Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingos muziejaus saldainių gaminimo edukacijose dalyvauja skirtingo amžiaus žmonės iš visos Lietuvos. Saldainių gamyba itin žavisi vaikai.

Nuo šios vasaros Kretingos muziejaus lankytojai ir svečiai, aplankę muziejaus ekspozicijas ar sudalyvavę edukaciniuose užsiėmimuose, gali užsukti į naujai atsidariusią „Dvaro saldaininę.“

Asta Norvaišienė, Kretingos muziejaus saldainių gaminimo edukacijų vadovė ir saldaininės kūrėja, tvirtino, kad mintis įrengti vietą, kurioje būtų galima atsigerti kavos ir pasigrožėti muziejaus aplinka, mintyse sukosi ilgai. Atidaryti šią erdvę paskatino pavieniai žmonės, kurie, pamatę saldainių gaminimo edukacijas, vis dažniau teiraudavosi, kur yra pati saldaininė, nes norėdavo įsigyti saldainių. „Tai man buvo impulsas. Grafai Tiškevičiai turėjo karamelinių saldainių dirbtuves tarpukariu, tame pačiame pastate, kur dabar įsikūrė Dvaro saldaininė. Pastate įrengus etnografinę ekspoziciją, likusios patalpos 7 metus buvo tuščios. Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė palaikė idėją atgaivinti Dvaro saldaininę. Numatėme, kaip tai padaryti, ir Dvaro saldaininės projektas buvo įgyvendintas per mėnesį“, – tvirtino pašnekovė.

Saldainių gamyba moteris užsiima beveik trisdešimt metų, juos gaminti išmokė anyta, tokius saldainius gaminti mokėjo ir anytos mama. Anksčiau saldainiais pašnekovė prekiavo tik miestų ir kaimų atlaidų šventėse. Anot jos, saldainių gamyba – sunkus fizinis darbas. „Tik iš pirmo žvilgsnio atrodo viskas paprasta. Galutinis produktas – gražiai suvyniotas saldainis, tačiau iki jo ilgas kelias“, – teigė A. Norvaišienė. Į moters rengiamas saldainių gaminimo edukacijas atvyksta turistų grupės iš visos Lietuvos. „Būna tokių dienų, kad vedu 5–6 užsiėmimus“, – teigė ji. Vienos edukacijos trukmė – valanda.

Nors originalus receptas, pagal kurį buvo gaminami saldainiai tarpukariu, neišliko, A. Norvaišienė svarsto, kad jos gaminami saldainiai neturėtų būti nutolę nuo tarpukario produkcijos: „Saldainius gamino ir mano anytos mama, laikas panašus, todėl receptas neturėtų labai skirtis. Kadangi grafų Tiškevičių dirbtuvės vadinosi „Cukraus sirupo, medaus ir aliejaus dirbtuvės – Šatrija“, galbūt gaminant saldainius buvo naudojamas medus“, – svarstė pašnekovė.

Dvaro saldaininės kūrėja Asta Norvaišienė tikisi, kad ilgainiui šią vietą pamėgs ne tik turistai, bet ir kretingiškiai.

Šiandien gaminamų saldainių masę sudaro cukrus, vanduo ir gliukozės sirupas. Anksčiau, kai sirupo nebuvo, saldainiams gaminti buvo naudojamas maistinis actas – tam, kad masė nesikristalizuotų. „Šiais laikais sudėtinga žmogų nustebinti, nes aplink vyksta daug išskirtinių dalykų, tačiau per edukacijas formuodami iš masės savo saldainį žmonės vėl grįžta į vaikystę, taip pat ugdomas jų kūrybiškumas. Kiekvienas saldainis yra unikalus ir rankų darbo“, – tikino A. Norvaišienė.

Nors pastaruoju metu visuomenėje dažnai kalbama apie cukraus žalą žmogaus organizmui, pašnekovė tvirtino, kad viską reikia vartoti saikingai. „Juk nė vienas vaikas neužaugo be saldainio. Tai turėtų būti dovana, o ne kasdienio raciono dalis. Be to, cukraus gausus ir kituose maisto produktuose, žmonės dažnai apie tai nė nepagalvoja“, – sakė moteris.

Šiuo metu Dvaro saldaininėje galima įsigyti ledinukų, planuojama pradėti gaminti ir šokoladą. A. Norvaišienė atskleidė, kad artimiausiu metu ji baigs mokymus pas šokolado meistrę, o vėliau žinias bandys pritaikyti praktikoje bei gaminti muziejaus šokoladą. Taip pat planuojama rengti edukacijas ne tik turistinėms grupėms, bet ir šeimoms.

Šiuo metu Dvaro saldaininė sulaukia daugiau turistų negu vietinių kretingiškų dėmesio, ši vieta nebus sezoninė, veiks visus metus, todėl pašnekovė tikisi, kad ilgainiui ją pamėgs ir Kretingos gyventojai. Dvaro saldaininės interjeras dar nėra visiškai įrengtas, todėl A. Norvaišienė kviečia kretingiškius paieškoti namuose tarpukario Lietuvos saldainių popieriukų, dėžučių, nuotraukų ir kitų senove alsuojančių daiktų, susijusių su šio laikotarpio saldainiais, ir juos padovanoti muziejui.

A. Norvaišienė atskleidė, kad Dvaro saldaininės patalpose planuojami akustiniai koncertai. Pasak moters, ši vieta atrandama iš naujo. „Jau dabar sulaukiu nemažai skambučių, žmonės čia nori švęsti savo gimtadienius ir kitas šventes. Labai smagu dirbti, kai visas muziejaus kolektyvas yra viena didelė šeima, kuri palaiko ir skatina įgyvendinti siūlomas idėjas“, – džiaugėsi A. Norvaišienė.

Sigita RAZMUTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas