Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nausėdų kaime – tarsi dviejose atskirose respublikose

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2010-05-28
Tarp nausėdiškių įsiplieskusią konfliktų ugnį malšinti teko Darbėnų seniūnui Edvardui Stalmokui (nuotr. centre).

Atokiame Nausėdų kaime, esančiame pusiaukelėje tarp Darbėnų ir Įpilties, šiandien tvyro pyktis ir nesantaika, - susipriešinę žmonės nesugeba taikiai išspręsti net paprastų kaimo problemų, nors kai kurių nausėdiškių pretenzijos pranoksta realybę.

Nausėdiškių aistros šįsyk užvirė dėl kaimo gatvių pavadinimų bei namų numerių įvedimo.

Nausėdiškiai pasipriešino įstatymui

Pučiant lediniam vėjui ties kaimo sankryža susirinkę žmonės gerą valandą kaito nuo piktų emocijų: mėtėsi piktomis replikomis ir kaltinimais vieni kitiems, Nausėdų seniūnaitei Irenai Gricienei, seniūnui bei valdžiai.

Buvo aišku, kad viena prieš kitą stoja dvi stovyklos – dvi tame pačiame kaime įsikūrusios bendruomenės: „Darbos vingis“, kuriai vadovauja I.Gricienė, ir „Nausėdų bendruomenės centras“, vadovaujamas Antano Juškėno.

Nausėdiškiai pirmiausia pasipriešino Vyriausybės nurodymui Adresų registre įregistruoti kaimų gatves bei individualius namus. „Kam mums reikia tų gatvių ir numerių: ar tam, kad plėšikai su visokiais “džipiesais“ surastų ir apiplėšinėtų žmones, ypač - vienkiemiuose? Nuo amžių amžinųjų gyvenome Nausėduose, ir mums nereikėjo jokių gatvių“, - piktinosi senieji nausėdiškiai.

„O kaip pavadinti gatvę, jei joje – tik viena sodyba? Kodėl žvyru neišpylė gatvės ligi mano namų, neįvedė elektros, o dabar nori suskaičiuoti nausėdiškius lyg viščiukus? Čia - tik dar vienas pinigų plovimas ir eilinis kaimiečių melžimas“, - išsiliejo Povilas Japšas.

Žmonės nerimavo, kad atsiradus gatvėms jiems teksią keisti namų bei žemės dokumentus, o tai brangiai kainuosią: „Vos nueini į registrą, klok velniškus pinigus“, - tvirtino jie.

Kai kurie įsismarkavę nausėdiškiai pasiūlė rašyti protesto raštą Vyriausybei.

Nausėdų kaime – Nausėdų gatvė

Į kaimo sueigą pakviestas Darbėnų seniūnas Edvardas Stalmokas gesino įsiplieskusį emocijų gaisrą. „Nedidelis Nausėdų kaimas valstybinės problemos neišspręs. Kiekvienas pilietis privalo vykdyti įstatymą, - šią tvarką sugalvojo ne seniūnas“, - atrėmė jis.

Seniūnas nuramino žmones, jog dėl gatvių atsiradimo jie neturėsią išlaidų: duomenys iš Adresų registro būsią persiųsti į Nekilnojamojo turto registrą ir žmonėms jų nuosavybės dokumentų papildymas nekainuosiąs. Maždaug 15 – 20 Lt kainuos tik pati adresų lentelė, tačiau namo šeimininkai ją gali pasigaminti ir patys.

E.Stalmokui paraginus išsirinkti gatvių pavadinimus, nausėdiškiai į kompromisą leidosi sunkiai: tebūna įvardinta tik pagrindinė gatvė, ir tebūna ji Nausėdų gatvė.

Seniūnas atrėmė, jog dėl tokių pačių - kaimo ir gatvės - pavadinimų gali būti problemų, išsikvietus „greitosios“ ar policijos ekipažus, be to, registre jos gali nė neregistruoti. Tada nausėdiškiai balsavo už pasiūlytą kitą – Ilgosios – gatvės pavadinimo variantą.

Reikalavo nepriklausomos seniūnaitės

I.Gricienei pasiūlius pagrindinę gatvę pavadinti Žiburių, nes kaimas kada nors bus apšviestas ir išasfaltuotas, iš priešingos stovyklos vėl pasigirdo replikos: „Jums verslininkas Juozas Motijauskas gal kada nors ir apšvies, o mums – ne“.

A. Juškėnas nutaikė progą išsakyti nepasitenkinimą seniūnaite I.Griciene: „Mūsų bendruomenė pageidauja kito – nepriklausomo - seniūnaičio. Dabar surenka „Darbos vingis“ ir nusprendžia už visą kaimą. Mūsų bendruomenė nėra koks pašlemėkas, kurį galima nuspirti į šoną“.

„Darbos vingio“ bendruomenei stojus ginti I.Gricienę, E.Stalmokas pasiūlė vėlgi nesivadovauti tik išvedžiojimais ar apkalbomis, o raštiškai pateikti konkrečius nusiskundimus: „Esant reikalui, sukviestume naują sueigą. Dabar gi jūs patys išsirinkote seniūnaitę, kuri atstovaus Nausėdams 2 metus, ir aš neturiu galios pakeisti jūsų pačių sprendimą“.

Problemos nebėra, pyktis liko

Abi nausėdiškių bendruomenės susipriešino pernai, kai buvo sprendžiama: leisti ar ne verslininko Juozo Motijausko, eksploatuojančio Nausėdų žvyro karjerą, sunkiasvoriam transportui važinėti pagrindine kaimo gatve. „Darbos vingio“ bendruomenė, kurią sudaro kaimo dauguma, tam pasipriešino, o naujakurio A.Juškėno įkurtas „Nausėdų bendruomenės centras“ pritarė. A.Juškėnas teigė, jog iš to buvo tikėtasi naudos visam kaimui.

Kol abi pusės „ryzinosi“, verslininkas surado kitą išeitį: nusipirkęs sklypą, įsirengė aplinkkelį.

Problemos lyg ir nebeliko, tačiau pyktis taip išsikerojo tarp nausėdiškių, jog, senbuvių teigimu, „nebežinai, kam labas sakyti, o kam – ne“.

„Nausėduose – mano prosenelių žemė, čia gimiau, augau ir pasenau. Kažkada didžiausia gėda buvo su kaimynais susipykti, o dabar visai sublūdo žmonės“, - guodėsi Bronislava Martinkienė.

Garbaus amžiaus moterys dėl to kaltino „naujai parėjusius“, kurie sukiršino kaimą: „Sovietų laikais gražiai sugyvenom, kits kitą atjausdavom. O kas darosi dabar? Privažiavo naujų aršių gyventojų. Neduokdie užkliūti tam ereliui: pyksta už tai, kad neišrinkome jo seniūnaičiu“, - A.Juškėno pusėn piktai žvelgė kaimo senbuvės.

„Pinigai supriešino kaimą: kažkam turėjo nubyrėti, kažkas gal ir gavo savo dalį“, - samprotavo vyrų trijulė – Saulius, Jonas, Kazimieras.

Nausėduose – vos 20 sodybų, jose gyvena 134 žmonės. „Net juokinga - gyvename lyg atskirose respublikose: bendruomenės atskirai ir savo šventes rengia. Riejasi, švaisto laiką intrigoms, tarytum kaime nebūtų svarbesnių dalykų“, - mąstė nausėdiškis Algirdas Cukuras.

E.Stalmokas atviravo, jog Darbėnų seniūnijoje – 11 kaimų ir seniūnaičių, tačiau niekur neiškyla tokių problemų, kaip Nausėduose. „Tai – ypatingas kaimas: jei viena bendruomenė kažką pasiūlo, kita būtinai priešinasi. Juos kažkas vis kursto. Žmonių pretenzijos dažnai - perdėtos, kaip populiariajame sovietmečio filme apie "Ivasiuki" kaimą",- mano jis.

Kretingos rajono savivaldybės vyriausiosios specialistės Vilmos Beniušienės komentaras:

- Suteikus gatvių pavadinimus bei adresų numerius ir įregistravus juos Adresų registre, keisti pastatų ar žemės sklypų dokumentų nereikia. Adresų registras automatiškai ir centralizuotai per informacines sistemas visus adresus perduoda Nekilnojamojo turto kadastro ir registro įmonei. Išsiimant naujus registravimo pažymėjimus, juose jau bus nurodyta tiksli turto buvimo vieta – adresas.

Asmenims už tai mokėti nereikia.

VĮ Registrų centro atstovo spaudai Aido Petrošiaus komentaras:

- Gatvių ir namų registravimas – tai ne asmenų, o valstybės tarnybų, kurios vykdo Vyriausybės sprendimą, problema. Kaimų ir vienkiemių gyventojai turi būti suinteresuoti, kad jų sodybos turėtų konkretų adresą. Sutvarkius visos Lietuvos geografines koordinates, bus patogiau visiems: gyventojams, valstybės – medicinos, policijos, ugniagesių - tarnyboms ir privačioms verslo įmonėms – pašto kurjeriams, sąskaitų teikėjams, ir pan.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas