Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Redakciją pasiekė žinia, kad Ėgliškių-Andulių piliakalnyje, vadinamame ir Kretingos, lankėsi Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslų daktarė Audronė Bliujienė ir Kretingos muziejaus archeologijos skyriaus vedėjas Donatas Butkus.

“Ėgliškių-Andulių piliakalnis šiandien yra pažeistas gamtos apsaugos, dujotiekio magistralės ir archeologiniu atžvilgiais”,- tokią nuomonę išsakė archeologė Audronė Bliujienė.

Archeologo pastebėjimu, piliakalnio pašonėje nutiesti žvyrkeliai yra didelis pažeidimas, o vienas iš žvyrkelių jungia dvi to paties savininko valdas. „Ateity čia gali būti didelio eismo. Ir sunkiasvorės technikos pamatėme tiek, kad kyla mintis, jog kažkam ruošiamasi“, - svarstė jis.

Anot mokslininkės, reikia stabdyti ten vykstančius legalius ar savavališkus darbus. „Kas leido ten daryti netvarką?“ – stebėjosi ji.

Archeologė sakė, kad Anduliai yra ne tik piliakalnis, bet ir visas archeologinis kompleksas, kurį sudaro piliakalnis, priešpilis ir kapinynas bei pilkapiai. Tai esąs pats didžiausias ir Europoje žinomiausias Kuršių žemės archeologinis kompleksas, turintis seną ir tragišką istoriją.

A.Bliujienės pastebėjimu, yra pažeistos visos trys piliakalnio apsaugos sistemos zonos: pats piliakalnis, piliakalnio papėdė ir jo vaizdas. Pagal įstatymą šiose, taip pat ir kapinyno apsaugos zonose, negalima jokia veikla. Tuo tarpu piliakalnio papėdėje nutiestas 6 metrų pločio žvyrkelis, visiškai suardyta Kapupio upės vaga ties žiotimis.

„Vienas iš žvyrkelių nutiestas virš 1972 metais statyto magistralinio dujotiekio Klaipėda-Palanga, o tai - taip pat pažeidimas“, - sakė archeologė.

Anot jos, ieškodamas Kretingos miesto ištakų, archeologas Ignas Jablonskis čia tyrinėjo pilkapius ir buvo atidengęs kelių akmenų vainikus – vieno vainiko mokslininkė pasigedo.

„Kas leido prie piliakalnio pastatyti metalinę užtvarą bei užritinti akmenis?“ – stebėjosi ji.

Dar sakė, kad nebuvo mačiusi piliakalnio skendint tokioje aukštoje žolėje bei lakstant tokioje vietoje palaidų šunų.

Archeologė tikino, kad pagal įstatymą piliakalnį turi prižiūrėti valstybinės institucijos - jos turėtų pastatyti ten šiukšliadėžes, stendus.

Rudenį Klaipėdoje vyksiančioje tarptautinėje archeologų konferencijoje bus kalbama ir apie Ėgliškių-Andulių piliakalnį. Mokslininkė tikisi, kad iki to laiko rajono Savivaldybėje bus atkreiptas dėmesys į tai, kas vyksta piliakalnyje bei jo aplinkoje, kad paminklosaugą žeidžiantys darbai bus sustabdyti.

Kretingos muziejaus specialistai dalyvauja tarptautinėje mokslinėje programoje “Sugrįžtanti istorija – Ėgliškių, Andulių (Kretingos r.) kapinynas. Medžiagos skelbimas”. Pagrindinis jos tikslas – surinkti ir paskelbti Lietuvoje, Vokietijoje ir Rusijoje išblaškytą Ėgliškių-Andulių kapinyno medžiagą.

Šios programos vykdytoja A.Bliujienė apgailestavo, kad mokslas eina savo keliu, o paminklosauga – priešingu.

Audra VENCKUVIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas