Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Senojoje Įpiltyje susitiko kraštiečai

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Kaimo bendruomenėse
  • 2011-08-19

Į Senąją Įpiltį trumpam buvo sugrįžę jau daug dešimtmečių čia nebegyvenantys, tačiau visoje Lietuvoje ir net užsienyje šį kaimą garsinantys įpiltiškiai. Pasak senolių išminties, jie visus metus būsią laimingi – nes būtent laimę dovanoja likimas tiems, kurie per giminių dieną Žolinę sueina draugėn.

Į Senąją Įpiltį susirinko kraštiečiai (iš dešinės): Stanislava Grudzinskienė, Irena Butkienė, Arvaidas Galdikas, Virgilijus Burba, Rita Barniškienė, Gintarė Skroblytė, Rita Razmaitė, Feliksas Serapinas bei šventės organizatoriai – kultūros namų vedėja Birutė Stalmokienė ir Darbėnų seniūnas Edvardas Stalmokas.

Nepamiršdami kelių šimtmečių senumo priesako per Žolinę ne tik prašyti Švč. Mergelės Marijos malonės, bet ir aplankyti gimines, pasisvečiuoti pas artimuosius ir seniai pažįstamus, Senosios Įpilties kultūros namų darbuotojai visus kaimo gyventojus pakvietė pabūti kartu. Šventės „Nupinsime tėviškei vainiką“ organizatoriai nepamiršo ir tų, kurie jau seniai iš šio kaimo pakėlė sparnus ir išlėkė laimės ieškoti toliau – kas į Klaipėdą, Vilnių, Kauną ar net Prancūziją, Vokietiją. Įkvėpti vaikystės oro ir aplankyti seniai nematytų brangių vietų į Senąją Įpiltį sugrįžo dailininkas Virginijus Burba, fizikos profesorius Arvaidas Galdikas, knygų sudarytoja Rita Barniškienė, grafikė Gintarė Skroblytė, dviratininkė, olimpinių žaidynių dalyvė Rita Razmaitė, verslininkai Feliksas Serapinas ir Irena Butkienė, buvusi Senosios Įpilties mokyklos direktorė Stanislava Grudzinskienė.

Įpiltiškių susitikimo proga kaime, prie Švč. Mergelės Marijos statulos kunigas Vidmantas Gricius aukojo šv.Mišias. Per Žolinę bendruomenė prisiminė ne tik jau išėjusius ar svetur išvykusius gyventi įpiltiškius, bet ir iš žemėlapių, bet ne iš žmonių atminties išnykusius Senosios Įpilties apylinkės kaimus.

„Senoji Įpiltis turi kuo didžiuotis. Turime tiek puikių ir gerų žmonių – gyvenančių čia ir išvykusių kitur, bet nepamirštančių, iš kur yra kilę, kur jų šaknys. Įpiltis gali didžiuotis ir tuo, kiek kaimų šalia būta, kuriuose taip pat yra gimę, gyvenę nuostabūs žmonės. Net penkių kaimų jau nebėra – žemėlapiuose nebežymimas jų vardas, tačiau jų vietovardžiai dar tebeskamba žmonių lūpose, jie įrašyti žmonių atmintyje. Kadangi turime daug kuo didžiuotis, verta prisiminti savo šaknis ir praeitį – dėl šios priežasties kilo sumanymas išnykusius kaimus pažymėti specialiame žemėlapyje ir pastatyti stendą. Kad į jį žiūrėdamas kiekvienas įpiltiškis prisimintų savo žemės istoriją“, - Žolinės iškilmėse kalbėjo Darbėnų seniūnas, įpiltiškis Edvardas Stalmokas.

Jis išnykusių kaimų stendą išpuošė gervėmis. Pasak jo, tai lyg iš gimtųjų vietų išskrendančių žmonių simbolis. Kaip Įpiltį atėjus laikui palieka tie, kuriems lemta išvykti, taip iš apylinkių tarsi išėjo ir kaimai. Tačiau gervės sugrįžta – taip grįžta ir žmonės, taip atmintin grįžta ir kaimai. Lyg paukščiai žemėlapyje pažymėti Degimai, Margininkai, Markutiškės, Pridotkai ir Palegija – šiuose kaimuose jau nebelikę namų ir gyventojų.

„Nors ir trumpam draugėn suėję kaimo senbuviai, jaunimas ir kraštiečiai atgaivino seną, dar piliakalnio laikus menančią kaimo dvasią. Džiugu, kad seniai nesimatę žmonės gali pakalbėti, pabūti kartu, sužinoti, kokių darbų yra nuveikę garsūs įpiltiškiai – tarp jų yra verslininkų, menininkų, mokslininkų. Talentingų kraštiečių dailės darbus buvo galima apžiūrėti specialiai susitikimui surengtoje parodoje“, - pasakojo Kretingos kultūros centro Senosios Įpilties filialo vedėja Birutė Stalmokienė.

Kraštiečius draugėn sukvietė simbolinė kaimo aukure uždegta ugnis – susitikimo ženklas.

„Pasikeitęs kaimas. Nestebėtina – juk pasikeičiau ir aš. Su Senąja Įpiltimi mane sieja stiprus ryšys – grįžtu čia su šiltais jausmais, prisiminimais. Žmogui svarbi vieta, iš kurios jis yra kilęs. Senojoje Įpiltyje yra mano šaknys, čia formavosi mano charakteris, asmenybė – visa tai be jokios abejonės atsispindi žmogaus veikloje, jo darbuose“, - kalbėjo grafikė Gintarė Skroblytė, gimtinėn atvykusi iš Vokietijos Miunsterio miesto.

Senajai Įpilčiai gražių žodžių negailėjo ir čia gyvenusi knygų sudarytoja Rita Barniškienė. Kraštotyrinę medžiagą renkanti ir etnokultūros mokytojams pagalbinę knygą apie žemaitiškus žaidimus sudariusi moteris kalbėjo, kad Senoji Įpiltis – išskirtinis kaimas.

„Žmonės čia - labai aktyvūs ir bendruomeniški. Kaimas pulsuoja gyvybe, nes puoselėja tradicijas. Tai – be galo svarbu“, - įsitikinusi R.Barniškienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas