Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Tėvai išvyko uždarbiauti

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kuprinė
  • 2006-11-24

Visuomenėje formuojasi opinija, kad Lietuvoje vaikų savižudybių, narkotikų bei alkoholio vartojimo, smurto atvejų padaugėjo dėl to, kad didėja skaičius tėvų, išvykstančių dirbti į užsienį ir vaikus paliekančių senelių globai ar net išvis vienus pačius.

Kretingos vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Violeta Lukoševičienė į šią problemą žvelgia giliau: „Be abejonės, tėvų išvykimas uždarbiauti yra skaudi loterija, nepraeinanti be pasekmių. Emocines traumas išgyvena vaikai, bet ne mažiau - ir jų tėvai.“

Pasak V.Lukoševičienės, nėra statistikos, o mūsų rajone - ir konkrečių atvejų, įrodančių, kad paaugliai žudosi ar smurtauja labiau tada, kai jų tėvai išvykę uždarbiauti. „Paauglių smurto, savižudybių, alkoholio ar narkotikų vartojimo tendencija lygiai tokia pati ir tose šeimose, kurios gyvena čia pat, Lietuvoje“, - tvirtino tarnybos vadovė.

Užaugs nauja – migrantų - karta

V.Lukoševičienė prisipažino, jog kaip valstybės pareigūnė, tiesmukai vadovaudamasi „įstatymo raide“, ji turėtų būti kategoriška ir tvirtinti, jog tėvų pareiga – rūpintis vaikais ir į užsienį vykti kartu su jais. Tačiau į viską žvelgti vienareikšmiškai negalima: būna atvejų, kai vaikai užsienyje nepritampa. Vadovės žodžiais, vaikui sunku persiorientuoti mokymo programose. Reikia suprasti, kad tai nėra jo kaprizas, - vaikas pasimeta. Jaunesnio amžiaus vaikas adaptuojasi lengviau, vyresnio – gerokai sunkiau. „Viena paauglė dvejus metus migravo į Angliją pas motiną pirmyn – atgal. Dabar jai reikalinga psichologo pagalba“, - kalbėjo V.Lukoševičienė.

Sunkiau yra apsiprasti su nauja aplinka ir tiems vaikams, kurie labai pripratę prie gimtųjų namų ir jais labiau rūpinosi seneliai.

Antra vertus, dėl išvykimo negalima kaltinti tėvų. Žmonės, pareigūnės įsitikinimu, ne iš gero gyvenimo bėga į užsienį. Ypatingai jaunų šeimų tikslas – užsidirbti būstui. „Dėl išsiskyrimo, nors ištobulėjusios visos komunikacijos priemonės, kenčia ir tėvai, ir jų vaikai. Pastarieji tikisi, kad tėvai uždirbs, nupirks nuosavą būstą, kur jis turės savo kampą lovai pastatyti, - vadovė mano, jog dauguma tėvų , išvykstančių į užsienį, jaučia atsakomybę už paliekamus vaikus. Vaikų priežiūra dažniausiai yra pavedama seneliams. – Devynis kartus iš dešimties jie matuoja savo atsakomybę ir už būsimą gyvenimą bei santykius su vaikais, kuriuos visaverčius atstatyti jiems prireiks papildomų pastangų“. O vaikų neprižiūrinčių „gegučių“ juk pakankamai daug ir pačioje Lietuvoje.

V.Lukoševičienės įsitikinimu, ši migracija nepraeis be pasekmių: „Be abejonės, turėsime kitokią kartą. Tik laikas parodys, kaip išsiskyrimai atsilieps tėvų ir vaikų santykiams“.

Nesant atstovo, vaiku rūpinasi tarnyba

Vaiko teisių apsaugos tarnybos tikslas – pasirūpinti vaiku, kai jis neturi atstovo ir jam kas nors atsitinka. „Tokie atvejai pasitaiko, kai, tarkim: mokyklose kyla konfliktai, vaikui reikalinga atlikti operaciją, o pasirašyti turi tėvai. Buvo atvejis, kai vaikui reikėjo skubios medikų pagalbos. Mums apie tai pranešė mokyklos pedagogai. Vaiko motinai apribotos tėvystės teisės. Tėvas dirba užsienyje. Vaikas gyvena su pamote, kuriai atlikta onkologinė operacija. Tuomet tarnyba imasi atstovauti vaiko interesams: skubiai sudarome veiklos planą, ir priimame sprendimus, kaip geriau pasirūpinti vaiku“, - pasakojo V.Lukoševičienė.

Tėvai, prieš išvykdami į užsienį, kad būtų deramai pasirūpinta vaiku, gali prašyti nustatyti vaiko laikinąją globą ir paskirti globėją. Globėją, kuriam patiki savo vaiką, nurodo patys tėvai. Globėjo pareigos nėra valstybės apmokamos, tėvams išlieka pareiga rūpintis vaiku. Tačiau yra paskiriamas juridinis atstovas visiems vaiko klausimams spręsti.

Kad būtų išvengta nesusipratimų, vadovės žodžiais, šias procedūras tėvai turėtų atlikti ne paskutinę dieną prieš išvykdami.

V.Lukoševičienė tvirtino, jog Respublikos vaiko teisių apsaugos tarnybos pasisako už tai, kad būtų supaprastinta vaiko, gyvenančio su tėvais, išvykimo į užsienį tvarka. „ Siūlysime reglamentuoti tik globojamų vaikų išvykimą“, - sakė vadovė.

Didės atsakomybė už šeimą ir vaiką

Pasaulis tampa kosmopolitiškas: žmonės keliauja, kuriasi svetur. „Tačiau turtingose pasaulio valstybėse vaiko vieno, be priežiūros, nepaliksi. Tuoj pat apie tai yra pranešama vaiko teisėms atstovaujančioms tarnyboms, ir tėvų veiksmai atitinkamai įvertinami, - kalbėjo V.Lukoševičienė. – Europos valstybėse ir JAV socialinė sistema yra labai gerai išvystyta“.

Vadovės manymu, išvykimas dirbti svetur yra pereinamojo valstybės periodo reiškinys. Jo nesustabdysi, tačiau nevalia ir ignoruoti. Anot jos, gerės gyvenimas Lietuvoje, ir valstybė prisiims atsakomybę už savo piliečius, užuot dejavusi dėl demografinės situacijos.

„Turėtų būti plėtojama pagalba šeimai. Dabar gi valstybės dėmesys šeimai – labai menkas. Pažiūrėkit, kiek pas mus yra nepilnų šeimų, kur motina viena išlaiko 2-3 vaikus, dirbdama kelis darbus, kad patenkintų bent svarbiausius jų poreikius. Vaikai lieka vieni per dienas. Pradinukas, kai motina dirba, turėtų būti užimtas, kol ji grįš iš darbo“, - spręstinas problemas nusakė specialistė, patikindama, jog valstybė savo ruožtu didins ir tėvų atsakomybę už vaikus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas