Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingiškis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gydytojas kardiologas rezidentas Arnas Karužas, kartu su komanda kuriantis dirbtinio intelekto įrankį, teigė, kad dirbtinis intelektas gydytojo nepakeis – tai tiesiog palengvins jo darbą.

Kretingiškio Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gydytojo kardiologo rezidento Arno Karužo idėja sukurti dirbtinio intelekto įrankį, kurio tikslas – automatizuoti širdies ultragarsinio tyrimo procesą, Jungtinių Amerikos Valstijų Silicio slėnio paskelbto konkurso „Pioneer“ galutiniame etape buvo įvertinta I vieta pasauliniame ir Europos reitinge.

A. Karužas savo idėją įgyvendina ne vienas. „Mūsų komanda ir projektas vadinasi „Ligence“ – tai yra startuolis, kuriantis dirbtinio intelekto įrankį, palengvinsiantį gydytojo kardiologo kasdienybę, – paaiškino jaunasis mokslininkas. – Idėja kilo man ir kolegai Karoliui Šablauskui, kuris šiuo metu dirba Radboud universiteto ligoninėje Olandijoje ir dirbtinio intelekto sprendimus pritaiko medicinoje.“ Rezidentas prisipažino, kad jau ne vienerius metus domisi šiuo tyrimo metodu, ir žinojo, kokie sprendimai galėtų palengvinti kasdienį tyrėjo darbą: „Sujungę žinias ir vizijas nusprendėme pradėti kurti kažką, kas gali turėti tikrą praktinę reikšmę ir kurti pridėtinę vertę medicinos praktikoje. Mūsų 8 žmonių komanda sudaryta daugiausia iš dirbančių medicinos srityje, tačiau kartu dirba ir tie, kas turi patirties informacinių technologijų, neuroninių tinklų kūrimo, projektų koordinavimo, finansų valdymo ir planavimo srityse.“ Dirbtinio intelekto produktą kurianti komanda susibūrė prieš pusę metų, ir „Pioneer“ konkursas – ne vienintelis, kuriame jaunieji išradėjai pasiekė apčiuopiamų rezultatų: jie sėkmingai pasirodė „Falling Walls Lab“ konkurse ir keliaus į finalą Berlyne, sėkmė juos lydėjo ir nacionaliniame „Naujojo knygnešio“ konkurse, kuriame laimėjo jauniausio bei socialiai reikšmingiausio startuolio apdovanojimą. „Gerai pasirodėme ir užsienyje – šiuo metu jau esame antrame EIT (European institute of innovation and technology) Jumpstarter konkurso etape, lapkritį keliaujame į University Startup World Competition finalą. Džiaugiamės, kad mūsų idėja sulaukia palaikymo ir kad Lietuvje didėja žmonių bendruomenė, kuri turi didelį norą kurti inovacijas sveikatos apsaugos srityje“, – pasiekimus vardino A. Karužas.

Jis paaiškino, kad pasaulyje yra kompanijų, naudojančių dirbtinio intelekto įrankius širdies ultragarsinių vaizdų analizei, tačiau lietuvaičių komanda unikali tuo, kad sumanė automatizuoti visą širdies ultragarsinio tyrimo protokolą, kai kitos kompanijos ir komandos dirba tik su tam tikrais specifiniais matavimais arba tik kai kuriomis patologijomis. „Ši priemonė gali padėti sumažinti gydytojo atliekamą mechaninį darbą, sumažinti kintamumą tarp skirtingų tyrėjų, tikimasi, kad tam tikrais atvejais bus galima pasiekti ir didesnio tikslumo“, – įsitikinęs gydytojas kardiologas.

Jaunų mokslininkų komanda ir projektas „Ligence“ yra startuolis, kuriantis dirbtinio intelekto įrankį, palengvinsiantį gydytojo kardiologo kasdienybę.

Be to, šią technologiją galima pritaikyti ir kitose medicinos srityse: tiek įvairių vaizdinių tyrimų analizei, tokiai, kaip kompiuterinė tomografija ar magnetinio rezonanso tyrimas, tiek kitoms medicinos sritims.

Anot A. Karužo, dirbtinis intelektas pasaulyje nėra naujiena, tačiau šiuo metu dar trūksta produktų, kurie būtų sėkmingai taikomi kasdienėje medicinos praktikoje, ypač – naudojant širdies ultragarso tyrimą.

„Vis dėlto dėmesys naujoms technologijoms ir dirbtinio intelekto įrankiams didėja – tą patvirtinto ir ką tik įvykęs Europos kardiologų kongresas Paryžiuje, kuriame daugelio diagnostikos sričių ateitis buvo siejama su dirbtiniu intelektu“, – sakė medikas.

Jis bei jo komanda ne tik nugalėjo JAV Silicio slėnio organizuojamame konkurse „Pioneer“, kurio tikslas – surasti žmones, dirbančius ir siūlančius inovatyvias idėjas, – konkurso nugalėtojų dar laukia kelionė į JAV, kur jie susipažins su kitais „Pioneer“ konkurso laimėtojais, pristatys savo idėją Silicio slėnio investuotojų bendruomenei ir bandys surasti potencialių partnerių projektui vystyti tarp JAV ligoninių.

Ar lietuvaičių idėja „nenusės“ vien tik Amerikoje, kada ir Lietuva galės pasidžiaugti jaunųjų mokslininkų laimėjimais, ar sukurtas produktas tarnaus ligoniams Lietuvoje, ar, įdiegus dirbtinio intelekto įrankį, bereikės daktarų? – tokios ir kitos mintys kyla, besidžiaugiant komandos „Ligence“ pasiekimais.

Tačiau A. Karužas patvirtino, kad jų projektas sulaukia nemažo investuotojų dėmesio ir Lietuvoje ir kad jų idėja bus plėtojama ne tik užsienyje.

„Pirmieji bandymai būtent ir prasidės Lietuvos ligoninėse. Šios idėjos įgyvendinimas – išties nelengvas, kadangi kuriamas įrankis yra kompleksinis, taip pat yra įvairių validacijos, diegimo ir kitų iššūkių, tačiau stengiamės sparčiai judėti į priekį, – kalbėjo A. Karužas, akcentuodamas, kad dirbtinis intelektas gydytojo nepakeis. – Tai yra pagalba specialistui kuo kokybiškiau ir tuo pačiu greičiau atlikti tyrimą. Sumažėjus mechaninio darbo gydytojas galės daugiau laiko skirti analizei ir pacientui.“

Medicinos A. Karužas mokosi ir dirba jau devintus metus. Tapti gydytoju jis nusprendė tebesimokydamas Pranciškonų gimnazijoje, vyresnėse klasėse, ir šio tikslo siekė kryptingai. „Kardiologija yra unikali pagal savo galimybes, o svarbiausia – realia galimybe padėti pacientui pagerinant jo gyvenimo kokybę“, – pasirinkimo būti kardiologu motyvą įvardino A. Karužas, šiuo metu derinantis tiek klinikinę, tiek mokslinę veiklą, tai daryti ketina ir ateityje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas