Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Kanapės, LSD, ecstasy, kokainas, sintetiniai kanabinoidai – populiariausios tarp paauglių narkotinės medžiagos. „Šių narkotikų gana lengva gauti ir galima įsigyti internetu“, – jų populiarumą pagrindė Kretingos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Viktorija Arlauskienė.

Tikisi išspręsti problemas

Paauglystėje padidėja psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo rizika. Kuo jaunesnis žmogus pradeda vartoti psichoaktyviąsias medžiagas, tuo didesnė tikimybė progresuoti piktnaudžiavimui jomis, o vėliau – ir išsivystyti priklausomybei.

„Paaugliai narkotikus pradeda vartoti dėl smalsumo, noro maištauti, noro „būti kietu“, eksperimentuodami. Kartais paaugliai narkotikus vartoti pradeda tikėdamiesi lengviau išspręsti įvairias problemas, sumažinti įtampą, depresiją, pamiršti nemalonias emocijas, nepasitenkinimą santykiais su tėvais ar bendraamžiais“, – priežastis įvardijo V. Arlauskienė.

Vartodami narkotines medžiagas žmonės tampa priklausomi nuo jų. Panašiai vartodami tą pačią psichotropinę medžiagą, vieni tampa priklausomi, kiti ne. „Tai vyksta dėl kelių dalykų. Vienas jų – skirtinga žmogaus sandara, lemianti skirtingą toleranciją psichotropinėms medžiagoms. Kitas – didesnė tikimybė, kad priklausomais taps labiau pasiduodantys stresui, jautresni žmonės“, – kalbėjo specialistė.

Priklausomybė prasideda nuo eksperimentinio ir pramoginio vartojimo. „Eksperimentinis vartojimas – tai trumpalaikis vartojimas, siekiant patenkinti smalsumą, pramoginis vartojimas – reguliarus vartojimas, siekiant malonumo. Šio lygio psichotropinių medžiagų vartojimas gali būti nutrauktas arba pereiti prie priklausomo vartojimo – ilgalaikio psichotropinių medžiagų vartojimo, kai kartu pasireiškia fizinis ir psichinis poreikis“, – paaiškino V. Arlauskienė.

Reaguoja įvairiai

Tėvai, įtardami, kad vaikas vartoja narkotines medžiagas, arba apie tai sužinoję, reaguoja įvairiai. „Paprastai tėvai pradeda panikuoti. Todėl su vaiku kalbėti reikėtų tik esant ramiems. Nereikėtų kaltinti nei vaiko, nei jo aplinkos. Sužinojus, kad vaikas vartoja narkotikus, patariama imtis adekvačių priemonių, t. y. kreiptis pagalbos į specialistus – psichologą, psichiatrą, narkologą“, – patikino Visuomenės sveikatos biuro direktorė.

Vis sparčiau tarp nepilnamečių plintant narkotikams, specialistai skatina tėvus nelikti abejingais ir stebėti savo vaikų elgesį. „Pirmiausia, tėvams reikia atidžiai stebėti vaiko elgesį – gal jis pakito? Taip pat svarbu žinoti ir vaiko nuostatas į psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą, žalą, pasekmes, šeimoje nustatyti taisykles ir kontroliuoti jų laikymąsi“, – patarė V. Arlauskienė.

Esant įtarimams, kad vaikas vartoja psichoaktyviąsias medžiagas, tėvai privalo jam pasakyti, kad pastebėjo pasikeitusią jo elgseną ir yra tuo susirūpinę. „Taip pat reikėtų pasikalbėti su vaiko mokytojais, draugais – gal ir jie pastebėjo pasikeitusį vaiko elgesį. Bet kokiu atveju labai svarbu, kad turintys įtarimų tėvai kreiptųsi pagalbos į priklausomybės ligų centrų, psichikos sveikatos centrų ar psichologinių pedagoginių tarnybų specialistus. Svarbiausia – nebandyti tėvams išspręsti problemų vieniems“, – pabrėžė direktorė.

Poveikis – skirtingas

Kiekviena narkotinė medžiaga skirtingai veikia organizmą. Vartojant kanapes sutrinka ilgalaikė ir trumpalaikė atmintis, gebėjimas susikaupti, suvokimas ir patyrimas, sumažėja pastabumas, didėja išsiblaškymas, mažėja intelekto koeficientas. „Kanapių vartojimas didina riziką susirgti plaučių vėžiu, chronišku bronchitu, gali pakenkti kepenims, kenkia imuninei sistemai, gali sukelti šizofreniją, paūminti kitas psichikos ligas“, – vardino V. Arlauskienė.

Vartojant lakiąsias medžiagas vystosi tolerancija – tai reiškia, kad reikia vis didesnės dozės, jos veikia kancerogeniškai, vystosi negrįžtami centrinės nervų sistemos pažeidimai, gali išsivystyti psichologinė ir fizinė priklausomybė, dėl pakartotinės rezorbcijos į kraują gali ištikti mirtis.

Sintetinių kanabinoidų, tokių, kaip ekstazis, amfetaminas, metamfetaminas vartojimo poveikis – kraujo išsiliejimas į smegenis, ilgalaikiai atminties sutrikimai, širdies veiklos sutrikimai, sutrikusi kepenų ir inkstų veikla, infarktas, haliucinacijos, staigi mirtis. „Vartojant reguliariai gali pasireikšti nerimas, panikos priepuoliai, paranoja, išsivystyti depresija ir asmenybės pasikeitimai“, – tikino specialistė.

Opioidai veikia galvos ir nugaros smegenis, o per nervų grandines – kitus organus ir visą kūną, pavyzdžiui, virškinamąjį traktą, sukeldami tam tikrus efektus. Opioidai malšina skausmą. „Jie veikia endokrininę sistemą, o kartu ir lytinę bei reprodukcijos funkcijas, virškinimo traktą, sulėtindami maisto slinkimą žarnynu“, – tikino V. Arlauskienė.

---

Pagrindiniai požymiai, kurie leidžia įtarti, kad asmuo vartoja narkotikus: mažėjanti kūno masė, dažnas peršalimas, gripas, skrandžio skausmai, nuovargis, galvos skausmai, ilgas kosulys (rūkant kanapes), krūtinės skausmai, besaikis apetitas (vartojant amfetaminą, kanapes, kokainą, migdomuosius vaistus), padrika, neaiški kalbėsena, kikenimas (vartojant LSD, kanapes), sutrikęs mąstymas, pasruvusios krauju akys (lakiųjų medžiagų, kanapių poveikis), „stiklinės“ akys (vartojant LSD), išsiplėtę akių vyzdžiai (vartojant kokainą, amfetaminą), snaudulys, mieguistumas (vartojant kanapes), nevalingai judantys akių obuoliai (vartojant LSD), prasidedanti alergija, sloga (vartojant lakiąsias medžiagas, kokainą), kraujavimas iš nosies, nosies uždegimas (vartojant kokainą), sausumas burnoje (vartojant kanapes, migdomuosius, amfetaminą), nevaldomi judesiai, spazmai, nenustygimas vietoje (vartojant lakiąsias medžiagas, LSD), sulėtėjusi eisena, sutrikusi pusiausvyra.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas