Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Muziejui padovanojo vertingą kolekciją

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2012-06-15

Salantuose užaugęs krašto mylėtojas ir kolekcionierius Paulius Vaniuchinas Kretingos muziejui padovanojo apylinkėse surinktą senienų kolekciją – per 100 įvairių eksponatų.

Muziejininkai Julius Kanarskas ir Danutė Šorienė itin vertingais eksponatais laiko fragmentą iš antkapinės plokštės bei retus šventųjų paveikslus.

Į muziejų jau atgabenti įvairių istorinių laikotarpių radiniai – nuo mamuto slankstelio ligi sovietinių gatvių iškabų, plakatų, plokštelių. Gausią kolekcijos dalį sudaro senoviniai liaudies buities daiktai bei baldai - verpimo ratelis, svarstyklės, pakinktai, ližė, lygintuvai, skrynia, dvi spintos ir kt. Trys antrą šimtmetį įpusėjusios lėkštės pagamintos garsiame rusų meistrų Kuznecovų fabrike.

Pačiu vertingiausiu eksponatu, anot Kretingos muziejaus istoriko Juliaus Kanarsko, pats kolekcionierius laiko XVII a. didikų Vainų antkapinės plokštės fragmentą iš senosios Salantų bažnyčios.

„Apie šią plokštę liaudyje dar gyva legenda, kad kunigą altaristą Alksnevičių varnos ant senųjų bažnyčios durų skraidinusios į Romą gelbėti popiežių nuo piktojo. Grįždamas atgal mainais jis pasiėmė duris iš Vatikano rūmų, kurios ir buvusios įmūrytos į Salantų bažnyčią. Bet iš tiesų tai buvo prabangi antkapinė plokštė su lotyniškais užrašais ir giminės herbais, kurios nedidelė dalis ir pateko į P.Vaniuchino kolekciją, - vaizdingai apie retą eksponatą kalbėjo J.Kanarskas. – Dar pasakojama, kad ši plokštė kyšojusi viršum grindų, ir kunigas eidamas prie altoriaus už jos nuolat užkliūdavo. Kai griovė senąją bažnyčią, vagys nudaužė plokštę, o jos dalis pradangino. Po karo vienas iš plokštės fragmentų pateko į privatų salantiškio Alekso Gapanavičiaus muziejų, iš jo įsigijo P.Vaniuchinas“.

Kretingos muziejaus dailės skyriaus vadovė Danutė Šorienė neatsidžiaugė trimis šventųjų paveikslais - senoviniais meno dirbiniais, puošusiais koplyčias ar koplytstulpius. „Tokių mūsų muziejus ligi šiol dar neturėjo: net sunku pasakyti, ar tai liaudies, ar profesionalių meistrų darbai. Kitą savaitę juos gabensime ištirti į Prano Gudyno restauravimo centrą, - teigė ji. – Pažiūrėkit, kokia įdomi technika – paveikslai, o gal ikonos, buvo su vyriais, apkaustų ornamentai – iš labai plonos skardos, galbūt, paauksuotos, ir buvę įstiklinti“.

Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė pabrėžė meno žinovų bei kolekcionierių visuomeniškumo sampratą ir dosnumą: „Kiekvieno kolekcionieriaus dovana praturtina ne tik muziejų, bet ir miestą, nes ji tampa prieinama visiems žmonėms. Tokia yra ir P.Vaniuchino dovana. Šis šviesuolis pažadėjo mums dovanoti ir itin vertingų XV – XVII a. dokumentų, kokių neturi nė vienas Lietuvos muziejus“.

V.Kanapkienė sakė, jog kiekvienas eksponatas yra moksliškai aprašomas, inventorizuojamas, o dovanotojui yra įteikiamas aktas, kad jo dovana tikrai saugoma muziejuje.

Muziejaus mecenatų, pasidžiaugė direktorė, atsiranda vis daugiau: itin vertingos artimųjų dovanotos Antano Drungilo, Jurgio Račkausko tapybos darbų kolekcijos, palangiškio Algimanto Urbono istoriniai eksponatai, Jono Macijausko muzikos instrumentų kolekcija. Laima Grigaitienė padovanojo vertingų liaudies buities daiktų, o Edmundas Giedrimas – paveikslų su Kretingos apylinkių vaizdais.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas