Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Savivaldybės savo įvaizdį gali pagerinti

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Aktualijos
  • 2018-12-07
Pirmąją vietą konkurso dalyvių 13–15 metų amžiaus grupėje užėmė Simono Daukanto progimnazijos moksleivė Erika Lėkytė. Šalia – šios ugdymo įstaigos direktorė Sigita Jonaitienė.

Kretingos rajono savivaldybėje įvykusiame išplėstiniame rajono tarybos Antikorupcijos komisijos posėdyje naujoves korupcijos prevencijos srityje pristatė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdybos Korupcijos prevencijos poskyrio vadovas Leonas Barišauskas. Buvo apdovanoti ir rajono ugdymo įstaigų moksleiviai, dalyvavę piešinių antikorupcijos tema konkurse.

Apie nepasitikėjimą

L. Barišauskas pasidalijo mintimis iš tarptautinės konferencijos. Viena naujovių – išplėsta korupcijos samprata. Anksčiau buvo traktuojama, kad korupcija galima valstybės tarnyboje siekiant asmeninės naudos. Nuo šiol korupcija suprantama kaip bet koks elgesys, neatitinkantis suteiktų įgaliojimų tiek valstybiniame, tiek privačiame sektoriuje. L. Barišauskas iškėlė ir pasitikėjimo valstybės institucijomis klausimą. Ypač stebina, kad, praėjus keturiems mėnesiams po Seimo rinkimų, apklausos rodė, jog šia institucija gyventojai nepasitiki labiausiai. „Kodėl renkame tuos, kuriais nepasitikime? Aš, pavyzdžiui, nenorėčiau, kad mane kirptų kirpėjas ar maistą gamintų virėjas, kuriais nepasitikiu“, – svarstė poskyrio vadovas.

Kretingiškiams jis pademonstravo filmuką, kuriame STT pareigūnai laiko lapus su užrašu „Aš myliu STT“. L. Barišauskas abejojo, ar kuris nors iš auditorijos šiandien sutiktų nusifilmuoti ir išpažinti, kad myli STT. O tai juk taip pat rodo nepasitikėjimą Seimo įsteigta institucija, kurios pagrindinė veikla – kovoti su korupcija, padėti įdiegti priemones, kad gyventume skaidriau. Apklausos duomenimis, STT nepasitiki 30 proc. gyventojų, bet vargu ar nepasitikinčiųjų skaičių įmanoma sumažinti.

„Abejoju, ar iš baudžiamojo persekiojimo tvarka su mūsų tarnyba susidūrusiųjų bei jų aplinkos kuris nors sakys, kad mumis pasitiki?“ – retoriškai klausė L. Barišauskas. Dalies visuomenės nepasitenkinimą esą iššaukė ir tai, kad nuo 2018-ųjų STT darbuotojams, kurių visoje Lietuvoje – 250, buvo padidintas atlyginimo koeficientas. „Bet mums pridėjo ir visiškai naują antikorupcinės žvalgybos funkciją“, – akcentavo poskyrio vadovas. Naujasis skyrius Vilniuje analizuojąs duomenis, todėl interesų konfliktus savivaldybėse būtina deklaruoti.

Savivaldybėmis, kurių ne viena, beje, išgarsėjusi nepotizmu, nepasitiki 52 proc. gyventojų. Kodėl taip yra, analizuoti ir nepasitikėjimo procentą sumažinti galėtų jos pačios. L. Barišausko nuomone, be kita ko, prastas pavyzdys, kai merai ar kiti valstybės tarnautojai atsiriboja nuo viešumo, žurnalistams informaciją neretai teikia tik per spaudos atstovus. „Galvoju, ką tokio slapto tuose kabinetuose jie turi? Ar kokias nors valstybės gynybos paslaptis sprendžia? Jei mane išrinktų meru, sėdėčiau kaip stikliniam akvariume“, – kalbėjo L. Barišauskas.

Daugiausia korupcijos apraiškų užfiksuojama savivaldybių viešuosiuose pirkimuose, o lemia keli faktoriai: ir sudėtinga teisinė bazė, ir kompetencija, ir nesąžiningas darbuotojas. Nėra privalu daiktą ar paslaugą pirkti pigiausią, bet valstybės tarnautojai dažnai nueina lengviausiu keliu – tada nereikia sukti galvos, mažiau darbo. „Paskui tas pirmosios vietos laimėtojas staiga „nebeateina“ pasirašyti sutarties, bet užtat ateina antrosios vietos laimėtojas, kuris pirmosios vietos laimėtoją pasisamdo kaip subrangovą“, – tokią schemą išdėstė L. Barišauskas. Jo teigimu, sulaukiama negerų pasekmių – iššvaistomos lėšos, nes juk perkama ne sau ir ne už savo pinigus. Kita bėda – kai lėšos ištaškomos vien dėl to, kad baigiasi metai, nors kiekviena savivaldybė turi turėti ilgalaikius planus, iš anksto turi būti numačiusios, kokius darbus reikės atlikti.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas akcentavo, kad tokia logika vadovaujasi valstybė ir Vyriausybė. „Visi mūsų rajono tarybos nariai žino, kad šiemet tik balandžio pabaigoje buvom informuoti, kiek lėšų gausim kelių priežiūrai. Kaip įmanoma kelius išasfaltuoti birželį, kai pinigus gaunam gegužės gale? O nenurodžius finansavimo šaltinio, viešųjų pirkimų negalima pradėti“, – paaiškino jis.

Piešinių konkurso dalyviai kartu su keletu rajono tarybos narių bei STT Klaipėdos valdybos Korupcijos prevencijos poskyrio vadovu Leonu Barišausku (šeštas iš dešinės).

Jauniesiems dailininkams – padėkos ir dovanos

Tradiciniame kūrybinių darbų konkurse „Mes – prieš korupciją“ rajono ugdymo įstaigų moksleiviai piešė, kaip jie įsivaizduoja neteisėtus veiksmus teisinėje demokratinėje valstybėje, atsakė į klausimą, koks yra teisingas elgesys. Šie piešiniai eksponuojami Savivaldybės koridoriuje.

Išreiškęs tikėjimą, kad jaunoji karta – būsimieji mokytojai, politikai, gydytojai, advokatai – gyvens skaidriau, komisijos pirmininkas Vilius Adomaitis sakė, jog piešinių vertinimo komisijoje buvę daug svarstymų, kokias vietas kuriam darbui skirti, mat vieni labiau atskleidė temą, o kiti buvo itin meniški.

Neapdovanoto neliko nė vieno – dalyviams įteikti Švietimo skyriaus vedėjo Antano Sungailos padėkos raštai, o pirmų–trečių vietų laimėtojams įteikti Savivaldybės bei STT įsteigti prizai – 10, 15, 20 eurų čekiai bei asmeninės dovanėlės.

Tarp 13–15 metų konkurso dalyvių pirmąją, antrąją ir trečiąją vietas pelnė Simono Daukanto progimnazijos moksleivės Erika Lėkytė, Aistė Čekavičiūtė ir Kornelija Jurkaitytė (dailės mokyt. Živilė Sabaliauskaitė), dar viena antroji vieta pripažinta Salantų meno mokyklos ugdytinei Gretai Venclauskaitei (mokyt. Ingrida Taujanskienė), o dar dvi trečiosios vietos – Baublių mokyklos-daugiafunkcio centro moksleivei Agnei Maciūtei (mokyt. Rasa Jurgaitienė) ir Kartenos mokyklos-daugiafunkcio centro mokiniui Mykolui Daračiui (mokyt. Indrė Paulienė).

Visas tris prizines vietas 16–19 metų amžiaus grupėje užėmė Vydmantų gimnazijos mokytojos Ramunės Grikštaitės moksleiviai Evelina Stumbraitė (I v.), Ineta Šimkutė (II v.) ir Lukas Stonkus (III v.).

STT Korupcijos prevencijos poskyrio vadovo teigimu, tokie konkursai nuo mažens padeda ugdyti vaikų ir jaunimo nepakantumą korupcijos apraiškoms, todėl yra reikalingi ir naudingi.

---

Nepotizmas – tarnybinės padėties naudojimas giminėms ar draugams proteguoti. Sąvoka „nepotizmas“ kilo iš lotynų kalbos žodžio „nepos“ („neptiris“), kuris reiškia „vaikas“, „palikuonis“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas