Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Į šventę suvežė per toną oranžinio derliaus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2010-10-05
Didžiausio moliūgo „skerstuvėms“ vadovavo patirties šioje srityje jau turintis rajono tautodailininkas ir politikas Raimondas Puškorius.

Šiemet į tradicinį „Pajūrio naujienų“ Moliūgo šventės konkursą mūsų laikraščio skaitytojai - šių įspūdingų dydžių daržovių augintojai - atvežė 27 moliūgus, kurių bendras svoris viršijo 1 toną 200 kg. Didžiausias iš jų, kretingiškės Aldonos Nomgaudienės užaugintas, moliūgų moliūgas svėrė 71,5 kg, kuris šventės pabaigoje buvo supjaustytas gabalais ir išdalintas kretingiškiams.

Moliūgų košė ir baikeriai

Į šventę skaitytojai atgabeno 11 moliūgų galiūnų, kurių kiekvienas svėrė nuo 60 iki 70 kg, devyni moliūgai svėrė po 40-50 kg, septynių vidutinis svoris siekė maždaug po 30 kg.

Visi jie, išdėlioti ant šieno kaugių Rotušės aikštės dauboje, trenkiant smagiai grupės „Tabasco“ muzikai ir nosį kutenant redakcijos moterų verdamos moliūgų ir žirnių košės kvapams, kvieste kvietė būrius smalsuolių juos apžiūrėti.

Greta esančiame aptvare vaikštinėjo riebus kalakutas, lyg nerimaudamas, į kurio šeimininko rankas jis paklius šiemet. Tai tradicinė „Pajūrio naujienų“ redakcijos bičiulių – Vilijos ir Vlado Baltuonių – dovana už sunkiausią metų moliūgą.

Šventės dalyvių, besvarstančių, kam gi atiteks kalakutas, dėmesį traukė moliūgų drožimo dirbtuvės, kuriose plušėjo Darbėnų gimnazijos ketveriukė - Lukas Adomaitis Laurynas Intas, Valdas Vilkas, Rimantas Liebus - su mokytoju Antanu Mockumi bei Kretingos rajono tautodailininkas ir politikas Raimondas Puškorius. Moliūgai jų rankose virto meno kūriniais.

Plieninių žirgų riaumojimu šventės dalyvius pasveikino atriedėję ir jaunuosius šaulius su šventės rėmėjų vėliavomis atgabenę Kretingos bei Palangos baikeriai.

Sporto rungčių organizatorius Jonas Benetis kvietė ryžtingiausius kretingiškius išbandyti save smiginio į moliūgą, lenktynių su maišais aplink moliūgus, moliūgų nešimo bei rankų lenkimo varžybose. Iš 62 į smiginį mėčiusių dalyvių taikliausias buvo Benas Lengvinas, lenktynes maišuose laimėjo Tadas Lubys, o pajėgiausias moliūgo nešikas buvo Algis Mažionis.

Bene daugiausiai sirgalių emocijų sukėlė rankų lenkimo varžybos, kuriose dalyvavo ir merginos. Daugiausiai jėgų rankose turėjo jaunoji šaulė Eglė Gudaitė ir Audrius Ilginis iš Gargždų.

Šventės meninė dalis ir scenos apipavidalinimas su įspūdingais popieriniais manekenais buvo patikėta Kretingos Jurgio Pabrėžos gimnazijos dailės mokytojos Valdonijos Karaliūnienės vadovaujamoms jaunosioms dizainerėms.

Tradicinis prizas - kalakutas

Šventės kulminacija – nominacijų paskelbimas: „Pajūrio naujienų“ direktorė Vitalija Vitkauskienė pranešė, kad kalakutas iškeliaus pas moliūgo galiūno augintoją A.Nomgaudienę.

Paskui kalakutą jo naujajai šeimininkei į namus nugabenta ir priekaba malkų. Tai - bendrovės „Vara“ vadovo Rimvydo Beniušio prizas nugalėtojai, kad ši skaniai išsičirškintų kalakutą.

Antras pagal svorį buvo Gabrielės Šlušnytės užaugintas moliūgas, svėręs 67 kg. Jai atiteko „Pajūrio naujienų“ įsteigtas prizas – mobilusis telefonas.

Trečiasis nedaug teatsiliko nuo antros vietos laimėtojo – 66 kg svėrusį moliūgą į šventę atvežė Vytas Keraminas. Jam atiteko restorano „Vienaragio malūnas“ įsteigtas prizas – prabangi vakarienė dviem asmenims.

Už stambius užaugintus moliūgus buvo paskirti dar 5 paskatinamieji prizai. Jie atiteko: Kaziui Petrauskui – už 63 kg, Broniui Jokūbauskui – 62,1 kg, Adelei Markevičienei – 61 kg, Alfonsui Gusčiui – 60,1 kg ir Liudvikui Jankauskui – 59,1 kg svėrusius moliūgus.

Iš suvežtų moliūgų buvo renkami ne tik patys sunkiausi, bet ir įdomiausi moliūgai. Storiausio moliūgo nominacija atiteko Pranui Kristučiui, kurio užaugintos daržovės apimtis siekė 2,02 m. Šis moliūgas jį užauginusiam šeimininkui laimėjo ypatingą prizą – kelionę dviem asmenims į Europarlamentą Briuselyje. Šį prizą įsteigė partijos „Tvarka ir teisingumas“ Kretingos skyrius.

Originaliausiu buvo pripažintas moliūgas „mažylis“, įaugęs į metalinį trikampį. Prizą atsiėmė jo savininkė Viktorija Gailiutė.

Buvo apdovanotos ir visos 5 viena už kitą įspūdingesnes moliūgų kompozicijas sukūrusios įmonės bei bendruomenės: „EG kompiuteriai“, Kretingos rajono vaikų darželis „Eglutė“, Erlėnų bendruomenė, Baublių bendruomenė ir klubas „Atrandu save“, Imbariečių draugija.

Neliko nepastebėti ir jauniausi moliūgų augintojai – Reginos Rutienės anūkai Morta ir Mykolas.

Šventė - redakcijos ir skaitytojų bendrystei

Moliūgo šventė, kuri įvyko jau 12-tą kartą, tapo tvirta „Pajūrio naujienų“ redakcijos ir skaitytojų bendrystės tradicija.

Šventės eksponatai: 11 moliūgų svėrė nuo 60 iki 70 kg.

„Džiaugiamės, kad kasmet gausėja mūsų šventės bičiulių ratas. Be ištikimiausių iš jų – Vilijos ir Vlado Baltuonių, Rimvydo Beniušio, bendrovės „Kretingos grūdai“ - šiemet į mūsų šventę šauniai įsiliejo jaunieji Kretingos šauliai, restorano „Vienaragio malūnas“, vadovaujamo Alisos ir Irmanto Norkų, kolektyvas bei gausybė kitų, padėjusių supratingumu ir nuoširdumu, ir kuriuos išvardinti prireiktų dar vieno laikraščio puslapio“, - pažymėjo V.Vitkauskienė.

Nuo ankstyvo rudens „Pajūrio naujienų“ redakcija ragina atsiliepti moliūgų augintojus, kad šie savo užaugintas oranžines gėrybes ruoštųsi suvežti į šventę. O tam, kad ši daržovė gausiai derėtų viso Kretingos rajono sodininkų bei daržininkų sklypuose, redakcija dar pavasarį visiems laikraščio prenumeratoriams dovanoja po pakelį moliūgų sėklų.

„Atvažiuojame į šventę kasmet: patys moliūgų neauginame, užtat įdomu pamatyti, kaip žmonės moka užauginti tokius milžinus“, - kalbėjo šventės viešnia Audronė Domarkienė.

„Esame sveiko maisto propaguotojai. Įdomu pasižiūrėti patiems ir kitiems parodyti“, - sakė moliūgų konkursą filmavęs gargždiškis Alfonsas Rauktys.

Griaudė technika, vaikštinėjo dvariškiai

Moliūgo šventė įprastai vyksta vienu metu su Kretingos rajono savivaldybės rengiama rudens derliaus muge, kurioje išreiškiama pagarba žemei ir žemdirbių triūsui. Tai savo dainomis atspindėjo ir koncertavę rajono saviveiklininkai.

Galinga kolona palei Rotušės aikštę išsirikiavo iš laukų atvažiavę ūkininkų traktoriai. „Šiemet jų yra per 20. Būtų buvę dar daugiau, bet geri orai lėmė, kad ūkininkams dar – pats darbymetis. Į šventę traktoriais atvyko tie, kurie suprato būtinybę parodyti miesto žmonėms, kas šiandien iš dalies lemia derlių“, - kalbėjo Lietuvos ūkininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkas Antanas Stonkus.

Karieta į šventę atriedėję praėjusio šimtmečio stiliaus rūbais pasipuošę dvariškiai iš „Vienaragio malūno“ vaišino šventės dalyvius įvairiais užkandžiais, tarp jų – pagamintais ir iš moliūgo.

Teatralizuota programa užsukti į Kretingos kaimiškosios seniūnijos kiemelį ir paviešėti gėrybėmis iš obuolių bei „apšilti“ ekologiškais ledais kvietė ponia Rudenėlė – Gražina Katkuvienė iš Rūdaičių bendruomenės.

O dėmesys moliūgui – oranžiniam daržovių karaliui – persikėlė ir į seniūnijų bendruomenių kiemelius. Darbėnų ir Kūlupėnų seniūnijų kiemeliuose moterys vaišino šiųmetinio derliaus gėrybėmis ir demonstravo kulinarinio paveldo išmones, o užsukti į kiemelį kvietė moliūginiai žmogeliukai.

„Čia sutupdėme visas bendruomenės galvas – didesnių kaime nebėra, - rodydama į paeiliui susodintas figūras, šmaikštavo kultūros darbuotoja Aida Mikutienė. – Mūsų seniūnija - nuo Baltijos jūros ligi Japonijos“, - juokaudamas jai pritarė Darbėnų seniūnas Edvardas Stalmokas, žvelgdamas į greta jų kiemelio įsikūrusius japoniško sodo Mažučiuose kūrėjus, pardavinėjančius egzotiškus augalus iš savosios Tekančios saulės šalies.

Kasmet mūsiškė derliaus šventė geografiškai vis labiau peržengia Kretingos rajono ribas: parduoti savo produkciją atveža ne tik mūsiškiai ūkininkai, bitininkai, duonkepiai, sūrių ir kitų gardumynų gamintojai, tautodailininkai, bet ir Pasvalio aludariai, Šiaulių, Klaipėdos keramikai, menininkai bei amatininkai iš Latvijos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas