Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Joskaudų mišką vaduoja nuo vokiečių palikimo

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2010-06-29
Pėda po pėdos išminuotojai minų, bombų ieškikliais kruopščiai patikrina visą teritoriją, paženklintą „Stop“ juosta. Jei žemėje yra metalinis daiktas, kuris gali būti sprogmuo, ieškiklis siunčia perspėjantį signalą išminuotojams.

Joskaudų miške kasdien pluša išminuotojai – „apsiginklavę“ ieškikliais jie išvaikščioja kiekvieną miško pėdą, kad surinktų ir sunaikintų visas Antrojo pasaulinio karo liekanas. Nors išminuotojai čia ketina dirbti iki rudens šalnų, tačiau jie suspės išvalyti tik dalelę viso Kretingos rajone šalia Dimitravo esančio miško, kurį vokiečiai per karą buvo pavertę sprogmenų sandėliu.

„Po karo traukdamiesi vokiečiai išsprogdino buvusius sprogmenų sandėlius, todėl miškas tarsi nusėtas sprogmenimis ir jų dalimis, skeveldromis“,- sakė kretingiškis Remigijus Zaboras, kuris yra Lietuvos kariuomenės Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono išminavimo kuopos ketvirtojo išminavimo skyriaus vadas puskarininkis ir vadovauja išminavimo darbams Joskaudų miške.

Balandžio 26 dieną pradėję suplanuotus ištisinio išminavimo darbus, išminuotojai jau rado ir Kairių poligone sunaikino 232 standartinius sprogstamuosius užtaisus: įvairių kalibrų – nuo 105 mm iki 37 mm – artilerijos sviedinius ir jų sprogdiklius. Daugiausiai – 149 vnt. – rasta 88 mm kalibro artilerijos sviedinių. Ir tik vienas rastas 37 mm kalibro artilerijos sviedinys.

Sprogmenys vilioja vaikus

Nors dauguma sprogmenų tėra likę metalo laužu, tačiau tarp jų pasitaiko ir veiksnių. „Vaikštinėti miške nepavojinga, nes čia esantys sprogmenys realios grėsmės nekelia. Tačiau juos paveikus išoriniams faktoriams, pavyzdžiui – smūgio, trinties ar dūrio, jie suveiktų. Sprogmens skeveldros gali nulėkti net 1 km atstumą ir mirtinai sužaloti žmogų“, - perspėjo R.Zaboras.

Išminuotojų vadas apgailestavo, kad miške likę sprogmenys tarsi masalas vilioja aplinkinių gyvenviečių vaikus ir jaunuolius. Kartą išminuotojus iškvietė žmonės, pastebėję, kad du vaikai į akmenį laidė sprogmenį. Pasak R.Zaboro, taip buvo užbėgta nelaimei už akių, nes sprogmuo buvo veiksnus.

Nuo „žaidimų“ su sprogmenimis yra nukentėjęs ne vienas vietinis gyventojas. Kauptukų, kuriais žmonės įsigudrindavo atkelti velėnos sluoksnį ir iškasti ten dūlantį sprogmenį, ar pieštukinio parako išminuotojai randa ir dabar.

Labiausiai užteršta vieta

R.Zaboras teigė, kad Joskaudų miškas yra labiausiai sprogmenimis ir jų dalimis užteršta vietovė Kretingos rajone – iš čia išminuotojai dažniausiai ir sulaukdavo gyventojų pranešimų. Ypač daug sprogmenų ir jų atplaišų žmonės randa per grybavimo ir uogavimo sezoną.

Nors išminuotojai miške pluša kasdien, tačiau artilerijos sviedinių, jų fragmentų, tūtų, gilzių randa kaskart. Daugiausia jų – miške esančiose daubose, nes būtent šiose vietose vokiečių kareiviai sprogdino sprogmenų sandėlius. Tolėliau nuo daubų maždaug 6 arų plote vidutiniškai randama 15-20 artilerijos sviedinių.

Šią situaciją išanalizavusi Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono vadovybė ir nusprendė Joskaudų miške pradėti ištisinius išminavimo darbus. Tačiau pirmiausiai išminuotojams teko atlikti žvalgybos darbus ir „Stop“ juosta pažymėtą teritoriją išvalyti nuo brūzgynų. Tik vėliau pažymėtas plotas kruopščiai patikrinamas.

Kaip elgtis radus sprogmenį

* Aptikus daiktą, panašų į sprogmenį, jo nejudinti.

* Miške pažymėti ir įsiminti vietą, kurioje guli galimas sprogmuo.

* Apie radinį pranešti policijai ir, jei įmanoma, pasitikti pareigūnus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas