Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Apsimetę ESO darbuotojais išviliojo 35 tūkst. eurų

  • Edita KALNIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2020-04-10

Salantuose gyvenanti moteris į laidinį telefoną paskambinusiam ir ESO darbuotoju apsimetusiam vyriškiui atidavė 35 tūkst. eurų.

Pradėtas tyrimas dėl vagystės.

Įžūli vagystė

Į namus sukčius 1935 m. gimusiai moteriai paskambino balandžio 7 d. apie 13.40 val. Prisistatęs ESO darbuotoju vyras tikino, kad už elektrą moteris atsiskaitė padirbtais pinigais, todėl reikia patikrinti kitus namuose esančius pinigus.

Po kurio laiko apie 14.20 į namus atėjo vyras, kuris, salantiškei į akis papurškęs dujų, pagrobė 35 tūkst. eurų ir pasišalino. „Kiek prisimenu, mūsų rajone tai viena įžūliausių sukčių apgavysčių, per kurią buvo panaudotos ir dujos“, – sakė Kretingos rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Gitana Macienė.

Policijos pareigūnai atlieka tyrimą bandydami nustatyti ESO darbuotojais apsimetusius sukčius. „Atliekamas tyrimas ir dedamos visos policijos pastangos nustatyti sukčius“, – tikino G. Macienė.

Sukčiavimo atvejų visoje šalyje tik daugėja. Sukčiai apsimeta bet kuo – banko darbuotojais, policijos pareigūnais, medikais, dezinfekavimo paslaugas teikiančių įmonių atstovais ir t. t. Taip pat sukčiai keliasi ir į elektroninę erdvę, kurioje pinigus jau išviliojo ne iš vieno žmogaus.

Policijos pareigūnai skatina gyventojus būti budriais ir gerai pagalvoti, ar nepaklius į sukčių pinkles. Ir, nors informacijos apie nuolat siaučiančius sukčius – nemažai, tačiau gyventojai vis dar patikliai pinigus atiduoda neaiškiems asmenims.

„Labai gaila, bet kiek bepasakotum, kaip bešviestum žmones, nusikaltėliams vis dar pavyksta rasti lengvatikių, kurie yra apgaunami pasitelkiant žmogiškąjį faktorių, psichologiją. Žmones lengviausia galima apgauti tuomet, kai jie stipriai emociškai paveikti – labai išsigandę. Tokios būsenos žmogus dažnai nė nesuspėja visko logiškai apgalvoti ir impulsyviai atlieka tai, ką pasako sukčiai“, – atkreipė dėmesį G. Macienė.

Netikrina pinigų

ESO atstovo Tomo Kavaliausko teigimu, įmonės darbuotojai per karantiną į namus neina, o teikdami tam tikras paslaugas – niekada neprašo pinigų.

„Lietuvoje tebesant karantinui dėl Covid-19, ESO apskritai sumažino elektros ir dujų skirstymo tinklo darbų apimtis, kad būtų kuo mažiau nepatogumų iš namų dirbantiems gyventojams. Todėl gyventojus raginame nepasikliauti nepažįstamais asmenimis, neįsileisti jų. Kartu atkreipiame dėmesį, kad ESO darbuotojai visada prisistato, visais atvejais – prašo klientas ar ne – parodo tarnybinį pažymėjimą“, – akcentavo T. Kavaliauskas.

Gyventojai, ESO atstovo tikinimu, taip pat gali paprašyti apžiūrėti pažymėjimą – pažymėjime yra nurodytas darbuotojo vardas, pavardė, pareigos, jame yra atstovaujamos bendrovės logotipas ir pažymėjimo numeris: „ESO darbuotojas klientui pasako savo atvykimo tikslą ir apibūdina darbus, kuriuos atliks. Jei gyventojui kyla įtarimas, kad atvykęs asmuo nėra ESO darbuotojas, prieš jį įsileidžiant į gyvenamąsias patalpas, gyventojas gali paprašyti atvykusio asmens nurodyti telefono numerį, kuriuo paskambinęs galėtų patikrinti, ar atvykusysis tikrai yra ESO darbuotojas ir kodėl atvyko.“

Per karantiną ESO vykdo tik būtiniausius darbus. Vykdomi tik būtini elektros ir dujų skirstymo tinklo patikimumui ar klientams reikalingi elektros tinklo reikšmingų defektų, gedimų šalinimo, naujų klientų prijungimo darbai, kad būtų išvengta kitų netikėtų elektros linijų ar dujotiekio atsijungimų. Per karantiną neatjungiamos linijos, kurios elektrą tiekia gydymo įstaigoms.

„Atlikus elektros ar dujų skaitiklio apžiūros darbus, ESO darbuotojas užpildo ir palieka gyventojui specialios formos pranešimą, kuriame surašo apsilankymo metu atliktą užduotį ar apskaitos prietaiso rodmenis“, – paaiškino T. Kavaliauskas.

---

Bendruomenės pareigūnė Gitana Macienė gyventojams, norintiems išvengti sukčiavimo atvejų, pateikė taisykles, kurių reikia laikytis:

*neatsakyti į įtartinus pranešimus ir skambučius;

*neatidaryti durų nepažįstamiems asmenims, prisistatantiems banko darbuotojais, kurie tikrina pinigų kupiūras, renkantiems aukas ar paramą medikams, siūlantiems namų dezinfekavimo paslaugas ar apžiūrėti asmenis, kambarius, testuoti dėl koronaviruso ir panašiai;

*reikia žinoti, kad nei pareigūnai, nei banko darbuotojai niekada neskambina ir neprašo telefonu pateikti banko prisijungimo kodų;

*jeigu kyla įtarimas, kad skambina ar įsileisti prašo kėslų sukčiauti turintis asmuo, nedelsiant reikia skambinti į policiją pagalbos numeriu 112.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas