Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Sėkmės garantas – tarpusavio sutarimas

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2006-10-20

Vaineikiuose ūkininkaujantys Alina ir Juozas Butkevičiai prieš gerą dešimtmetį nė negalvojo, kad kada nors teks užsiimti tokiu darbu. Tolimųjų reisų vairuotoju dirbęs Juozas Butkevičius sako, jog apie ūkininkavimą neturėjęs nė “žalio” supratimo, ir kad jų gyvenimą pakeitęs sprendimas apsigyventi senelio sodyboje.

Vaineikiuose ūkininkaujančių Alinos ir Juozo Butkevičių sodyba išsiskiria iš aplinkinių ne tik atnaujintais tvartais, nauja technika sodybos kieme, bet ir aplinka: joje baigiamas įrengti tvenkinys, pievoje gi esama įvairių lauko skulptūrų, kurias su malonumu daro Alinos tėvas Jonas Bieliauskas.

“Seneliui mirus, tos sodybos niekas nenorėjo. Mes gi su šeima gyvenome grąžintiname name. Pasvarstėme ir dar nieko rimto negalvodami apie ūkininkavimą čionai ir persikėlėme”, - pasakojo Juozas Butkevičius.

Jo šeimos ūkininkavimo pradžia – 20 ha žemės ir vienas traktorius – T-40, kurį tėvas gavo iš bendrovės.

Dabar gi Alina ir Juozas Butkevičiai turi 36 melžiamas karves, mišriame ūkyje dirbti reikalingą techniką. Deklaruoja 150 ha nuomojamos ir nuosavos žemės, kuri beveik perpus skiriama grūdinėms kultūroms ir pievoms.

“Iš specializuoto ūkio, manau, retas ūkininkas šiais laikais tepragyventų. Tai įrodė ir šių metų vasara: jeigu ne pienas, iššalus ir išdžiūvus grūdinėms kultūroms, liktume pliki basi”, - teigė ūkininkas.

Iš esmės pradėję ūkininkauti be didelių žinių ir patirties, Alina ir Juozas Butkevičiai jau gali didžiuotis savo ūkio pasiekimais: praėjusią vasarą vidutiniškai iš vienos karvės jų ūkyje buvo primelžiama po 5 tūkst. 600 kg pieno, šią, kad ir ypač sausringą vasarą, - po 7 tūkst. 300 kg. “Nė patys netikėjome, kad šitaip pakils primilžiai – juk aplink visi išgyveno dėl sausros ir pašarų trūkumo”, - sakė Alina Butkevičienė.

Ji su vyru darė viską, kad karvės nepritrūktų pašaro: kasdien į ganyklas vežė per toną šienainio, pridėdavo kombinuotųjų pašarų. Tai pasiteisino – karvės ne tik nenusilpo, bet už rūpestį atsidėkojo gerais primilžiais.

Juozas Butkevičius turi savo požiūrį į iš ūkio veiklos uždirbtus pinigus: anot ūkininko, pinigus reikia investuoti – pirkti techniką, kitus ūkiui reikalingus daiktus, o pragyvenimui pasilikti minimaliai. “Nė pats nepajusi, kaip uždirbtus pinigus pravalgysi”, - teigė jis.

Atsiradus galimybei, Alina ir Juozas Butkevičiai nusprendė pasinaudoti ir Europos Sąjungos parama, tad dalyvavo Nitratų ir Pieno direktyvų programose. Už gautas lėšas įrengtas pieno blokas, tvarkoma mėšlidė. Nesitikėdami, kad taip pakils bandos primilžiai, ūkininkai “pamažino” šaldytuvą: po šios vasaros pamatė, jog 1 t 800 kg talpos šaldytuvas jiems – lyg ir per mažas. Tačiau ramina tai, jog bendrovė “Žemaitijos pienas”, reikalui esant, atvažiuos pieno kasdien.

Siekdami gero ūkininkavimo rezultato, Alina ir Juozas Butkevičiai ypač rūpestingai atrenka karves. Anot ūkininkų, karvė turi būti stambi ir aukšta, o štai holšteinizuotais galvijais ūkininkai neskuba žavėtis. “Holšteinizuotos karvės, mano nuomone, yra daug lepesnės. Juk šie galvijai Lietuvą pasiekia iš pietesnių kraštų, kuriuose nėra šalnų, kur karvės lauke ganosi ištisus metus, - kalbėjo Alina Butkevičienė, ūkyje pritaikanti savo, kaip zootechnikės, žinias. – Esu įsitikinusi, jog iš paprastos Lietuvos juodmargės galima primelžti iki 8 tonų pieno per metus. Esmė – subalansuotas geras pašaras. Ne veltui lietuviai sako, jog pienas – po karvės nosimi. Tai reiškia, jog kaip karvę pašersi, tiek ir pieno gausi”.

Ūkininkai taip pat patvirtino seną tiesą: augindamas gyvulius, neturėsi nei laisvadienių, nei atostogų. Ir iš viso: pas gyvulį nevalia net …pavėluoti. “Sutrikus režimui, prireikia dviejų dienų, kol atsistato primilžiai. Todėl prižiūrėdami gyvulius, laikomės režimo. Sau leidžiame pavėluoti daugiausia 10 minučių”, - apie galvijų priežiūros subtilybes kalbėjo Alina Butkevičienė.

Melžiamos karvės jautrios ir paros temperatūros svyravimams: štai žolė tik pašąla – primilžiai iškart mažesni. Tokiais atvejais ūkininkai vėl pasirūpina papildomu pašaru.

Kai kalbama apie papildomą šėrimą, ūkininkai sako, jog šienainis yra didelis atradimas. Kad nuo nieko nepriklausytų, Juozas Butkevičius paskubėjo įsigyti reikalingą techniką šienainiui gaminti. “Savo technikos neturėdamas, pašaro nesuspėtum pasiruošti. Šiemet, sausringą vasarą, šienainį ruošėme iš atolo. Jeigu nebūtų šienainio, kas žino, kuo ūkininkams reiktų karves šerti – juk šieno šią vasarą nerasta. Be to, gamindamas šienainį, nebepriklausai nuo oro sąlygų, kaip, pavyzdžiui, per šienapjūtę “,- kalbėjo ūkininkas.

Pirkdamas ūkiui reikalingą techniką, Juozas Butkevičius labai gerai skaičiuoja, kokius darbus ta technika turės atlikti. Techniką renka tokią, kuri tiktų vidutinio stambumo ūkiui: nupirkus galingesnius traktorius, jie paprasčiausiai savęs neišlaikytų. “Augindamas grūdus laikausi tokio principo – pajamos iš grūdų turi padengti išlaidas pievoms, grūdams ir traktoriui. Tiesa, šis principas šią vasarą žlugo dėl gamtos sąlygų, bet ką padarysi”, - sakė ūkio šeimininkas.

Alina ir Juozas Butkevičiai ūkininkauja ne itin derlingose žemės, tad 6-7 tonų iš vieno hektaro jiems nėra pasisekę “išspausti”.

Į ūkį mus palydėjusi Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Kretingos rajono biuro konsultantė Giedrė Zdanienė sakė, jog iš Alinos ir Juozo Butkevičių reiktų daug kam pasimokyti, ypač tiems, kurie ūkius perima iš savo tėvų. “Šis ūkis – tai įrodymas, kaip nuolat konsultuojantis, domintis naujovėmis, galima sėkmingai ūkininkauti. Šiems ūkininkams nereikia “piršti” biuro paslaugų – jie patys jomis naudojasi ”, - teigė konsultantė.

Patys ūkininkai gi sako, jog jų sėkmės garantas yra tarpusavio sutarimas. O kai gerai sekasi – tai ir dirbti ūpo yra. Svarbiausia, ko nebenorėtų Alina ir Juozas Butkevičiai – tai dirbti kitiems. “Turime planų, apie kuriuos dar anksti kalbėti, džiaugiamės savo sūnumis Tomu ir Kęstučiu, kurie – patys didžiausi mūsų pagalbininkai, patiriame darbo sau prasmę. Vadinasi, nusprendę ūkininkauti – neapsirikome”, - kalbėjo Alina ir Juozas Butkevičiai, šiek tiek nuo ūkio darbų likusio laiko skiriantys ir sodybai tvarkyti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas