Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Dvaro šventėje persipynė istorija ir dabartis

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Šventės
  • 2019-08-06

Šeštadienį Kretingoje nuplasnojo aštuntoji Dvaro šventė „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“, šiuokart skirta grafo Juozapo Tiškevičiaus šeimos rezidencijos įkūrimo Kretingos dvare 145-mečiui bei Dvaro pučiamųjų orkestro įkūrimo 135-mečiui paminėti.

Į dangų paleidžiamos baltos balionų puokštės simbolizavo 8-ojo Dvaro festivalio „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“ oficialų atidarymą.

Naujas simbolis „Atminties take“

Vienas akcentų – specialios granito plokštės įmontavimo ceremonija muziejaus parteryje esančioje ekspozicijoje „Atminties takas“. Nuskambėjus skrabalų melodijoms, kurias atliko gargždiškis Karolis Šileika, taip pat šventės organizatorių bei svečių, tarp kurių muziejaus direktorė Vida Kanapkienė, Seimo narys Antanas Vinkus, Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus, sveikinimo kalboms, renginio vedėjas kraštietis Juozas Pocius šią misiją atlikti pakvietė festivalio globėją rajono merą Antaną Kalnių ir darbus atliksiančios generalinio rangovo bendrovės „Pamario restauratorius“ direktoriaus pavaduotoją Algimantą Zokaitį. Įmontuota plokštė tapo ženklu, kartų kartoms priminsiančiu istorinės verandos, kažkada stovėjusios prie rytinio rūmų korpuso galinio fasado sienos, atstatymo pradžią.

Pro verandą į pokylių, arba vadinamąją Baltąją salę, kurioje grodavo pučiamųjų orkestras, patekdavo grafų Tiškevičių svečiai. Pagal išlikusią ikonografinę medžiagą atstatytas autentiškas statinys taps dar viena įvairiems renginiams skirta Kretingos kultūrine erdve, o tuo pačiu bus išspręstos gaisrinės saugos bei žmonių evakuacijos, žmonių su negalia patekimo į muziejų problemos. Kretingos dvaro sodybos rūmų verandos atstatymo techninį projektą, kainavusį 17 tūkst. eurų, parengė bendrovė „Klaipėdos projektas“, lėšų skyrė Kretingos rajono savivaldybė.

Granito plokštę lauko ekspozicijoje „Atminties takas“ įmontavo Kretingos rajono meras Antanas Kalnius (kairėje) ir bendrovės „Pamario restauratorius“ direktoriaus pavaduotojas Algimantas Zokaitis.

Ne cepelinais garsūs

Pasak mero A. Kalniaus, neatsiejama Kretingos visuomenės dalis broliai pranciškonai aplinkinius sykį maloniai buvo nustebinę marškinėliais su užrašu „Kur tu rasi geriau, kaip Kretingėlėj“. Iš tikrųjų, visa, ką mieste matom, anot mero, sukurta kasdieniu darbu žmonių, besistengiančių, kad Kretinga būtų išskirtinė, gražesnė. Atstatyta istorinė veranda taip pat bus duoklė gimtajam miestui.

Apie tai, kad Lietuva kitoms šalims vis dėlto įdomi ne cepelinais ir ne skilandžiais, o kultūriniu palikimu, kūrėjais ir originaliais jų darbais, kalbėjo A. Vinkus. Jis pasidžiaugė, kad, besisukdami gėrybių vartojimo karuselėje, kasdien girdėdami kalbas apie bendrą šalies vidaus produktą, ekonomiką, problemas, bėdas, politines peripetijas, sėkmes ir nesėkmes, tokių festivalių metu žmonės turi progą stabtelti, įkvėpti dvasingumo. Laimingo krašto laimingų žmonių be kultūros ugdymo Seimo narys teigė neįsivaizduojantis.

Įkvėpti dvasingumo į fotografijų, supažindinančių su Kretingos Dvaro švenčių istorija, parodą, pasigrožėti kraštietės Elenos Kniūkštaitės nutapytais paveikslais pakvietė V. Kanapkienė.

„Pirmosios Dvaro šventės mudviejų su kraštiečiu žurnalistu Juozu Pociumi buvo sustrateguotos 1998-aisiais, o tikslas – skelbti žinią, kad toks grafų Tiškevičių Dvaras Kretingoje yra, kad ten saugomos ypatingos vertės kolekcijos, o gražiausią parką dar turėsim ateity – juk negalim pasiduoti Palangai“, – šmaikštavo V. Kanapkienė. Anot jos, Palanga didžiuojasi grafų alėjomis ir skulptūromis, užtat Kretinga – restauruotais pastatais, sugrąžintais sarkofagais ir dar daug kuo.

„Ne man, ne rajono vadovams to reikia, o visiems žmonėms – vietiniams ir atvažiuojantiems. Pažiūrėkit, nuo pat ryto kokiais būriais šiandien jų į muziejų pasižiūrėti ekspozicijų plūsta“, – atkreipė dėmesį ji.

Noras išsipildė po 7-erių metų

Žadeikių kaime gimusios, Kartenoje mokyklą lankiusios, šiuo metu Rumšiškėse gyvenančios E. Kniūkštaitės tapybos darbų parodą direktorė pavadino stebuklu. „Nuo spalvų nušvito visi mūsų rūmai. Kiek tuose paveiksluose romantikos, kiek paslapties! Svajoju bent vieną šios ypatingos menininkės paveikslą įsigyti ir papildyti mūsų muziejaus fondus“, – atviravo V. Kanapkienė. Joms su Etnokultūros skyriaus vyriausiąja muziejininke-istorike Danute Šoriene menininkę prisikviesti pavyko po 7-erius metus trukusių pastangų.

„Kad ne taip arti gyvenu, su Kretinga, kurią pastebiu vis gražėjant, ryšius palaikyti padeda tik čia likęs brolis, jo vaikai“, – kuklinosi menininkė, kuriai puokštes gimtinės pievose augančių gėlių dovanojo pasveikinti atvykęs būrelis giminaičių.

„Kai Elena buvo maža, visko pasitaikydavo – ir susipešdavom, neklausydavo ji manęs“, – pokštavo „Pajūrio naujienų“ pakalbintas brolis Bonifacas Kniūkšta. Širdyje, sakė, smagu, kai seserį daugelis gerbia, vadina talentinga, o tie menai jam – buvę nebuvę, ne to „sukirpimo“ žmogus esąs.

Kraštietės menininkės Elenos Knkiūkštaitės (kairėje) tapybos darbų parodą muziejaus direktorė Vida Kanapkienė (trečia iš kairės) pavadino stebuklinga.

„Mūsų tėtis savų talentų turi – yra bitininkas ir žolininkas“, – juokėsi Bonifaco dukra Vilma.

Gražių žodžių apie E. Kniūkštaitės kūrybą pasakė Kretingos parapijos klebonas Astijus Kungys, o Palangos meras Š. Vaitkus iš kaimyninės Kretingos kilusią menininkę paveikslus pakvietė eksponuoti ir restauruotame XIX amžiaus pastate Palangos krašto muziejuje, kur parodą aplankys ne vienas 100 tūkstančių kurorte besiilsinčių atostogautojų.

Kartu žygiuos į priekį

Prieš oficialiąją Dvaro festivalio dalį iš įvairių kampelių į Kretingą atvykę kraštiečiai, tarp kurių tapytojos Irena Valiulienė ir Elena Kniūkštaitė, žurnalistas Juozas Pocius, kraštotyrininkas mėgėjas Romualdas Beniušis, tapytojas Antanas Razmus, JAV gyvenanti meno puoselėtoja visuomenininkė Rasa Paulauskaitė-Duling, buvo pakviesti aptarti 23 narius vienijančio visuomeninio klubo „Kretingos krašto ainiai“ veiklą, padiskutuoti apie miesto ateitį, tolesnę kultūros ir mokslo žinių plėtrą, projektus. Ataskaitą už 2017–2019 metus pateikęs dvi kadencijas klubo pirmininku buvęs A. Vinkus išvardino pasiekimus pelniusius rajono meno kolektyvus bei jų vadovus, taip pat sakė, kad Kretingą ne mažiau garsina ne vien tapytojai, medžio drožėjai, muzikai, teatro žmonės ar gintaro meistrai, o ir verslininkai, ir trenerių išugdyti sportininkai, ir gerai besimokantys moksleiviai, olimpiadų nugalėtojai. „Jaunų akyse dega ugnis, o vyresniųjų akyse – šviesa, kuri nušviečia kelią jaunimui“, – kalbėjo A. Vinkus. Jis nepamiršo padėkoti anksčiau prie klubo veiklos prisidėjusiems buvusiam Savivaldybės administracijos direktoriui Virginijui Domarkui ir merui Juozui Mažeikai.

Naujai kadencijai renkant klubo pirmininką plojimai A. Vinkui nuskambėjo ir trečiąkart, o pavaduotoja vėl tapo V. Kanapkienė. Išrinkta ir nauja valdyba, kurioje nuo šiol bus ir naujasis rajono meras A. Kalnius. Paprašytas tarti žodį, visiems jis palinkėjo sėkmingo darbo ir žengti į priekį.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas