Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Statybininkai yra paklausūs ir Kretingoje, ir Europoje

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2006-12-08

Statybininko profesija šiuo metu yra paklausiausia ir šalies darbo rinkoje, ir tarp Kretingos darbo biržos klientų - vyrų, pageidaujančių įgyti šią specialybę.

Situacija per dvejus metus ryškiai pasikeitė: pernai kretingiškius, Darbo biržos pasiųstus mokytis statybininko profesijos, nuviliodavo Klaipėdos darbdaviai. Šiemet statybininko kvalifikaciją įgiję Darbo biržos klientai sugrįžo dirbti į Kretingos statybines bendroves, statančias pelningus objektus, arba išvyko dirbti į Europos Sąjungos šalis, kuriose galioja pas mus įgyti kvalifikacijos pažymėjimai.

Pasak Kretingos darbo biržos Užimtumo programų konsultanto Jono Žilinsko, šiemet mokytis statybininko profesijos buvo išvykę 24 bedarbiai. Profesinio mokymo kursus baigė 22 bedarbiai. Jie įsidarbino Kretingoje ir Palangoje: 15 įsidarbino tinkuotojais – plytelių klojėjais ir 7 – mūrininkais. Kai kurie vyriškiai nė neslepia, jog pagal įgytą specialybę ketina išvykti dirbti į užsienį, kur atlygis už tą patį darbą dar viršija atlyginimus Lietuvoje.

J.Žilinskas suskaičiavo, jog vieno statybininko apmokymas valstybei kainuoja 10 tūkst. Lt. „Tačiau nereikėtų pykti dėl to, kad žmogus, įgijęs profesiją Lietuvoje, nori išvykti dirbti svetur: už jo profesinį mokymą iš dalies sumoka Europos Sąjunga. ES struktūriniai fondai finansuoja dalį Užimtumo rėmimo programų, - pastebėjo konsultantas. – Mūsų valstybei įstojus į ES, svarbiausia tapo, kad žmogus būtų užimtas - turėtų kvalifikuotą darbą, ir išnyktų nedarbas“.

Statybininko profesijos kretingiškiai bedarbiai yra mokomi Klaipėdos bendrovėje „Iki“, o medienos apdirbimo – Klaipėdos statybininkų mokykloje. Bedarbių amžius - neribotas, tačiau pirmenybė yra teikiama asmenims iki 25-erių metų, neturintiems jokio profesinio pasirengimo.

Statybininko specialybės vyrai mokosi 34 savaites (8,5 mėnesio). Du trečdalius profesinio mokymo užima darbinė praktika Klaipėdos statybinėse bendrovėse.

Besimokančiam bedarbiui valstybė suteikia visas sąlygas normaliai pragyventi: visais atvejais yra mokama stipendija bei apmokamos kelionės išlaidos nuo namų iki pat mokymo įstaigos pagal galiojančius transporto tarifus. Pirmus tris mėnesius stipendijos dydis - 420 Lt, o kitus – 600 Lt be mokesčių atskaitymo.

Jeigu besimokantis asmuo gyvena atokioje kaimo vietovėje, iš kur sunkiau atvykti į Klaipėdą, jam nemokamai yra suteikiamas bendrabutis arba išnuomojamas kambarys.

Be visų šių išvardytų lengvatų asmeniui, kuris iki išvykimo mokytis dirbo ir įsiregistravo Darbo biržoje, pagal galiojančią tvarką yra mokama ir nedarbo išmoka, anksčiau vadinta bedarbio pašalpa. Ji mokama, jeigu asmuo per paskutinius trejus metus turi 18 mėn. darbo stažą. Nedarbo išmokos dydis priklauso nuo darbo stažo ir buvusio darbo užmokesčio.

„Per penkiolika Lietuvos darbo biržos gyvavimo metų nebuvo teikiama tokia svarba profesiniam mokymui, kaip dabar. Kad nenueitų perniek ir valstybės pinigai, ir žmogaus laikas, prieš siųsdami bedarbį mokytis, išsiaiškiname, ar jam tiks viena ar kita profesija, ir ar jis dirbs tą darbą, - tvirtino J.Žilinskas. – Tuo tikslu atvyksta psichologai iš Klaipėdos darbo rinkos tarnybos. Jie praveda bedarbių testavimą, vyksta individualūs pokalbiai. Klientai atlieka užduotis, kurios apsprendžia asmens tinkamumą pasirinktai profesijai“.

Naujovė yra tai, kad bedarbis gali būti siunčiamas ir į dviejų savaičių trukmės neformalaus švietimo kursus, kurių metu supažindinama su pačia profesija. Už tuos kursus apmoka valstybė. Žmogus susivokia, ar patiks dirbti pagal pasirinktą profesiją. Yra ir pažintinis statybininkų kursas.

„Keičiasi ir kretingiškių darbdavių požiūris: statybinės bendrovės, tokios kaip „Edija“, „Ringesta“, „Vikva“, „Stakreta“, jau „nebesipurto“ per Darbo biržą atėjusių vyrų, kurie jau turi kvalifikacijos pažymėjimus bei darbinių įgūdžių“, - tvirtino J.Žilinskas.

Nėra jokia paslaptis, kad Klaipėdos darbdaviai per gamybinę praktiką stebi ir jau „medžioja“ būsimą gerą statybininką ir savo įmonės darbuotoją. Kretingos darbdaviai į savo bendroves, konsultanto teigimu, dar vangiai tesikviečia praktikantus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas