Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Šukupio“ turtas - folkloro grynuoliai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kaimo bendruomenėse
  • 2012-11-30

Folkloro ansamblis „Šukupis“, pakvietęs Darbėnų seniūnijos Šukės kaimo žmones į vakaronę „Plaukė pylelė“, paminėjo savo veiklos 20-metį. Ansamblio vadovas Alvydas Vozgirdas pasidžiaugė, jog šis kolektyvas ypatingas tuo, kad jo pasirodymus senovinėmis liaudies dainomis bei pasakojimais papildo etnologų perliukais vadinami kaimo žmonės.

„Šukupio“ ansamblis šiandien, - nuotraukoje nėra Darinos Ruikienės. Pirmoje eilėje antra iš kairės – Liuda Paulienė, už jos – Kazimiera Martinkienė ir ansamblio vadovas Alvydas Vozgirdas.

Neįkainojama senolių patirtis

Klaipėdos etnokultūros centre su profesionaliais atlikėjais dirbantis A.Vozgirdas akcentavo, kad „Šukupio“ veikloje, skirtingai nuo daugumos folkloro kolektyvų, dalyvaujantys kaimo senbuviai tęsia būtent tam kaimui būdingas liaudies tradicijas.

„Turime dvi etnokultūros grynuoles – 84-erių Kazimierą Martinkienę, kuri žino begales senovinių dainų ir giesmių, bei 70-metę šmaikščių žemaitiškų istorijų pasakotoją Liudą Paulienę. Jos yra ir vedančiosios, kaip buvo būdinga per vakarojimus senajame Žemaitijos kaime, ir ansamblio atlikėjos. Tokia gyva jų patirtis šiandieną yra neįkainojama“, - pabrėžė ansamblio vadovas.

„Čia aš nū maža vaka gyveno, čia sava muotošės pasakas gėrdiejau. Ė čia aš patė vėsą omžių istuorėjės pasakuojo ė dainas dainioujo“, - sodria žemaitiška šneka apie savo veiklą prabilo L.Paulienė.

Ji sakė, kad folkloro kolektyvo veikloje dalyvaujanti nuo pat jo įkūrimo, o jaunystėje tautinius šokius šokusi. Anot jos, tuščias gyvenimas būtų, jei negalėtų savęs išreikšti folkloro veikloje. „Rankas kojas skauda, o ateini čia – padainuoji, pabendrauji, ir besisukiodamas tarp jaunų žmonių, žiūrėk, ir pats atjaunėji“, - neslėpė pasakotoja.

Iš savo motinos ir senelės dainų skrynios iškėlusi šio krašto dainą „Plaukė pylelė“ koncertą-vakarojimą pradėjo senolė K.Martinkienė.

„Iš mamos tų dainų stengiamės išmokti ir mes, jos vaikai. Žadame jas įrašyti į kompaktinę plokštelę, - kalbėjo pasiklausyti jos atlikimo į Šukę atvykusi duktė Violeta Domrienė. – Visi mamos broliai ir seserys – dainingi, kūrybingi. Jų buvo 14, bet užaugo 8, - visi tebėra gyvi. Jos broliai Adomas ir Antanas Kubiliai ir sesuo Elvyra Mišeikienė rašo eiles, kuria dainas“.

Pasipuošę originaliais kostiumais

Šiandieną „Šukupio“ kolektyvą lanko 11 žmonių, iš jų – 3 vyrai: Rimantas Liebus, Gintaras Motužis, sodriu balsu talkina ir pats vadovas. Ansamblio veikloje nuo pat pirmųjų dienų be L.Paulienės dar dalyvauja jo senbuvės Ona Turauskienė, Regina Motužienė ir Violeta Ruikienė. Ilgus metus jame dainavo šukiškės Danutė Žilienė bei Irina Bružienė.

Be bendruomenės ir rajoninių folkloro švenčių bei išvykų į festivalius „Šukupis“ per pastaruosius metus dukart dalyvavo respublikinėse dainų šventėse.

Atlikėjai stebina originaliais žemaitiškais kostiumais, kuriuos įsigijo talkinant Palangos „Mėguvos“ ansamblio vadovei Zitai Baniulytei. Lėšų jiems įsigyti gavę iš Kretingos rajono savivaldybės, - kiekvienas kainavęs per 1 tūkst. Riešines ansamblio dalyviams numezgė šio kaimo gyventoja Virginija Bručkienė.

„Pasiilgstame viena kitos, susiskambiname ir susibėgame. Ir gyvenimiškose situacijose padedame viena kitai, - ansamblis mus sutelkė į labai draugišką bendruomenę“, - kalbėjo ansamblio dalyvė Kretingos kultūros centro Šukės skyriaus vedėja V.Ruikienė. Beje, vakaronė surengta jos iniciatyva parengus tęstinį etnokultūros projektą „Plaukė pylelė“.

„Juk jeigu nebūtume draugiškas kolektyvas, vos išsiskirstę jau nelauktume kito karto, kol susibėgsime“, - neslėpė O.Turauskienė, pirmoji ėmusis iniciatyvos suburti Šukės folkloro ansamblį.

Baiminasi, kad neuždarytų kultūros namų

Kolektyvo pradžią prisiminė į šventę pakviestas ir pirmasis jo vadovas Gintaras Pucas. „Kai atėjau dirbti ir pamačiau, kokius žmones sukvietė O.Turauskienė, nustebau, ką jie moka ir kitiems geba parodyti. Moterys dainavo savo melodijas, senas užstalės dainas, bet traukė jas iš visos širdies, atrodė - iš pačių jos gelmių. O kai pasirodė kaimo senbuvė Kazimiera – nuščiuvau, kad dar yra tokių žmonių, kurie išsaugojo tikrų tikriausią turtą – senų dainų lobyną, kuris šiandien ypatingai vertinamas kaip žodinis kultūros paveldas“, - sakė jis.

Iš Norvegijos trumpam į savo kaimą sugrįžusi jauniausia šio ansamblio dalyvė Jolanta Grikpėdytė sakė mėgstanti dainuoti, o su vyresnėmis moterimis jai – itin smagu: „Iš jų galima pasisemti energijos: jos nenustygstančios vietoje ir viena už kitą šmaikštesnės“.

„Labai norėtųsi, kad mūsų mylimas vadovas Alvydas dar ilgai su mumis pasiliktų dirbti - mes jį labai gerbiame ir mylime, ir kad valdžia atsisakytų ketinimų uždarinėti kaimų kultūros namus“, - pabrėžė R.Motužienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas