senų lempų, žurnalų, išleistų 1925 – 1940 metais, knygą „Garsas apie baisybes dienos sūdo ir kankinimai pragariniai“, išleistą 1852 metais Vilniuje. Yra ir pintinių: viena - didžiulė ir su dangčiu, - skirta vilnoms laikyti, kita - mažesnė, sviestui į turgų nešti.

Muziejuje žaliuoja ir senovėje auginti augalai - karklas, alijošius.

Loreta Kundrotaitė vyko pas gimines į Rubulių kaimą ir atvežė šventųjų paveikslų, knygų. Pasak V.Jonkuvienės, moteris buvo labai nustebusi, kai jai pasiūlė pasiimti ir senovinį mėsos šaldytuvą. Tačiau dar labiau nustebo, kai suprato, jog tas „šaldytuvas“ - kubilas mėsai laikyti. Virginija Uktverienė atnešė verpstę, duonkubilį, Vida Paulauskienė - ratelį, darbo įrankių, Danutė Paukštienė - knygelių, grifelinę lentelę su griferiu, kokios buvo naudojamos XIX amžiaus pabaigoje - XX amžiaus pradžioje. Daug įvairiausių senų daiktų atnešė Eugenija ir Antanas Balsevičiai bei kiti kaimo gyventojai.

Pasak V.Jonkuvienės, dauguma tikrųjų senų daiktų šeimininkų jau iškeliavę anapilin.

Tačiau išlikę jų daiktai mena juos ir neleidžia pamiršti.

- Mums trūksta žinių, kaip tinkamai įrengti muziejų, tvarkyti, laikyti eksponatus, todėl norime nuvykti į muziejų Rumšiškėse, - sakė mokytoja.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas