Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žvilgsnis į Kalėdų stebuklo gelmę

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2019-12-13
Norėdama sukurti kretingiškiams kalėdinį stebuklą, Rasa Statkuvienė atsigręžė į šv. Teresę Avilietę ir jos filosofiją. Taip gimė šis, kūrėjos rankose laikomas, atvirukas.

Kretingiškės 31-erių Rasos Statkuvienės rankų darbo kūriniai – dekoruotos lėkštutės, puodeliai, žaislai, o ypač trimačiai atvirukai – jau alsuoja Kalėdomis. „Mąsčiau ne apie blizgias Kalėdas, o kaip giliau pažvelgti į stebuklą, vedantį vidinės gelmės link“, – taip R. Statkuvienė apibūdino savo naująjį 7 sluoksnių kalėdinį karpinių atviruką.

Idėja – iš šv. Teresės Avilietės

Atvertus Rasos kalėdinį atviruką, užplūsta netikėtumo džiaugsmas: armonikėlės principu 7 aukštėjančiomis pakopomis jame suklijuoti balti karpiniai, pradedant nuo namų ir miesto vaizdų, kylant keliais medžių sluoksniais, kurie simbolizuoja žmogaus vidinį minčių, jausmų, potyrių tankumyną. Viršum jų iškyla bažnyčia, šalia jos – angelai, o kompozicijos viršuje – Šventoji šeima su užgimusiu Kūdikėliu Jėzumi.

„Idėją pasiūlė aplinkiniai žmonės, paprašę prieš Kalėdas sukurti ką nors ypatingo ir netikėto. Sugalvojau, kad tai bus atvirukas, bet toks, kad žmogus jį atvertęs nustebtų. Į mintis grįžo mano pamiltos šventosios Teresės Avilietės 7 laiptelių filosofija, išdėstyta traktate „Vidinės pilies buveinės“, pagal kurį rašiau magistro diplominį darbą. Pagal šią mistikę, palaipsniui įveikiant 7 pakopas, einama gyvenimo prasmės paieškų, vidinės esmės link“, – atviruko atsiradimo priešistorę atskleidė menininkė.

Ji tikino taip pat labai mėgstanti piešti angelus, – šie kuria jaukumą, šilumą, o ir žmonėms jie patinka. „Pagaliau, juk angelas Gabrielius pranešė Marijai džiaugsmingą žinią, kad ji pagimdys pasaulio Išganytoją. Todėl angelai tapę kalėdiniu simboliu“, – kalbėjo R. Statkuvienė, angelų motyvais puošianti šventinius puodelius, lėkštutes, atvirukus ne vien Kalėdų, bet ir kitomis progomis.

„Kepa“ puodelius ir lėkštes

Ji piešia tik ant baltų indų, – taip, kūrėjos žodžiais, gražiausiai atsiskleidžia spalvos. Indus su šviežiais piešiniais deda į orkaitę ir kaitina 1,5 val., – tuomet puodeliai, lėkštutės tampa atsparūs karščiui, juos galima plauti ir indaplovėse. „Juokauju, kad vieni kepa pyragus, o aš – puodelius. Tik po mano namus pasklinda ne malonus kepinių, o specifinis įkaitusių dažų kvapas“, – šypsojosi pašnekovė.

Nors žmonės pamėgę praktiškas dovanas, tačiau kiekvienas Rasos sukurtas daiktas – originalus, nes, piešiant ranka, to paties piešinio neatkartosi.

Kretingiškė taip pat lieja akvarele, kuria grafikos darbus, papuošalus, – ir pristato juos kaip prekinio ženklo „Plunksnos linija“ autorė. Atvirukams panaudoja įvairias gamtines medžiagas, sustingusių akrilo dažų sankaupas, pačios pagamintą dekoratyvų popierių. Į atvirukus mėgsta įspausti antspaudus. „Tai labai senoviška, tikra. Antspaudai turėjo prasmę, jie – ne vienkartinis, o daug reiškiantis ženklas“, – apie meninius eksperimentus pasakojo kūrėja.

Rasos Statkuvienės įkurto prekinio ženklo „Plunksnos linija“ darbai: papuošalai, dekoratyvinės lėkštutės ir puodeliai, žaislai.

Papuošaluose – 3 D vaizdas

Itin saviti ir R. Statkuvienės papuošalai – sagės, auskarai, pakabukai, kryželiai iš specialios juvelyrinės medžiagos. „Kiekvienas kūrėjas, kaip ir vaistininkas, turi savo receptus, kurių neatskleidžia. Medžiagas reikia supilstyti tam tikromis proporcijomis, jos sustingsta per 3 dienas. Tuomet sudedu gamtinius priedus – medžio gabaliukus, šakeles, gėlių lapus, į kai kuriuos – fosforo, kad tamsoje žibėtų“, – atviravo pašnekovė.

Ji taip pat kuria auskarus iš medžio: juos puošia detalėmis, pieštomis itin plonu teptuku, ir užlieja jų viršų permatoma medžiaga, – taip sukuriamas 3 D vaizdas. Tokie R. Statkuvienės papuošalai primena papuošalus iš Italijos murano stiklo, tačiau pranašesni tuo, kad neskyla. „Papuošalų kūryba prasidėjo nuo pranciškoniškų kryželių, norėjosi, kad kretingiškiai turėtų savitą suvenyrą, nes mūsų miestas susijęs su pranciškonų istorija ir veikla“, – tvirtino menininkė.

Įkvėpimas ateina bedirbant

R. Statkuvienė neslėpė, jog kūrybinių idėjų semiasi iš visur, apstu jų ir internete. „Šis viskuo persotintas laikmetis yra iššūkis ir kūrėjams. Tenka nuolat judėti, eksperimentuoti, įdėti širdies, kad daiktas trauktų akį“, – tikino pašnekovė.

Paklausta apie įkvėpimą kūrybai, atsakė paprastai: „Įkvėpimas ateina bedirbant, nes jo antplūdžio belaukiant, gali praeiti ir pusė gyvenimo. Į kūrybą reikia eiti per save. Atvira širdimi. Kiekvienas kūrėjas pirmiausiai turi jausti atsakomybę prieš save, po to – prieš kitus. Juk kuri ne šiaip vienadienį produktą, o ilgalaikę dovaną kitiems.“

R. Statkuvienė pagal specialybę – pedagogė, kūrybinį kelią pradėjo kaip grafikė, dar besimokydama Jurgio Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje ir dalyvaudama jaunųjų kūrėjų klubo „Strėlė“ veikloje. Kretingos miesto erdvėse ji yra surengusi 4 personalines parodas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas