Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kovai su COVID-19 padidino direktorės rezervą

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2020-04-10

Kretingos rajono savivaldybės taryba ketvirtadienį nuotoliniu būdu įvykusiame neeiliniame Savivaldybės tarybos posėdyje suplanuotą šiems metams Savivaldybės administracijos direktorės 4 tūkst. rezervą padidino iki 347,4 tūkst. eurų ekstremaliai situacijai, kilusiai dėl koronaviruso pandemijos, rajone suvaldyti.

Šiemet nebus 1 proc. biudžeto dalybų, Kretingos miesto šventės

Pagal pirmąjį 2020 metų Savivaldybės biudžeto perskirstymo direktorės rezervui padidinti projektą, kurį parengė Savivaldybės administracija ir kuriam pritarė metras Antanas Kalnius, rezervas buvo didinimas iki 332,4 tūkst. eurų. (Pagal Savivaldybės administracijos pateiktus duomenis, iki balandžio 1 d. imtinai Savivaldybė nupirko priemonių ir paslaugų koronaviruso sukeltai ekstremaliai situacijai valdyti daugiau kaip už 238 tūkst. eurų.).

332,4 tūkst. eurų rezervas buvo sudarytas daugiausia lėšų – 120 tūkst. eurų – atimant iš seniūnijų. Šios lėšos buvo numatytos aplinkos tvarkymui, gatvėms prižiūrėti ir, kaip buvo teigiama, sniegui valyti. Nemažai lėšų buvo atimta iš kultūros programos – per 115 tūkst. eurų. Nubraukti buvo 40 tūkst. eurų skirti tradicinei Kretingos miesto šventei, kuri šiemet neįvyks. Dar 65 tūkst. eurų buvo sumažintos išlaidos kultūrai ir sportui, 27 tūkst. eurų dalyvavimui respublikinėje moksleivių Dainų šventėje.

10 tūkst. eurų buvo sumažintas mero fondas, 7 tūkst. eurų reprezentacinės išlaidos, 15 tūkst. eurų nutraukta nuo architektūros ir teritorijų planavimo programos (pinigai buvo skirti detaliesiems teritorijų planams rengti, tam Savivaldybės administracijoje buvo neseniai įsteigtas naujas darbuotojo etatas.)

Tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Dovydas Bajoras pateikė alternatyvų biudžeto perskirstymo ir direktorės rezervo didinimo projektą ir rezervą pasiūlė didinti iki 347,4 tūkst. eurų. Rezerve numatyti 62 tūkst. eurų Kretingos rajono medicinos įstaigoms, kaip paramą kovai su koronavirusu priemonėms įsigyti ir pavojingomis sąlygomis dirbančių darbuotojų algoms didinti. D. Bajoras tuos 62 tūkst. eurų surado pasiūlęs šiemet atsisakyti 1 proc. biudžeto – 50 tūkst. eurų, skirtų gyventojų iniciatyvų projektams gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti, ir 12 tūkst. eurų – Rotušės aikštės sutvarkymo vizijai viešinti, pradėti rengti aikštės atnaujinimo techninį projektą.

Gyventojus įtraukti į Savivaldybės biudžeto pinigų skirstymą, jų panaudojimą, tam suformuojant vadinamąjį dalyvaujamąjį biudžetą – 1 proc. nuo Savivaldybės metinio biudžeto – per paskutinius savivaldos rinkimus buvo pažadėjęs visuomeninis rinkimų komitetas „Kretingos kraštas“, kuriam priklauso ir meras Antanas Kalnius. Šio projekto autorė yra „kraštietė“ Vaida Jakumienė. Toks projektas šalies savivaldybėse dar nėra prigijęs, pirmieji jo ėmėsi alytiškiai.

Ketvirtadienio tarybos posėdyje „Kretingos krašto“ nariai Darius Petreikis, Vilius Adomaitis kaltino D. Bajorą, kad savo alternatyvų pasiūlymą nuslėpė nuo mero, administracijos, pavėluotai jį pateikė tarybos komitetams.

D. Bajorui nepavyko savo projekto pristatyti jo vadovaujamame Ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje, kuris įvyko trečiadienį, tarybos posėdžio išvakarėse. Komiteto posėdžiui pirmininkavusį D. Bajorą administracijos IT specialistams paliepė „išjungti“ A. Kalnius. Po tokio „išjungimo“ D. Bajoras atsisakė tęsti komiteto posėdį. Ketvirtadienio posėdžio pradžioje Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos taryboje vadovas Vaidas Kuprelis pasmerkė tokį, anot jo, diktatūrišką A. Kalniaus elgesį. A. Kalnius prisipažino, kad pasikarščiavo ir pasielgė nederamai, priminė, kad atsiprašė D. Bajoro jo komiteto posėdyje. „Visi tarybos nariai tarybos posėdyje galės diskutuoti“, – užtikrino meras. „Suprantu, kad jūs, mere, pasikarščiavote ir atsiprašėte už savo klaidą, kad cenzūra yra ne mūsų, o V. Putino kelias“, – replikavo V. Kuprelis. D. Bajoras patikino, kad situacijos dėl mero įgaliojimų viršijimo nedramatizuoja, tik tarstelėjo, kad A. Kalnius tame pačiame komiteto posėdyje pasisakyti trukdė ir opozicijos lyderiui Virginijui Domarkui.

D. Bajoro siūlymui 1 proc. biudžeto pinigų, skirtų gyventojų iniciatyvoms skatinti, panaudoti kovai su COVID-19, pritarė tarybos nariai Dalia Martišauskienė, Konstantinas Skierus, Virginijus Domarkas, kiti, akcentavę, kad alternatyvų D. Bajoro projektą svarstė ir kai kurie komitetai. Tarybos senbuvis Valerijonas Kubilius tvirtino, kad D. Bajoro projektas yra racionalesnis ir kitais atžvilgiais geresnis už parengtą administracijos. Politikas padėkojo D. Bajorui už atliktą darbą, rengiant projektą. „Mano vertinimu, Savivaldybės administracijos projektas yra parengtas formaliai“, – teigė tarybos narė Jolita Vaickienė, akcentavusi, kad kiekvieno tarybos nario siūlymas turi būti vertinamas atsakingai, nesikėsinant jį užgniaužti. D. Martišauskienė pastebėjo, kad siūlymus tarybos nariai turi teisę teikti ir tarybos posėdžio metu, taip leisdama suprasti, kad alternatyvų projektą pateikęs D. Bajoras jokio tarybos darbo reglamento nepažeidė.

Tarybos narys Vytautas Ročys, kalbėdamas apie administracijos parengtą pirmą projektą, pareiškė: „Pirmas variantas buvo parengtas neprofesionaliai, nepasiruošus.“ Vakare, prieš tarybos posėdį, administracija tarybos nariams išsiuntė antrą projekto variantą, kuriame buvo atsižvelgta į tarybos komitetų posėdžiuose pateiktus pasiūlymus be D. Bajoro 62 tūkst. eurų siūlymo.

Taryba balsų dauguma pritarė D. Bajoro pasiūlymams. 1 proc. iniciatyvų biudžeto projektų įgyvendinimą nukėlė į 2021 metus.

Tarybos nariai sutarė, kad reikia ruoštis ne tik biudžeto lėšų perskirstymui, bet ir jo mažinimui. A. Kalnius siūlymus dėl 2020 metų Savivaldybės biudžeto korekcijos, kurią diktuoja koronaviruso krizė, tarybai pateikti žadėjo eiliniame posėdyje, balandžio 30 dieną, Pirmas blynas pasvilo

Posėdis nuotoliniu būdu buvo nelengvas nei tarybos nariams, nei jos vadovui – merui Antanui Kalniui, vargo ir Savivaldybės Informacinių technologijų skyriaus specialistai. Posėdžio pradžia buvo numatyta 10 val., tačiau kai kuriems tarybos nariams nesisekė prisijungti.

Teko skelbti valandos pertrauką. Trūkinėjo kalbančiųjų garsas, strigo balsavimas – tą akivaizdžiai rodė mažesnis, lyginant su posėdžio dalyvių, balsavusiųjų skaičius.

Dalis tarybos narių nesuprato, kaip veikia balsavimo sistema. „Jiems nebuvo išaiškinta, kad balsuojant negalima spausti 2 kartus, nes antru paspaudimu savo balsavimą žmogus panaikino“, – aiškino D. Bajoras. Jo tvirtinimu, taip nebuvo užskaityti už jo pateiktą projektą balsavusių V. Kubiliaus, V. Kuprelio, V. Valančiutės balsai.

Dovydas Bajoras papriekaištavo A. Kalniui, kodėl prieš tarybos posėdį nesurengė bandomojo nuotolinio tarybos susirinkimo. D. Martišauskienė aiškino, kad Savivaldybė privalo įsigyti patikimą darbui nuotoliniu būdu programą, kokią turi šalies švietimo įstaigos. „Žmogų matai, ne tik girdi“, – sakė ji. Sklandžiai tarybos darbą organizuoti leidžiančias programas, sumokėję apie 300 eurų, anot kai kurių tarybos narių, jau įsigijo Skuodo rajono, Klaipėdos miesto savivaldybės.

---

Tarybos politikų nuomonė apie Savivaldybės finansų valdymą, biudžeto perskirstymą COVID-19 sukeltos krizės sąlygomis

Jolita Vaickienė, Partijos Tvarka ir teisingumas, Savivaldybės tarybos opozicijos narė, tarybos Kontrolės komiteto pirmininkė:

– Dėl šios ekstremalios situacijos pirmąkart perskirstydami Kretingos rajono savivaldybės biudžetą iš esmės labai siaurai žiūrime – giname savo politinio kiemo interesus. Šiandieną valstybėje per pirmą šių metų ketvirtį mokesčių surinkta 15 proc. mažiau negu buvo suplanuota. Pirmą ketvirtį karantino tebuvo tik dvi savaitės, o jau toks smigimas. 2019 metų pabaigoje nedarbo lygis Lietuvoje siekė 6,4 proc., o šių metų kovo 30 d. – apie 10 proc. Pasaulio mastu dėl COVID-19 pandemijos prognozuojamas nuo 10 iki 40 proc. ekonomikos nuosmukis.

Mes šiuo sprendimu Savivaldybės biudžeto nemažiname, o tik perskirstome lėšas tarp biudžeto eilučių: iš vienur atimdami, kitur pridėdami. O kad Savivaldybės biudžetą teks ir mažinti – neabejoju. Šių metų biudžeto pajamose buvo suplanuota 20 mln. 304 tūkst. eurų gyventojų pajamų mokesčio (GMP) suma. Tiek nesurinksime. Jei GMP surinkimas sumažėtų 5 proc., biudžete netektume 1 mln. eurų. Tačiau GMP praradimas gali būti ir didesnis: susitraukus, stojant verslui, darbdaviai mažina algas darbuotojams, juos atleidžia, formina prastovas. Verslas prašys Savivaldybės nekilnojamojo turto, žemės mokesčių, mokesčių už verslo liudijimus lengvatų. Tai vėl biudžeto pajamų netekimas. Žinau, kad Trakų rajono savivaldybė jau svarsto, kaip mažins turto mokesčius. Vyriausybės įsakymu nedirba kavinės, kirpyklos, jos už tą laikotarpį prašys atleisti nuo rinkliavos už atliekų surinkimą, dėl to pajamų neteks Savivaldybės įmonė „Kretingos komunalininkas“.

Šiandieną Savivaldybės administracija turi rengti 2020 metų biudžeto įplaukų prognozes ir biudžeto mažinimo planą, koks jis būtų I etape negavus vienų ar kitų pajamų, II etape, jei krizė gilėtų. Gal ir 2 mln. eurų biudžeto pajamas ir išlaidas teks sumažinti.

Vyriausybė kol kas tyli dėl pagalbos savivaldybėms, užsimenama apie lengvatines paskolas. Gal meras geriau žino, ką siūlo Vyriausybė? Meras, administracija turėtų galvoti, tartis su politikais, kaip suvaldys Savivaldybės finansus.

Pritariau Dovydo Bajoro parengto biudžeto perskirstymo projekto visiems punktams. Tarybos narys dirba Savivaldybės administracijos darbą, kai administracijos direktorė Jolanta Girdvainė tarsi atsitvėrė tylos siena ir džiaugiasi, kad tik jos nejudina. Prispirta klausimo, kaip vertina D. Bajoro pasiūlymus, pareiškė, kad nėra susipažinusi su jais ir vertinti negali. Toks įspūdis, kad gauna iš valstybės atlyginimus ir nejaučia, kokia situacija, grėsmės yra.

Pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenis, Kretingos rajono savivaldybėje tiesiogiai karantino yra paveiktos 236 įmonės, kurių veikla sustabdyta, jose yra 2,5 tūkst. darbuotojų, O kiek šių įmonių susiję su kitomis, kurių veiklai tai irgi daro neigiamą įtaką. Ne laikas gražbylystėms, visi kartu turime ieškoti išeičių iš krizės. Ir šį darbą Savivaldybėje pirmiausia turi dirbti, jam vadovauti meras, administracijos direktorė. Dirbti ne taip, kai meras A. Kalnius Ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje įsakė išjungti posėdžiui vadovavusio šio komiteto pirmininko D. Bajoro mikrofoną, nenorėdamas girdėti jo teikiamų pasiūlymų, alternatyvių administracijos parengtam projektui. Tąsyk pasijutau lyg gyvenčiau vienoje kaimyninėje autoritarinėje valstybėje.

---

Konstantinas Skierus, Savivaldybės tarybos Ekonominės plėtros ir ūkio, Kaimo reikalų ir ekologijos komitetų narys:

– Savivaldybės 2020 metų biudžeto dėl koronaviruso perskirstymo projektą meras Antanas Kalnius, administracijos direktorė Jolanta Girdvainė parengė nepasitarę su Savivaldybės tarybos politikais. Aptarti projektą turėjo nors su komitetų pirmininkais Strateginėje taryboje. Toks pojūtis, kad stiprėja mero vienvaldystė. Tai nėra gerai. Vienvaldystės požymių jau buvo ir iki šios ekstremalios situacijos – A. Kalnius ne kartą stojosi piestu, kai buvo pasipriešinama jo nuomonei ar siūlomam sprendimo projektui. Ši ekstremali situacija tik išryškino tą negerą tendenciją. Svarstant biudžeto perskirstymą, Ekonominės plėtros ir ūkio komitete A. Kalniaus užimtą poziciją apibūdinčiau taip: „Jeigu nepritariate mano pateiktam sprendimo projektui, Kretingą pražudys koronavirusas.“ Sprendimo projektui, kuris yra iš esmės taisytinas. Gerą, alternatyvų biudžeto perskirstymo sprendimo projektą parengė ir pateikė tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Dovydas Bajoras, tačiau per nuotoliniu būdu vykusį šio komiteto posėdį A. Kalnius administracijos informacinių technologijų specialistui įsakė posėdžiui vadovavusį komiteto pirmininką išjungti. D. Bajoras buvo išjungtas, kad kalbėtų ir kalbėjo A. Kalnius. Tai beprecedentis atvejis.

Pagal A. Kalniaus pateiktą sprendimo projektą, ypač daug atimama iš kultūros, sporto.

Kodėl lietuvių tauta išliko, atkūrė savo valstybės nepriklausomybę? Todėl, kad išsaugojo savo papročius, kultūrą.

Pritariu D. Bajoro siūlymui atsisakyti šiemet 1 proc. biudžeto lėšų dalybų pagal gyventojų pateiktus projektus suoliukams, poilsio aikštelėms įrengti. Tas 1 proc. dalyvaujamasis biudžetas yra visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“ rinkiminis arkliukas. Ar dabar šis projektas yra toks būtinas, svarbesnis už kultūros projektus, kurių atsisakius, juos sumenkinus, neišvengsime kultūros darbuotojų nusivylimo, jų iniciatyvos gesinimo. Yra neišnaudotų pinigų aplinkosaugos programoje, perskirstykime ten esančius tuos 155 tūkst. eurų. Nematau prasmės išleisti 12 tūkst. eurų Rotušės a. sutvarkymo vizijai viešinti (šitos 12 tūkst. eurų eilutės ar ne dėlto A. Kalnius neleidžia pajudinti, kad čia slypi J. Girdvainės su bendražygiais iš Klaipėdos „arkliukas“?)

D. Bajoro parengtas alternatyvus sprendimo projektas yra logiškas, nes, rengiant jį, atsižvelgta į realybę, perspektyvą.

Apmaudu, kad karantinas stiprina uždarumą priimant sprendimus rajono Savivaldybėje, kursto, manau, ne vien politikų, bet ir gyventojų pesimistines nuotaikas.

Karantinas parodė, kad dabartinei Savivaldybės valdžiai trūksta Savivaldybės finansų valdymo patirties, išmanymo.

---

Vilius Adomaitis, Visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“, Kretingos rajono savivaldybės tarybos narys, Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas:

– Kada yra tokia ekstremali situacija, kaip dabar, koronaviruso suvaldymui reikėjo nedelsiant perskirstyti biudžeto lėšas.

Administracija parengė biudžeto lėšų perskirstymą pagal šiandienos poreikį virusui rajone užkardyti. Tas rezervas reikalingas tam, kad, staiga pablogėjus situacijai, Savivaldybės administracija turėtų pinigų jai valdyti, dėl lėšų nereikėtų kviesti tarybos posėdžio. O kaip įsitikinome, posėdžiai perauga į politikų šou ir pasiruošimą ne kovai su virusu, o rudenį vyksiantiems Seimo rinkimams. Tą akivaizdžiai parodė šį ketvirtadienį įvykęs pirmasis nuotoliniu būdu organizuotas Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdis. Užuot pritarę administracijos parengtam projektui, kai kurie tarybos nariai paruošė alternatyvius savo projektus, su jais nesupažindino administracijos, mero, dalies tarybos narių. Taip manipuliuojama dabar skaudžiomis temomis dėl medikų atlyginimų, norint pademonstruoti, spėju, tariamą rūpestį. Jeigu iš tikrųjų rūpėtų medikai, tai būtų pritarę siūlymui perskirstyti biudžeto atskirų programų lėšas, jų eilučių pinigus perkeliant į Sveikatos apsaugos programą, o šioje programoje tuos pinigus skirti – tik gydytojų ir kito medicinos personalo atlyginimams didinti. Prieš tai išsiaiškinus poreikį, parengus atlyginimų didinimo ekstremalioje situacijoje tvarką. Klaipėdos miesto savivaldybė tokį sprendimą jau priėmė, gavusi iš ligoninių lėšų atlyginimams didinti poreikį. Be to, reikėtų sulaukti Seimo įstatymų dėl atlyginimų medikams, dirbantiems šiandieną ekstremaliomis sąlygomis didinimo tvarkos. Tie 62 tūkst. eurų direktorės rezerve medikams skatinti yra visiškai nepagrįsti, ta suma pagal poreikį, manau, bus didesnė. Direktorės rezervą būtina turėti ir prireikus jį naudoti priemonėms kovai su COVID-19 įsigyti.

Darau išvadą, kad kai kurioms politinėms partijoms rajono taryboje labiau už viską rūpėjo sunaikinti 1 proc. biudžeto lėšų gyventojų iniciatyvų projektą, kurį inicijavo visuomeninis rinkimų komitetas „Kretingos kraštas“, kuriam, svarstant ir tvirtinant 2020 metų Kretingos rajono savivaldybės biudžetą, pritarė visi tarybos nariai. Gyventojai pateikė per 40 projektų, projektus rengė apie 400 rajono gyventojų. Kreipiuosi į visus rajono politikus: leiskime merui Antanui Kalniui ir jo komandai dirbti šiomis ekstremalios sąlygomis. Patarkite, pasitikėkite, bet dabar nekaišiokite pagalių į ratus. Ant „bačkos“ lipkite su savo politinėmis vėliavomis koronavirusui praėjus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas