Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Mokyklų tinklo pertvarkos dalgiu - per kaimo šaknis

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Švietimas
  • 2008-03-21

Švietimo ir mokslo ministerija neatsižvelgė į Kretingos rajono savivaldybės vadovų ir moksleivių tėvų prašymą negryninti gimnazijų ir palikti jose 5-8 klases, o kaimuose nenaikinti vidurinių mokyklų su reikalavimu, kad jų vienuoliktose klasėse mokytųsi ne mažiau kaip 50 mokinių. Savivaldybės ir tėvų pozicijai pritarė ir kretingiškių išrinktas Seimo narys, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Virginijus Domarkas.

Tačiau rajono Savivaldybė gavo švietimo ir mokslo ministrės Romos Žakaitienės atsakymą, kad Savivaldybės mokyklų tinklo pertvarkos bendrieji iki 2012 metų planai nebus keičiami. “Keisti įstatymus, Vyriausybės nutarimus yra ne mūsų, Savivaldybės, valioje”,- pralaimėjimą pripažino rajono Savivaldybės mero pavaduotojas, atsakingas už rajono Savivaldybės švietimo sistemą, Juozas Mažeika. Su vicemeru kalbėjomės apie nebeišvengiamą rajono mokyklų tinklo pertvarką ir jos pasekmes.

- Šį trečiadienį įvyko dar vienas Jurgio Pabrėžos gimnazijos mokinių tėvų susirinkimas. Tėvai nenori taikytis su iš Vyriausybės gautu jų netenkinančiu atsakymu. Jie pareikalavo susitikimo su rajono Savivaldybės vadovais. Mes pasiruošę susitikti ir pristatyti projektą, deja, jį pataisyti pagal tėvų pageidavimą - negryninti gimnazijos - negalime. Turime projektą vykdyti, kad iki 2012 metų gimnazija būtų išgryninta, joje liktų 4 klasės. O 5-8 dabartinių gimnazijos klasių mokiniai pasiskirstytų į Marijono Daujoto ir Simono Daukanto vidurines mokyklas. O dėl pradinukų, tikimės 2009 metais renovuoti Kretingos vaikų ugdymo centrą, jį pritaikant pradinei mokyklai. Kol vyks šio pastato renovacija, pradinės klasės turės glaustis po tuo pačiu Jurgio Pabrėžos gimnazijos stogu. Tėvų susirūpinimą dėl to, kad vaikams teks pakeisti mokymosi vietą, galima suprasti. Tačiau daug tėvų rūpinasi tik šia savo vaikų diena. Jie negirdi, kas bus po to, jeigu reformos, kuri Respublikoje, kitose savivaldybėse jau toli pažengusi arba įvykdyta, mes nevykdysime. Ateis 2012-ieji, ir neišgryninta gimnazija neteks gimnazijos statuso, nebus akredituota, taps pagrindine mokykla. Tuomet mieste liktų viena - Pranciškonų gimnazija, kuri vargu, ar sutalpintų visus, norinčius gauti gimnazijinį išsilavinimą. Tik akredituota gimnazija galės vykdyti vidurinio ugdymo programą. Ką tuomet turėtų daryti tėvai, kurių vaikai bus pasiryžę siekti aukštojo mokslo,- vežioti vaikus į Klaipėdą, Palangą? Ir keikti mus - buvusią rajono valdžią už neryžtingumą, neveiklumą.

Pagal mūsų skaičiavimą, Kretingos mieste turėtų užtekti mokinių abiem - Jurgio Pabrėžos ir Pranciškonų - gimnazijoms. Jas papildys ne vien miesto: Simono Daukanto, Marijono Daujoto, bet ir kitų rajono mokyklų - Kartenos, Vydmantų auklėtiniai.

Turime gimnaziją Salantuose. Gimnazijos statuso galėtų siekti ir Darbėnų vidurinė mokykla, kuriai gresia likti pagrindine. Mokykla tenkina daugelį gimnazijai kaimo vietovėje keliamų sąlygų, atitinka ir atstumas iki rajono centro. Tačiau didžiausia kliūtis siekti gimnazijos statuso Darbėnų vidurinei mokyklai yra pedagogų-specialistų trūkumas.

Teigiama mokyklų tinklo pertvarkoje yra tai, kad gimnazijose bus geresnė mokymo bazė, specialistai ir ugdymo kokybė. Tačiau neigiamų dalykų įžvelgiu daugiau. Pertvarka ypač skaudžiai kirs per kaimo mokyklas. Kur kaime rasi dvi paralelines vienuoliktas klases toje pačioje mokykloje, kuriose mokytųsi ne mažiau kaip 50 mokinių. Be to, tie kaimo mokyklų mokiniai, kurie bus nusprendę mokytis gimnazijoje, iškart eis į gimnazijos pirmą klasę, nebelankys 9-os klasės mokykloje, tai bus priežastis pagrindinei mokyklai tapti nepilno pagrindinio ugdymo mokykla, t.y. vykdančia pirmos pakopos pagrindinio ugdymo programą ir turinčia 1-8 klases. Tos mokyklos sunyks ne tik kaip švietimo, bet ir kaip kultūros židinys kaime. Jaunimas traukiasi iš kaimo, dėl šios reformos jo dar sumažės. Sumažės ir kaimo šviesulių - mokytojų.

Savivaldybė turės rūpintis mokinių pavėžėjimu į gimnazijas, maitinimu. Mokiniai bus priversti anksti keltis, išvykti, grįš vėlai.

Vidurinį išsilavinimą vaikai dar galės gauti technologinės pakraipos gimnazijose, kartu įgydami specialybę. Panašaus tipo ugdymo įstaiga šiandieną yra Kretingos technologijos ir verslo mokykla.

Kretingos rajono savivaldybės mokyklų tinklo pertvarkos planas buvo patvirtintas 2005 metais. Balandžio 24 dieną numatytame posėdyje rajono Savivaldybės taryba turėtų patvirtinti 2005 metų plano pataisymus, kuriuos teikia šį planą koreguoti sudaryta vicemero Juozo Mažeikos vadovaujama komisija. Anot komisijos vadovo, esminių pakeitimų 2005 metais tarybos patvirtintame plane komisija nesiūlo.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas