Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Pranciškonų gimnazijos abiturientė Julija Grigaitytė (kairėje) atlikdama eksperimentus su apyniu ekstraktu ir bioskaidžiuoju plastiku daug konsultavosi su biologijos mokytoja Lina Jucyte.

Pranciškonų gimnazijos abiturientė 18-metė Julija Grigaitytė ketina savo ateitį sieti su biologijos mokslu. Praėjusiais metais mokinė atliko projektą „Apynių ekstrakto pritaikymas bioskaidžių pakuočių pramonėje“, už kurį jai įteiktas valstybinio patento biuro pagrindinis prizas ir Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) Šveicarijoje nominacija.

Šiemet mergina toliau plėtoja šią idėją ir atlieka panašius bandymus su apynių ekstrakto distiliatu – mažesnės koncentracijos apyniu ekstraktu.

Apynių ekstraktas, įterpiamas į bioskaidų plastiką, sustabdo maisto gedimą ir jį apsaugo nuo pelėsio. Mergina tikino, kad panašūs tyrimai buvo atlikti tik su gvazdikėliu, o apie apynių ekstrakto pritaikymą iki šiol ji nerado jokios informacijos, tad vieną popietę eidama mišku pamačiusi apynius nutarė pabandyti juos pritaikyti. „Moksliniuose staripsniuose radau, kad apyniai turi antimikrobinių savybių, todėl pasidarė smalsu, ar juos pavyktų pritaikyti atliekant bandymus su bioskaidžiuoju plastiku“, – pradžią prisiminė J. Grigaitytė.

Idėją realizuoti prireikė kelių mėnesių. Pirmiausia mergina rinko apynius, juos sudžiovino, vėliau su soksleto ekstraktoriumi pasigamino ekstraktą, – tai užtruko apie šešias valandas. Tuomet buvo užaugintas pelėsis – moksleivė tam pasirinko baltą duoną dėl joje esančio didelio angliavandenių kiekio. Bioskaidųjį plastiką mergina pasigamino pati iš želatinos, tam tinka ir krakmolas, celiuliozė ar cukranendrės. Pagamintas produktas padalintas į dvi dalis – į vieną jų įterptas apynių ekstraktas.

Užaugintas pelėsis buvo pasėtas į laboratorinę petri lėkštelę, pelėsio viduryje J. Grigaitytė sukūrė ertmę, į kurią buvo įterptas apynių ekstraktas, ir lėkštelė kelias dienas buvo laikoma termostate. Po trijų savaičių be apynių ekstrakto buvusiame bioskaidžiajame plastike pelėsis užaugo, o antrajame pelėsių pėdsakų mergina neaptiko. „Praėjus laikui pamačiau aplink ertmę susidariusį žiedą, kuriame pelėsis neaugo, tai paskatino atlikti gilesnę analizę“, – kalbėjo J. Grigaitytė.

Pašnekovės teigimu, bioskaidųjį plastiką gamina ir bandymus su šia medžiaga Lietuvoje atlieka Kauno technologijos universiteto mokslininkas Paulius Pavelas Danilovas. Jo mokslinėmis publikacijomis mergina domėjosi kurį laiką. Jos tapo vienu svarbiausių šaltinių atliekant eksperimentą. Informacijos atlikdama tyrimą moksleivė ieškojo ir internete esančiuose akademiniuose užsienio portaluose, rėmėsi lietuvių mokslininkų, studentų magistrų baigiamaisiais darbais, daug konsultavosi su gimnazijos biologijos mokytoja Lina Jucyte.

Su šiuo moksliniu eksperimentu mergina dalyvavo Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse ir Idėjų mugėje. Pastarajame renginyje J. Grigaitytė sulaukė nemažai tyrėjų ir mokslininkų dėmesio. „Vienas didžiausių iššūkių – viešai kalbėti ir pristatyti savo idėjas mokslininkams. Jaudulio netrūko, tačiau tai – puiki patirtis“, – teigė pašnekovė.

Dalyvaudama Idėjų mugėje Pranciškonų gimnazijos abiturientė savo eksperimento dar nebuvo realizavusi, todėl po mugės pasinaudojo mokslininkų pateiktais patarimais – atlikti daugiau bandymų ir juos kruopščiau fiksuoti nuotraukomis.

Pašnekovė pasidalino naujausiais savo bandymų rezultatais – ir apynių ekstrakto, ir jo distiliato poveikis yra toks pat. „Atlikus daugiau laboratorinių tyrimų ir stebėjimų, bioskaidžiojo plastiko ir apynių ekstrakto sąveika galėtų būti pritaikoma ir kasdienio vartojimo prekėms – tai pristabdytų maisto gedimą, apsaugotų jį nuo pelėsio ir pratęstų jo vartojimo laiką“, – įvardino abiturientė. Paklausus, ar mergina ketina sieti savo ateitį su darbu laboratorijoje, ji tikino dar neapsisprendusi. „Norėčiau studijuoti su biologiniais mokslais susijusį dalyką, tačiau nesu dar tikra, kurią studijų kryptį pasirinksiu“, – ateities planus atskleidė J. Grigaitytė.

Sigita RAZMUTĖ

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas