Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Želmenų sulčių galia

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Sveikata
  • 2006-03-03

Kviečių želmenų sultys tampa vis populiaresnės. Klaipėdoje, šalia Senosios miesto turgavietės, yra įsikūrusi parduotuvė “Želmenų sultys”. Kaip teigė šios parduotuvės savininkė Vilma Lakavičienė, klientų, norinčių išgerti želmenų sulčių, netrūksta.

Tiki želmenų sulčių nauda

Pasak ponios Vilmos, dar būdama dvidešimtmetė ji susidomėjo želmenų sultimis. Apie šių sulčių teigiamą poveikį žmogaus organizmui net neabejoja. Sultyse yra daug vitaminų, mineralų bei kitų naudingų medžiagų. Maiste esantys vitaminai yra saugūs ir stiprina organizmą, o sintetiniai vitaminai įsisavinami tik apie 5 – 7 procentus.

Parduotuvėje “Želmenų sultys” galima nusipirkti ir želmenų, o namuose - pačiam išsispausti sultis.

Ponia Elena, užsukusi į parduotuvę, teigė, jog ji geriau perkanti želmenų sulčių gurkšnį, negu sintetinius vitaminus. Ji mano, jog želmenų sultys - tikras jaunystės eleksyras.

- Geriau gerti želmenų sultis, negu alų, - linksmai nusiteikęs sakė ir ponas Edmundas, prisipažindamas, jog tiki teigiamu sulčių poveikiu ir čia lankosi jau visą pusmetį. Anot vyriškio, vaistai išrasti palyginti neseniai, o gamtos natūralius produktus žmonės naudojo jau senovėje. Gaila, jog dabar žmonės nutolo nuo gamtos. O siūlomi maisto papildai - mados reikalas.

“Želmenų sultys” parduotuvės savininkė Vilma Lakavičienė klientams siūlo ką tik išspaustas želmenų sultis.

Želmenų sultyse randama 12 skirtingų vitaminų, 90 mineralų, chlorofilo, enzimų, proteino. Jas vartojant sureguliuojamas maistingųjų medžiagų disbalansas ir stygius.

Kviečių želmenų sultyse vitamino C yra tiek, kiek ir citrinose. Vitaminas C skatina bendrą organizmo vystymąsi ir veikia kaip antioksidantas. Jose yra ir vitamino B, kuris reikalingas angliavandeniams įsisavinti. Šis vitaminas reikalingas ir normaliai smegenų veiklai.

Vitaminas A, svarbus normaliam augimui ir regėjimui, taip pat randamas želmenų sultyse. Šio vitamino sultyse yra tiek, kiek ir morkose, kopūstuose, abrikosuose. Be šių vitaminų dar randamas ir vitaminas E, kuris svarbus širdies veiklai. Želmenyse randamas vitaminas E organizmo lengviau įsisavinamas negu sintetinis.

Mineralai, kaip ir vitaminai reikalingi žmogaus organizmui. Kviečių želmenų sultyse randama pusė geležies kiekio, esančio špinatuose. Tačiau želmenyse, skirtingai nuo špinatų, beveik nėra oksalinių rūgščių elemento. Želmenų sultys turi ir didelį kalio kiekį. Šis mineralas yra būtinas visoms organizmo ląstelėms energijos apykaitos procesui.

Lyginant su pomidorais ar svogūnais, natrio želmenų sultyse nedaug. Natris palengvina virškinimo ir šalinimo funkcijas, padeda reguliuoti skysčio kiekį organizme.

Želmenų sultyse esantis proteinas sudaro nemažą dalį jų svorio. Jis yra lengvai įsisavinamas. Žmonės dažnai galvoja, jog proteino šaltiniai – mėsa, žuvis, kiaušiniai, pamiršdami, kad didelis jo kiekis yra daugelyje augalų. Chlorofilo ir hemoglobino sudėtys - labai panašios. Geriant želmenų sultis chlorofilas tiesiogiai paverčiamas į hemoglobiną. Chlorofilas turi antibakterinių ir priešuždegiminių savybių.

Visi cheminiai pokyčiai organizmo ląstelėse vyksta enzimų dėka, tokiu būdu leisdami organizmui normaliai funkcionuoti. Norint, kad išliktų enzimai, sultis reiktų ruošti žemoje temperatūroje. Kepant ar verdant enzimai sunaikinami. Dalis jų sunyksta maistui senstant ar jį džiovinant. Todėl želmenų sultis rekomenduojama gerti tik išsunkus, nes po pusvalandžio jos pradeda gesti.

Kviečių želmenis galima užsiauginti ir pačiam

Pasak ponios Vilmos, jos parduotuvėje galima įsigyti ir kviečių, tinkančių želdinti.

Kviečius patogu auginti padėkluose, paskleidus apie tris centimetrus žemės. Prieš sėjant grūdus reikia gerai nuplauti ir pamirkyti pusę paros, o dar pusę - juos daiginti. Taip paruoštus grūdus tolygiai paberti ant padėklo su žeme ir sudrėkinus 2 - 3 dienoms pridengti kitu padėklu. Paskui padėklą nuimti ir pastatyti netiesioginėje saulės šviesoje. Žiūrėti, kad žemė neišdžiūtų ir esant reikalui - ją drėkinti. Kviečiai užauga po 6 – 12 dienų (priklauso nuo oro temperatūros). Pjauti juos reikia aštriu peiliu, kaip galima arčiau šaknų, nes toje vietoje kaupiasi naudingos medžiagos.

Želmenų sultimis geriau nepiktnaudžiauti

Kaip teigiama literatūroje apie kviečių želmenų auginimą, želmenų sultis reikia vartoti protingai. Geriausia jas vartoti nedideliais kiekiais, kelis kartus per dieną esant tuščiam skrandžiui. Gerti lėtai, kad būtų skaniau - galima sumaišyti su kitomis sultimis: morkų, burokėlių, agurkų ar obuolių.

Kviečių želmenų sultys naudojamos ir mikroklizmoms. Jos gali būti taikomos ir su kviečių želmenų pasninku.

Želmenų sultis galima naudoti ir išoriškai. Jos gydo saulės nudegintą odą, galima naudoti ir kaip kosmetinę priemonę odai standinti. Prieš plaunant galvą sultimis galima įtrinti galvos odą ir taip palaikyti porą valandų – tai padeda atstatyti sužalotus plaukus.

Sultys naudojamos ir įpjovimams, nutrynimams, vabzdžių įkandimams gydyti. Jų galima įsipilti ir į vonią maudantis, o norint geriau miegoti, patariama padėti padėklą su augančiais kviečių želmenimis prie lovos galvūgalio - tai padidins deguonies kiekį ore.

Pasak ponios Vilmos, želmenų sultys nėra vaistas, tačiau jos gali suteikti jėgų ir energijos.

Daugiau chaga nauda


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas