Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Iš valdininkių kabineto – su ašaromis akyse

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Aktualijos
  • 2019-01-04

Trejus metus Socialinių paslaugų centre socialinio darbuotojo padėjėja dirbusi ir svetimiems ligoniams, kiek galėjusi, tiek padėjusi Ona Martinkienė teigė pati po savo ligos susidūrusi su skaudinančiu institucijų abejingumu. Nesusikalbėjo?

Penkis vaikus užauginusiai kretingiškei praėjusių metų balandis buvo lemtingas – gydytojų komisija nustatė 60 proc. nedarbingumo lygį ir patarė susitvarkyti dokumentus dėl socialinių išmokų.

Žinodama, kad yra įstatymas, pagal kurį jai turėtų būti mokama valstybinė II laipsnio daugiavaikės motinos pensija, moteris tą patį mėnesį kreipėsi į Kretingos rajono savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos skyrių. Tačiau specialistė iškart užbėgusi už akių – paaiškinusi, kad šalpos pensija, kol nesueis pensinis amžius, nepriklauso, mat vieną vaikų kretingiškė pagimdžiusi metais vėliau, negu įstatyme numatyta, tai yra ne 1995-aisiais, o 1996-aisiais.

O. Martinkienė neneigė – gal tada valdininkių kabinete nepavyko susikalbėti. Gal ji nemokėjusi paaiškinti, neakcentavusi, kad atėjo prašyti ne kokios nors šalpos, o kaip daugiavaikė mama – valstybinės – pensijos?

„Betgi tos specialistės ir privalo dirbti dėl tokių nelaimėlių, kaip aš. Ar ne jų pareiga peržiūrėti visus įstatymus ir visas galimybes, ar ne jų kompetencija pagelbėti mums? Juk iškart pasakiau apie save: esu 55-erių, užauginau 5 dorus vaikus, turiu neįgalumą, už tai gaunu 222 eurus“, – pasakojo ji.

Situacija paaštrėjo šį lapkritį Anapilin iškeliavus Onos sutuoktiniui. „Gyvenimas ją ėmė riesti į ožio ragą. Kol dar buvo abu su vyru, pajamų per abu gaudavo apie 400 eurų, ir tiek užteko. O kai liko viena – iš poros šimtų eurų išsilaikyti nebeįmanoma, juolab kad ir namas apšildomas dujomis“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Kretingos filialo vadovė Valerija Žalienė.

Duris išdrįso atverti pakartotinai

Abi moterys – gerai pažįstamos. „Kol buvo sveika, kurį laiką Ona slaugė ir mano mamą. Todėl, kai pasiguodė, kaip dabar jai sunku, kai pasipasakojo, jog Socialinių reikalų ir sveikatos skyrius prašančiai pensijos daugiavaikei mamai parodė duris, negalėjau patikėti – tada pati ėmiau skaityti, studijuoti įstatymus, norėjosi padėti“, – atviravo V. Žalienė.

Valerijos paakinta, O. Martinkienė į Socialinių reikalų ir sveikatos skyrių kreipėsi dar kartą.

„Tas kartas man buvo sėkmingas, pripažino, kad pensija vis dėlto priklauso, tačiau reikėjo pateikti daugybę įvairių dokumentų: vaikų gimimo liudijimų, pasų kopijų, charakteristikų iš jų darboviečių“, – pasakojo O. Martinkienė.

Lietuvos Respublikos II laipsnio valstybinę pensiją gali gauti motinos (įmotės), o nuo 2018 m. sausio 1 d. ir tėvai (įtėviai), išauginę (vaikų mirties atveju – ne mažiau kaip iki 8 metų) penkis ir daugiau vaikų. Motina (įmotė) arba tėvas (įtėvis) turi būti sulaukę Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo nustatyto senatvės pensijos amžiaus arba jai (jam) turi būti pripažintas 60 proc. ir daugiau netektas darbingumo lygis (ar iki 2005 m. liepos 1 d. pripažinti I ar II grupės invalidais). Daugiavaikiam tėvui (įtėviui) antrojo laipsnio valstybinė pensija skiriama tik tuo atveju, kai nėra daugiavaikės motinos (įmotės) arba kai daugiavaikė motina (įmotė) neatitinka įstatymo nustatytų antrojo laipsnio valstybinės pensijų skyrimo sąlygų.

Antrojo laipsnio valstybinė pensija yra dviejų valstybinių pensijų bazių dydžio per mėnesį (šiuo metu 116 Eur). Sprendimus skirti antrojo laipsnio valstybines pensijas priima Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinių pensijų skyrimo komisija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, išnagrinėjusi savivaldybių administracijų teikimus. Jeigu komisija nutaria skirti antrojo laipsnio valstybinę pensiją, ši skiriama nuo kito mėnesio pirmos dienos ir mokama už praėjusį mėnesį. Besikreipiantis dėl šios išmokos asmuo turi pateikti: prašymą; asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą; Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išduotą darbingumo lygio pažymą (invalidumo pažymėjimą, išduotą iki 2005 m. liepos 1 d. Valstybinės medicininės socialinės ekspertizės komisijos), jeigu asmuo yra netekęs 60 ir daugiau procentų darbingumo; gyvenimo aprašymą, kuriame taip pat turi būti nurodyti visų vaikų kontaktiniai duomenys (gyvenamosios vietos adresas, telefono numeris, elektroninio pašto adresas, darbovietė ar mokymosi įstaiga ir kt.); vaikų gimimo liudijimus; mirusių vaikų mirties liudijimus; dokumentus, įrodančius daugiavaikės motinos ir (ar) jos vaikų pavardės keitimą, jeigu pavardė buvo pakeista.

Įveikė ir paskutinę kliūtį

Reikalaujamus dokumentus O. Martinkienė vargais negalais surinko, kuriuos reikėjo, patvirtino notariškai. „Viskas lyg ir gerai, tačiau specialistė gyvenimo aprašymą atmetė vien dėl tos priežasties, kad jis neatspausdintas, o parašytas ranka. Bet juk aš kompiuteriu nemoku!“ – ašaras braukė sunkiai vaikštanti kantrybės netekusi kretingiškė.

Tai, kad valdininkės nepriėmė ranka parašytojo dokumento, V. Žalienę nustebino dar kartą.

„Kur nurodyta, kad būtinai turi būti rašyta kompiuteriu ir be klaidų?“ – retoriškai klausė ji.

O. Martinkienė po šv. Kalėdų ir šią kliūtį teigė įveikusi: „Plyšo iš apmaudo širdis, bet nufotografavau aš tą raštą, persiunčiau kūdikio šiomis dienomis susilauksiančiai mano dukrai, ji perrašė kompiuteriu, įrašė į USB atmintinę, atvežė. Tada pati, kad ir pailsėdama, nuėjau į paslaugas teikiančią įmonę Vytauto gatvėje, iš savo ir taip mažų pajamų susimokėjau pinigus, atspausdino.“

Tačiau Socialinių paslaugų ir sveikatos skyriaus vedėja Danutė Blagnienė turi kitą visos šios istorijos versiją – jos žiniomis, į skyriaus specialistes O. Martinkienė kreipėsi tik vieną kartą – lapkritį – ir prašė ne II laipsnio daugiavaikės motinos, o šalpos pensijos, kuri jai dar nepriklauso. Apie savo neįgalumą moteris esą nė neprasitarusi. O gyvenimo aprašymą skyrius būtų priėmęs kad ir ranka parašytą, bet jis buvęs netvarkingas, kaip jį mačiusi specialistė Sandra Kripienė patikino, – ant languoto sąsiuvinio lapo ir neįskaitomas.

„Juk mes savivaldybių administracijose esame tik tarpininkai – suruošiame ir dokumentus siunčiame į Vilnių, Socialinių reikalų ir darbo ministerijos komisija svarsto. Yra buvę, kad tuos, kurių neįskaito, grąžina atgal. Nenorėjome, kad taip atsitiktų “, – pridūrė D. Blagnienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas