Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Per septyniolika metų sutuokė tik dvi lietuvių poras

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Parapijose
  • 2006-10-31

Kaimyniniame Kaliningrade, kurio gyventojų skaičius šoktelėjo iki pusės milijono, lietuvių tegyvena apie 3 tūkstančius. Negausi ir Kaliningrado katalikų bendruomenė, kuriai vadovauja entuziastingas, savo kraštą, jo kalbą ir kultūrą mylintis lietuvis kunigas Anupras Gauronskas. Tuo įsitikinome ir mes, grupė kretingiškių, viešnagės Kaliningrade metu kunigo priimti ir apnakvydinti Šv.Elžbietos parapijos svečių namuose.

Kaliningrado katalikų parapijos kunigas Anupras Gauronskas (pirmas iš kairės) Kretingos pedagogų bendruomenei aprodė Priegliaus upės saloje atstatytą garsiąją karalių miesto Katedrą. Iš salos atsiveria vaizdas į naujus, pramogoms skirtus statinius krantinėje, kurias stengiamasi išlaikyti vieningą senosios architektūros stilių.

68-erių kunigas A.Gauronskas Kaliningrado lietuvių parapijai vadovauja jau septynioliktus metus. Šį žmogų, beje, gali atminti ir vyresnės kartos kretingiškiai: dvejus metus - 1974-1975 m. – kunigas A.Gauronskas tarnavo vikaru Kretingos katalikų bažnyčioje.

Kaliningrado Šv.Elžbietos parapijos kukli vienaaukštė bažnyčia, keletas sublokuotų svečių namų ir labdaros valgykla buvo pastatyti prieš trylika metų. Kaliningrade yra išlikusi ir senoji, prieš šimtmetį statyta, mūrinė katalikų bažnyčia. Tačiau, nepaisiusi tikinčiųjų prašymų, reikalavimų ir protesto akcijų prie bažnyčios, Kaliningrado valdžia jos negrąžina bendruomenei. Mat, ten įrengta valstybinė filharmonija, kurios, valdžios atstovų teigimu, nėra kur iškeldinti.

Pamaldas naujojoje Šv.Elžbietos bažnyčioje sekmadieniais ir kasdien vakarais pakaitomis praveda du parapijai priskirti kunigai: klebonas A.Gauronskas ir neseniai mokslus baigęs vikaras. Paprastą mūsų viešnagės vakarą į pamaldas kuklioje ir erdvioje bažnyčioje susirinko tik septyni žmonės, tarp kurių - du kunigai ir trys vienuolės. Šios iš Vokietijos atvykusios katalikiškos seserijos vienuolės yra įsikūrusios netoliese ir pasimelsti į bažnyčią ateina kas vakarą.

Kunigo A.Gauronsko žodžiais, aktyvių tikinčiųjų jų parapijoje tėra 6-7 žmonės, kiti - tik „proginiai“, t.y. į pamaldas ateinantys sekmadieniais ar švenčių dienomis. Ir tai nėra vien lietuviai, o įvairių tautybių katalikai. Kunigas tvirtino, jog apie nykstančią lietuvybę tame krašte byloja faktas, jog per 17 kunigystės metų čia jam teteko sutuokti tik dvi grynai lietuviškas poras. Kitos poros – mišrios.

Prie parapijos veikia ir sekmadieninė mokyklėlė. Į ją, deja, teateina keli vaikai, besirengiantys šv.Komunijos ar Sutvirtinimo sakramentams.

LR Tautinių mažumų departamentas, siekdamas išlaikyti lietuvybę Mažojoje Lietuvoje, parapiją aprūpina knygomis. Itin vertingų knygų - šiuolaikinių romanų, iliustruotų vaikiškų knygų, žinynų, enciklopedijų parapijos bibliotekoje – net keli tūkstančiai. Šios knygos pasitikėjimo principu yra duodamos išsinešti skaityti į namus. „Dalis jų, kaip taisyklė, nebegrįžta“, - apgailestavo kunigas A.Gauronskas.

Didžiausias šurmulys parapijoje vyksta apie pietus: mat, pavalgyti į labdaros valgyklą kasdien čia ateina iki 200 žmonių. Valgytojai nėra vien tik katalikai. Tai - socialinės rizikos žmonės: benamiai, daugiavaikės šeimos, visi tie, kurie nerūpi jokioms valdžioms. Parapijoje yra ir trys gydytojai: du bendrosios praktikos ir vienas stomatologas. „Jų pacientai - apiplyšę ir apipuvę, kurių dažniausiai nepriima jokie daktarai. Mes juos gydome ir prižiūrime kurį laiką“, - tvirtino kunigas. Beje, labdaros valgyklą ir nedidelę ligoninę išlaiko Vokietijos Maltos ordinas.

Kaliningrado katalikų parapija nustebino ir istoriniu tapusiu objektu: parapijos kieme stovi iš išorės niekuo neišsiskiriantis fiato markės gyvenamasis automobilis Frankia. Per Popiežiaus Jono Pauliaus II viešnagę Lietuvoje šis automobilis tarnavo Šventajam Tėvui – buvo jo persirengimo ir poilsio vieta. „Jo Ekscelencija kardinolas Juozas Audrys Bačkis kreipėsi į vokiečius, kad šie per Popiežiaus vizitą pagelbėtų parūpindami specialų automobilį. Buvo informuota, kad tokį automobilį turi Kaliningrado katalikų bendruomenė“, - pasakojo kunigas.

Pasak kunigo, šiuo vokiečių tikinčiųjų dovanotu automobiliu prieš kelerius metus dar buvo vežiojami parapijos vaikai. Dabar jis nebenaudojamas.

Kretingiškius tarsi brangiausius svečius priėmęs ir aprodęs Kaliningrado įžymybes, kunigas Anupras prie saloje atstatytos Katedros prisiminė dar vieną su Kretinga susijusį epizodą. „Po Nepriklausomybės atkūrimo į Kaliningradą atvykę broliai pranciškonai prie tuometinės Katedros griuvėsių surengė koncertą. Visą naktį grojo gitaromis ir šlovino viešpatį. Jų pasiklausyti aplink susirinko minia jaunimo, daugiausia neformalaus. Po to giedodami jie patraukė Kaliningrado gatvėmis. Milicija, manydama, jog tai – keistuolių, beje, ne visai sveikų ir politiškai nepavojingų, pasireiškimo būdas, į eitynes pažiūrėjo atlaidžiai“.

Garsioji karalių miesto Katedra, kurioje palaidotas filosofas Imanuelis Kantas, pradėta atstatinėti prieš kelerius metus. Nors vidaus įrengimo darbai tebevyksta iki šiol, ten jau atidarytas prūsų ir Karaliaučiaus miesto istorijos muziejus.

Kunigo A.Gauronsko teigimu, Katedroje ketinama įrengti keletą koplyčių, tarp jų – ir katalikų. Iki šiol tik dukart Katedroje vyko ekumeninės pamaldos.

„Sykį vienuolių ordino iš Austrijos broliai, atvykę apžiūrėti Katedrą ir kitus karalių miesto statinius, tikino atvykę ne kaip buvę šeimininkai, o tik pasigrožėti tuo, ką jų broliai prieš 500 metų paliko šiam miestui, ir pajausti jo dvasią“, - atlaidų dabartinių vokiečių požiūrį į tautos istoriją akcentavo lietuvių kunigas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas