Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Su kamera keliaujantis „jūrų vilkas“

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2011-03-25

Darbėnuose gyvenantis 61-erių Juozas Mažonas, ilgametis įvairių šalies televizijų bei radijo operatorius, korespondentas ir režisierius, dabar – laisvasis menininkas, save vadina bastūnu, susirgusiu jūros liga. „Nuo tada, kai tarnaudamas laivyne išmaišiau Baltijos ir Šiaurės jūras, o su Lietuvos žvejais – Šiaurės Afrikos vandenų platybes, pajutau jų skonį, kvapą, kraują užplūstantį adrenaliną, jau nebenusiraminau“, - kalbėjo J.Mažonas. Jis - ir Lietuvos marinistikos žurnalistų klubo „Marinus“ senbuvis.

Jūrų ir vandenynų paviliotas Juozas Mažonas po pasaulį keliavo laivais bei jachtomis, kurdamas filmus apie matytus vaizdus ir sutiktus žmones.

Darbu milijono nesukrovė

„Aš domiuosi viskuo, kas telpa žodyje marinistika: mėgstu keliauti, kurti reportažus apie jūrą ir jūreivius, aplankytas šalis ir tenykščių žmonių gyvenimą. Įsigijau ir pats nedidukę jūrinę jachtą, kuria vienas galiu išplaukti į Kuršių marias, Baltiją“, - teigė buvęs klaipėdietis J.Mažonas, Darbėnuose su šeima įsikūręs prieš 20 metų.

Jis turi susidaręs ir savo žemėlapį, kur jo pabuvota, kokios pasaulio šalys aplankytos - beveik visa Europa, šiaurinė Afrika ir jos salos, JAV, Azijos platybės.

Nuo Nepriklausomybės pradžios J.Mažonas kūrė autorinę laidą „Jūros spalvos“, kurią paeiliui transliavo net kelios televizijos - Klaipėdos, Baltijos, TV3 ir LNK. Jo kelionių reportažus laidoje „Kelionių vėjas“ rodė Kauno bei Šiaulių miestų televizijos. Su „Marinus“ jachtos komanda ir filmavimo kamera J.Mažonas apiplaukė visą Baltiją.

Dirbdamas kūrybinį darbą, jis tikino dirbęs „nuo dūšios“, užtat milijono šiandien ir neturįs.

Bet dabar, atviravo J.Mažonas, atėjęs toks metas, kada dokumentika ir autorinės laidos televizijoms nebėra patrauklios, nes televizijos tapo orientuotos į pramoginius dalykus.

Šiandieną operatorius nesibodi jokio kūrybinio darbo: „Dirbu, kas pasikviečia. Filmuoju, fotografuoju šeimų šventes, kuriu menines nuotraukas interjerui, rengiu fotosesijas, - sakė kūrėjas, didžiu menininku, beje, savęs nelaikantis. - Matant tikro menininko darbus, man norisi nualpti“.

J.Mažonas taip pat veda vizualinių menų centro Darbėnų gimnazijoje užsiėmimus mokiniams.

Du sūnūs – tėvo pėdomis

J.Mažonas fotografuoti sakė pamėgęs nuo paauglystės: pardavęs paties užaugintus triušius, nusipirko pirmąjį fotoaparatą „Smena“. Pirmąsias nuotraukas jis nunešė į „Klaipėdos“ laikraščio redakciją ir gavo pirmąjį honorarą – 3,6 rublio. „Man tai buvo dideli pinigai, už juos jau galėjau nusipirkti popieriaus, ryškalų. Atlygis už honorarus labai kėlė ūpą fotografuoti, domėtis fotografijos galimybėmis“, - nostalgiškai pirmuosius bandymus prisiminė pašnekovas.

„Man bastantis po pasaulį, visus namų kampus atlaikė žmona Rima“, - pasididžiavimo savo sutuoktine neslėpė J.Mažonas.

Būdamas vos 16 metų nuėjo dirbti į Gargždų laikraštį „Banga“. „Gerai atmenu, kaip buvau pasiųstas į pirmąjį reportažą – nufotografuoti melžėją. Labai stengiausi, užtat ir persistengiau - nuotrauka nepavyko, ir aš dėl to labai išgyvenau“, - šypsojosi prisiminęs J.Mažonas.

Tačiau darbas laikraščio fotokorespondentu jam buvęs ir lemtingas: Vėžaičiuose fotografuodamas vieną gausią Cirtautų šeimą, užauginusią net 13 vaikų, susipažino su savo būsimąja žmona Rima. Kitąmet pora švęs 40 bendro gyvenimo metų, o jų bendro gyvenimo kraitis – 4 sūnūs: Marius, Giedrius, Juozas ir pagrandukas dvyliktokas Mantas. Beje, du iš sūnų pasekė tėvo pėdomis: 38-erių Marius gyvena Laukžemėje ir dirba TV3, o 37-erių Juozas – LTV operatoriumi.

„Jeigu ne Rima, šiandien nebūčiau tuo, kas esu. Mane kaip vilką maitino kojos, o ji – tikroji šeimos židinio saugotoja, atlaikanti ne 4, o visus 6 namų kampus, - Juozas neslėpė dėkingumo žmonai. – Buvo net taip: sugrįžau iš Afrikos, o namie laukia žmona su jau prakutusiu jaunėliu, kuris ir gimė man nesant. Po Sibirą taip pat prasiblaškiau pusmetį“.

Nuo Sibiro - iki Teksaso

Bastūno vilko kojos, juokavo pašnekovas, į Sibirą jį nunešė rengti diplominį darbą. Bebaigiant Maskvos visasąjunginį kinematografijos institutą, Maskvos centrinės televizijos užsakymu jis išvyko kurti dokumentinį filmą apie statomą Baikalo Amūro magistralę, vadinamąjį Bamą. Ir tąkart susuktą 3 dalių spalvotą dokumentinę juostą „Sibiras ekrane“ J.Mažonas vadina vienu sėkmingiausių savo darbų.

Brandus ir nusisekęs jo kūrinys – prieš metus užbaigtas filmas „Pirmieji lietuviai Teksase“. Jo pristatymas buvo surengtas Mažosios Lietuvos muziejuje, o dabar filmas keliauja po JAV lietuvių bendruomenes.

„Ne į Pensilvaniją, kaip buvo manyta, o būtent į Teksasą prieš 150 metų išvyko pirmieji lietuviai emigrantai. Tai įrodo mano filmas, kuris remiasi istorine medžiaga, archyvų duomenimis ir tikraisiais herojais: ketvirtosios kartos lietuvių ainė Patsy Hand pradėjo ieškoti savo šaknų, ir šios ją atvedė ligi Mažosios Lietuvos“, - pasakojo filmo scenarijaus autorius, režisierius ir operatorius.

Šis filmas, kūrėjo manymu, turėtų būti ypač aktualus šiandien, emigracijos bangai pasiekus aukščiausią lygį, tačiau televizijos juo nesidomi. Šį filmą galima išvysti internetinėje svetainėje marinusmedia.com

Juozas Mažonas per 40 kūrybinės veiklos metų parengė apie 300 televizijos laidų, sukūrė 80 dokumentinių filmų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas