Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Smagus kolektyvinis grojimas, festivaliai ir dainų šventės, koncertinės išvykos ir kelionės po užsienio šalis – tai tik paradinė Kretingos liaudies instrumentų orkestro pusė. Už viso to slypi ilgas kantrybės reikalaujantis darbas per specialybės pamokas, kad instrumentas būtų įvaldytas tiek, jog darniai būtų galima sugroti profesionalų lygio kūrinį.

Kretingos meno mokyklos liaudies instrumentų ansamblis: priekyje (iš kairės) lumzdeliu grojantis Jonas Staškauskas, skrabalais grojantis Skirmantas Stonkus, kontrabosinėmis kanklėmis grojantis Augustinas Vladas Šopaga, birbynininkai Linas Šimkus, Viktoras Girdenis, Povilas Kuklys; stovi kanklininkių grupės vadovė Danutė Černienė, kanklininkės Oksana Vaškytė, Agnė Petrulytė, Edita Starkovaitė, Svajonė Gikaraitė ir orkestro vadovas Donatas Merkelis. Kartu nėra tenorine birbyne grojančio Alfredo Kerulio, birbynininkų Igno Stakanskio, Manto Gvildžio bei kanklininkių Redos Puškoriūtės, Emos Jazbutytės, Agnės Lekšaitės, Aurelijos Žvilauskaitės.

„Kad sutelkčiau kolektyvą, kad pakeisčiau jo narių požiūrį, man prireikė kelerių metų. Tačiau atsikvėpti negaliu: vieni vaikai palieka mokyklą, juos keičia kiti. Todėl kai vaikai skubina „o kada ir aš galėsiu groti orkestre“, stengiuosi juos „perlaužti“ ir sakau, jog groti galima tada, kai jau moki groti. Tai suveikia“, - teigė liaudies instrumentų orkestro vadovas Donatas Merkelis, Kretingos meno mokykloje vaikinus mokantis groti birbyne.

Suburti kolektyvą, išlaikyti jo lygį – nenutrūkstamas, vientisas procesas, mokytojui keliantis naujų iššūkių. „Juos, pasirodo, įveikti galima. Jau dabar esame kolektyvas, kuriam įkandamas sudėtingesnis repertuaras. Manau, jog gebėjimas pagroti dainų švenčių repertuarą įrodo orkestro profesionalumą, - gerą žodį D.Merkelis skyrė savo vadovaujamam liaudies instrumentų orkestrui. – Būti jo nariu – vadinasi, turėti galimybę puoselėti savo tautos ir savo krašto kultūros tradicijas, pajausti, ką reiškia muzikuoti liaudies instrumentais, kurie yra mūsų tautos savastis ir išskirtinumas. Tai – ir galimybė paskelbti kitiems apie šį išskirtinumą, skelbti Lietuvą“.

Anot mokytojo, vaikams labai patinka groti kolektyviai – taip įdomiau. Tai ugdo ir kolektyviškumą, suteikia bendro muzikavimo džiaugsmo. Labiausiai šie dalykai atsiskleidžia koncertinėse kelionėse, dalyvaujant įvairiose šventėse, o noras pasirodyti publikai – pati geriausia vaiko motyvacija.

Šiuo metu Kretingos meno mokyklos liaudies instrumentų ansamblis rengiasi išvykai į Ispaniją – į šią šalį liaudies muzikos atlikėjai vyks kartu su meno mokyklos šokių kolektyvu „Ratilėlis“: šiam Živilės Adomaitienės vadovaujamam kolektyvui orkestras akompanuoja ne tik užsienyje, bet ir per koncertus Lietuvoje. Kretingos meno mokyklos direktorius Bernardas Anužis teigė, jog šalyje šokių kolektyvų, kurie turėtų galimybę šokti grojant gyvai liaudies muzikai, nėra daug, tad toks kretingiškių sumanymas, pasirinkimas – tikrai džiuginantis ir prasmingas.

„Kiekvieną rudenį, susirinkus į orkestro repeticijas, vaikai pirmiausia klausia: o kur šiemet važiuosime? Koncertuojame tikrai daug: mokykloje, rajone, kituose Lietuvos miestuose. Dalyvaujame festivaliuose, konkursuose, dainų šventėse. Daugybę įspūdžių suteikia išskirtinis mūsų krašto renginys – Žemaitijos ir Klaipėdos regiono tautinės muzikos ansamblių bei orkestrų festivalis, kuris jau 10 metų vyksta vis kitame regiono centre. Aš manau, kad kretingiškiai dar prisimena tokį festivalį, kurį 2003-aisiais suorganizavo mano pirmtakė tuometinė orkestro vadovė Bronė Barzdienė. Paskutinysis festivalis šiemet įvyko Neringoje – vienoje gražiausių Lietuvos vietų“, - kolektyvo išvykų geografiją piešė D.Merkelis, kuris kartu su orkestru ir „Ratilėliu“ pernai dalyvavo Europiadoje Italijoje.

Mokytojas įsitikinęs, kad vaikų širdžių negali nesuvirpinti ir dainų šventės, kai vaikai groja kartu su suaugusiųjų mėgėjų bei profesionaliais kolektyvais Vilniuje, Kalnų parke vykstančiuose Ansamblių vakaruose. „Būna, kai išgyventas jausmas nulemia ir vaiko ateitį: jis pasiryžta savo gyvenimą susieti su liaudies instrumentais ir siekti meistriškumo“, - pastebėjo D.Merkelis.

Liaudies instrumentų orkestrą kompozitorius, dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ įkūrėjas Jonas Švedas suformavo 1940 m. Pagal jo suformuotą modelį orkestrai gyvuoja iki šių dienų. Kolektyvuose kartu muzikuoja kanklininkių, birbynininkų grupės, skrabalai, lumzdeliai, skudučiai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas