Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Žurnalistė kraštietė 49-erių Aida Kiškytė-Degeix radijo, kuriame dirba, studijoje: be kolegų ir be pašnekovų.

Mūsų kraštietė žurnalistė Prancūzijoje jau ilgą laiką – 25 metus – gyvenanti ir dirbanti Aida Kiškytė-Degeix karantiną, kurį dėl koronaviruso Prancūzija paskelbė kovo 17 d. ir pratęsė iki gegužės 11 d., pavadino „improvizacijų laiku“, nes dvi savaites nuo karantino pradžios buvo nelengva susigaudyti, nei kaip dirbti, nei kaip gyventi.

„Atrodė visi pasimetę, – teigė kraštietė, kurios tiesioginė veikla nenutrūko ir per karantiną. – Atvirkščiai – žiniasklaida nesustojo, žurnalistai suvokė, kad jie turi savo tautiečius palaikyti psichologiškai. Pasitikėjimas žiniasklaida išaugo, žmonės suprato, kad tai – vienintelė galimybė palaikyti ryšį su išoriniu pasauliu.“

A. Kiškytės-Degeix pastebėjimu, galbūt Prancūzijos žiniasklaidoje šiek tiek trūksta pasaulinės informacijos, tačiau – jokio bauginimo, gąsdinimo: statistikos – su saiku, reportažuose – kuo daugiau informacijos, kaip žmonės sugebėjo prisitaikyti prie karantino sąlygų, kaip jie jaučiasi.

„Mane pačią sujaudino savanorystės, savitarpio pagalbos pavyzdžiai, žmonių solidarumas, merijos pastangos padėti žmonėms. Toks jausmas, kad žmogus, jo gyvybė įgavo naują prasmę – stebėjome, kaip specialiu transportu senyvo amžiaus žmonės su visa reanimacijos įranga buvo vežami ten, kur mažiau perpildytos ligoninės. Žmogui gelbėti metami didžiuliai pinigai, tačiau niekas nesako, kad – be reikalo, niekas neskaičiuoja, nesvarsto, nežiūrint, išgyvens tas žmogus ar ne“, – jaudinančius dalykus pasakojo kraštietė žurnalistė.

Nors Prancūzijos valdžia, darbdaviai visomis išgalėmis sudarė galimybes dirbti nuotoliniu būdu, A. Kiškytei-Degeix, auginančiai du sūnus, tai negalioja: „Mano vaikai jau dideli, todėl dirbu studijoje.“

Ji dirba radijuje RLP( Radios Libres en Périgord), kurio galima klausyti Prancūzijos pietvakarių Akvitanijos (Aquitaine) regiono Dordonės departamente 102.3FM dažniu arba internetiniame puslapyje www.radioslibresenperigord.com. Studija yra netoli Perigio (Perigueux), Aida yra šio radijo redaktorė-direktorė.

Sanilhac miestelio, kuriame A. Kiškytė-Degeix gyvena su šeima, merija: nuo kovo 17 d. ji uždaryta ir lankytojų nepriima.

„Mano kolegos, kurie turi rizikos faktorių, man padeda nuotoliniu būdu. Studija visiškai uždaryta, todėl interviu įrašau telefonu. Tarkim šiandien (pokalbio su kraštiete dieną – aut. past.) įrašysiu pokalbį su pašto darbuotoja, kuri pasakos apie savo darbą: paštas – vienintelė institucija, kuri šiuo metu priima siuntinius, o jų tiek, kaip per Kalėdas! Paštas išvežiojamas tik 4 dienas per savaitę, o pašto biurai dirba tik rytą. Po to Dordonės prefektas rengia spaudos konferenciją telefonu apie valstybinius nurodymus, – pasakojo Aida ir vardino toliau. – Po pietų telefonu įrašysiu pokalbį su siuvėja, kuri subūrė savanorių siuvėjų grupę – jos be užmokesčio siuva alternatyvias kaukes. Po to su kolegomis rengiame redakcijos audiokonferenciją, kurioje aptarsime šios ir kitos dienos darbą...“

Prancūzijai įvedus karantiną, žmonių reakcijų būta įvairių – labiausiai visi išgyveno, kaip reikės viską susitvarkyti, kaip prisitaikyti, kur dėti vaikus ir pan. Šalies mokyklose įvestas nuotolinis mokymas, o štai brandos egzaminai yra anuliuoti: šiemet Aidos vyresnėlis sūnus Mykolas baigia bendrojo lavinimo mokyklą, tačiau egzaminų laikyti jam nereikės – atestate atsispindės metiniai balai.

Nors prancūzai visoje Europoje garsėja kaip mėgstantys pabruzdėti ir mokantys streikuoti, šiuo metu, A. Kiškytės-Degeix teigimu, jokio visuomenės nepasitenkinimo nejaučiama. „Ir karantino režimo pažeidimų – labai nedaug. Toks jausmas, kad visi supranta situaciją ir nekelia įtampos“, – pastebėjo žurnalistė.

Improvizuota padėka – instaliacija, skirta tiems, kurie šiuo metu dirba ir kovoja už Prancūzijos gyventojų sveikatą ir sergančiųjų gyvybę. Šis stendas skelbia: „Keliame Jiems kepurę!“

Įvedus karantiną Prancūzijoje, ribojamas asmenų judėjimas: jeigu reikia kur nors važiuoti, būtina užpildyti specialų leidimą, kuriame privalo būti nurodyta priežastis ir kelionės tikslas. „Netgi būtina važiuoti tuo keliu, kuriuo ir pasiekiamas galutinis kelionės tikslas. Tarkim, važiuojant į darbą mane gali sustabdyti ir patikrinti, ar tikrai aš važiuoju teisingu keliu, jeigu taip galima pasakyti. Be to, privalau turėti dokumentą, kad dirbu ne nuotoliniu būdu, o studijoje. Ir augintinį leidžiama išvedžioti ne toliau kaip 1 km atstumu, galima nueiti į vaistinę, maisto produktų parduotuvę – kitur be priežasties vaikščioti negalima“, – paaiškino Aida, akcentuodama, kad, pažeidus karantino reikalavimus, taikoma 135 Eur dydžio bauda. Kaukes viešose vietose dėvėti neprivaloma, tačiau rekomenduojama. Įsigyti kaukių – problema, nes jų trūksta. „Guodžia tai, kad savanoriai siuva kaukes ir jas dalina be jokio užmokesčio“, – teigė pašnekovė.

Praėjusios savaitės duomenimis, Akvitanijoje, kurioje skaičiuojama per 3 mln. gyventojų, susirgusiųjų koronavirusu buvo 4 tūkst. 365; 800 gydomi ligoninėje, 161 iš jų – reanimacijoje, mirė 267, pasveiko 1 tūkst. 144. Dordonėje (per 400 tūkst. gyventojų) serga 202, 54 – ligoninėje, 6 reanimacijoje, 33 pasveiko, užregistruotos 4 mirtys.

A.Kiškytės-Degeix teigimu, Prancūzijos vyriausybė pamažu švelnina karantino sąlygas. „Manau, po gegužės 11 dienos visi pamažu karantiną baigsime ir grįšime į normalų gyvenimą“, – vylėsi kraštietė.

---

Prancūzijoje, kurioje, Vikipedijos duomenimis, gyvena beveik 70 mln. gyventojų, COVID-19 iš viso serga 162 tūkst. 100 žmonių, užregistruota 22 tūkst. 856 mirtys, iš viso testuoti 463 tūkst. 662 asmenys, pasveiko 44 tūkst. 903.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas