Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Didžiausios pajamos – iš gabalinių kraiko durpių

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2006-10-03
Kalniškių durpynas, viršininko Vytauto Diburio žodžiais, jau gali būti priskirtas prie baigiamų eksploatuoti durpynų. V.Diburys prognozuoja, kad durpių užteks kiek daugiau negu 10 metų, nors ir tai priklausys nuo eksploatavimo intensyvumo.

Keturiasdešimt metų eksploatuojamas Kalniškių durpynas, jo viršininko Vytauto Diburio žodžiais, baigia atiduoti savo turtus. Šis durpynas, įsikūręs Balsiškių kaime, yra vienas iš bendrovės „Durpeta“ padalinių.

„Kraikinių durpių užteks maždaug trejiems metams, o dar dešimtmetį galima bus kasti trupinines kuro durpes“, - sakė V.Diburys.

Durpes kasa trimis kastuvais

Iš 224 ha ploto dabar durpyne yra dirbamas tik trečdalis – apie 70 ha. Didžiausią pelną Kalniškių durpynas gauna iš gabalinių kraiko durpių. Pernai šių durpių buvo paruošta ir išvežta į Čekiją apie 4,2 tūkst. kubinių metrų, šiemet - apie 3 tūkst. kubinių metrų, kai gabalinių kuro durpių šiemet paruošta apie 500 kubinių metrų. Tačiau ateityje, pasak V.Diburio, gabalinių kuro durpių ketinama ruošti keturgubai daugiau.

Gabalinės kraiko durpės ruošiamos rankiniu būdu. Minėtus durpių kiekius per tris mėnesius paruošia apie 10 žmonių. Besibaigiant šiltajam sezonui, Kalniškių durpyne gabalines kraiko durpes ruošia vienas darbininkas. Jurijus Trakys dirba su trijų rūšių kastuvais. Kiekvieną durpių gabalą jis „atriekia“ pasišokinėdamas ant kastuvo. Antrą sezoną dirbantis J.Trakys paruošia dvigubai daugiau durpių negu kiti. Darbininkas sako, kad tam reikia noro, įgudimo ir patogių įrankių. Visi trys kastuvai yra perdirbti pačių bendrovės darbininkų, nes padaryti gamykloje buvo labai sunkūs ir nepatogūs.

Kiekvieną durpių gabalą Jurijus Trakys „atriekia“ pasišokinėdamas ant kastuvo.

Rankų darbą pakeis technika

Nors didžiausia pelno dalis uždirbama naudojant rankų darbą, durpyne yra ir nemažai technikos. Kalniškių durpyne darbuojasi keturi plačiavikšriniai traktoriai, du vikšriniai krautuvai, buldozeris. Netrukus transporto parkas turi pasipildyti – į Kalniškių durpyną bus atvežtas galingesnis buldozeris laukams, kuriuose kitais metais bus kasamos durpės, paruošti. „T-130“ nustums nereikalingą durpyno sluoksnį.

Iki šiol durpyne reikėjo daug rankų darbo ne tik dėl technikos trūkumo. Kadangi Kalniškių durpynas eksploatuojamas 40 metų, jo paviršius yra labai nelygus, todėl technikos nebuvo galima panaudoti.

Dabar Kalniškių durpyno darbuotojai laukia ekskavatoriaus, kuris mechanizuotai kas gabalines kraiko durpes. Todėl vietoj 10 ar 12 darbininkų, durpes kasančių kastuvais, bereikės keturių.

Ši aplinkybė ypač svarbi, nes pastaruoju metu vis sunkiau rasti žmonių, sutinkančių durpyne darbuotis kastuvais. Jeigu anksčiau viršininkas nespėdavo kilnoti telefono ragelio, - tiek žmonių ieškodavo darbo, tai kelerius paskutinius metus V.Diburys džiaugėsi sulaukęs bent vasaromis padirbėti norinčių moksleivių.

Durpių verslą lemia oro sąlygos

Darbas durpyne yra sezoninis. Paprastai dirbama gegužę – rugsėjį. Sezono trukmę ir darbo našumą didžiąja dalimi lemia oro sąlygos. Kadangi šiemet buvo labai šilta vasara, ruduo yra sausas ir šiltas, sezonas trunka ilgiau negu įprastai, todėl darbininkų skaičius buvo vienas iš didžiausių per kelerius metus – 28. Kontoroje dirba dviese – viršininkas V.Diburys ir apskaitininkė Danutė Mačiulskienė.

„Gabalinės kuro durpės gaminamos specialia technika – jos supresuojamos ir klojamos į vadinamuosius laukelius išdžiūti, - pasakojo V.Diburys. – Tačiau jeigu ilgesnį laiką lyja, durpių gabalai suyra ir jų nėra kaip bepaimti iš lauko. Dirbant durpyne gamta lemia labai daug“.

Galinga technika ruošiami vadinamieji laukeliai, kuriuose kitą sezoną bus kasamos durpės.

Kalniškių durpyne gaminamos gabalinės kraiko ir kuro durpės bei kompostinės durpės.

Durpės – tai organinės kilmės medžiaga, susidariusi iš suirusių augalų, medienos liekanų ir humuso. Jos formuojasi žemės gelmėse, prisotintose vandens, ir durpynuose, kur nepatenka oras. Durpės formuojasi labai lėtai - per metus susidaro tik iki 1 mm durpių sluoksnis.

Kalniškių durpynas susiformavo aukštapelkėje, todėl čia vyrauja kraikinės durpės. Jos yra viršuje.

Besiskaidydamos durpės per dešimtis metų patamsėja.

„Didesnės skaidos Kalniškių durpyno aukštapelkės durpės tinka tiek daržui, tiek kurui – yra ekologiškai švari biologinė terpė dirvožemio cheminėms ir biologinėms savybėms pagerinti,“ - sakė V.Diburys.

Apatiniame sluoksnyje yra juodosios durpės, kurios naudojamos kurui ir kompostui. Suirusios kraikinės durpės nebėra tokios vertingos kaip gabalinės – bet jos itin tinka į daržą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas