Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Sąmyšį sukėlė palaidas šuo

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Problema
  • 2018-11-09

Garbaus amžiaus kretingiškis Rimas Narvilas papasakojo situaciją, kai Dvaro ir Parko gatvėmis lakstęs didelis palaidas šuo užpuldinėjo vedžiojamus šunis, o, kai jo akyse užpuolė pririštą vilkšunį, iškvietęs policijos pareigūnus. Vyras sakė laukęs, kad situaciją paviešintų pareigūnai, o nesulaukęs kreipėsi redakciją: „Norėčiau žinoti, ar sutramdytas agresyvus šuo, ar nubausti gyvūno šeimininkai?“ – klausė jis.

Užpuolė kelis šunis

R. Narvilas pasakojo vedžiojęs pažįstamos moters šunį Parko ir Dvaro gatvėmis, kai staiga prie jo pripuolęs didelis palaidas šuo: „Čiupau savą šunį į glėbį ir trenkiau su pavadžiu jį užpuolusiam, – įdrėskė man į ranką. Žinau, kad anksčiau tas pats šuo užpuolė ir apkandžiojo kito vyro šunį.“

O spalio 16-ąją, vaikščiodamas Dvaro gatve, vyras pasakojo vėl pamatęs tą patį palaidą šunį prie vieno kiemo vartų: šis įpuolęs įsikibo dantimis į pririštą vilkšunį. „Šeimininkė išgirdo triukšmą, išbėgo laukan – pamačiusi, kad drasko jos šunį, nualpo. Prošal einančios moterys pasislėpė už medžio. Aš paskambinau 112, – atvykus pareigūnams, prašiau, kad nušautų šunį. Bet atsirado šuns savininkė: kaip jie ten išsprendė situaciją, nebežinau“, – kalbėjo R. Narvilas, patikindamas, jog incidentą matė ir gretimo namo kaimynas Arvydas Matiejauskas.

R. Narvilas sakė norįs žinoti, ar pareigūnai sutramdė šunį ir ar saugu dabar ten vedžioti savo augintinį: „Baugu, jei vėl iššoktų patamsy. Ar gali tokio pikto šuns šeimininkai taip neatsakingai elgtis su savo augintiniu, palikdami jį palaidą sodyboje, – kaimynai kalbėjo, kad šis iš ten pabėga.“

Vilkšunio šeimininkė – atlaidi

A. Matiejauskas neslėpė matęs R. Narvilo papasakotą incidentą: „Pjoviau žolę, kai išgirdau triukšmą. Pribėgau, bet neišskirsi gi šunų – nei viens, nei kitas nėra mano. Atvyko piktojo šuns savininkė, bandė maistu išvilioti, bet šuo jos neklausė. Pareigūnai reagavo ramiai: purškė iš tolo dujas, bet šuns tai nepaveikė, ir jie kažkaip kalbindami sugebėjo jį nuvilioti ligi namų.“

Vyro žodžiais, agresyvusis mišrūnas yra gana protingas šuo. „Jis puola tik šunis, kažkas yra su juo buvę – matyt, kraujo yra paragavęs“, – pasvarstė A. Matiejauskas. Jis sakė matydavęs, kaip tas šuo ir ligi incidento bėgiodavęs palaidas, ir jis taip pat žinąs vyrą, kuriam mišrūnas perkandęs į glėbį sugriebtą šunį.

Tačiau nukentėjusio vilkšunio šeimininkė Vijutė Rapalienė į incidentą reagavo atlaidžiai: „Apkandžiojo, bet žaizdų nebuvo. Aš labai gerai suprantu šeimininkus – gyvūnas prižiūrimas, vedžiojamas, bet pabėga iš kiemo ir gana. Šeimininkai atėjo, atsiprašė, pasiūlė veterinaro pagalbą. Reikia vadovautis žmogiškumu. Aš pati anksčiau turėjau sunkiai tramdomą šunį – sugebėdavo pabėgti ir per 5 m aukščio tvorą.“

A.Matiejauskas sakė taip pat girdėjęs, kad mišrūnas vis pradraskąs voljerą: „Bet tegul šeimininkai uždeda antsnukį, jei jis puldinėja kitus gyvūnus“, – mano jis.

Ginklas – išskirtiniais atvejais

Kretingos rajono policijos komisariato viršininkas Arūnas Pužauskas pirmiausiai paaiškino situaciją, kokiais atvejais pareigūnai naudoja tarnybinį ginklą: „Ginklą panaudojame tik išskirtiniais atvejais, kai gresia pavojus gyvybei ir nėra kaip suvaldyti situacijos. Paskutinį kartą ginklas buvo panaudotas prieš dvejus metus prieš transporto priemonę, kuri nepakluso ir važiavo į pareigūnus.“

A.Pužausko žodžiais, mieste naudoti šaunamąjį ginklą yra itin nesaugu: kulka gali atsimušti rikošetu, gali sužaloti žmones ar jų turtą. Tai galioja ir tramdant šunį.

„Mes nežinome tikrųjų incidento priežasčių. Šiandieną šunų veislų ir kainų skirtumai – didžiuliai, tačiau mes gyvūnų pagal vertę neskirstome. Svarbiausia yra gyvybė, gyvūno – taip pat“, – tvirtino pareigūnas.

Jo žodžiais, kretingiškis R. Narvilas pasielgė pilietiškai, pranešęs pareigūnams: „Bet kokiu atveju pareigūnai turi žinoti: jei piktas šuo terorizuoja gyventojus – ką gali žinoti, kas gyvūno galvoje, – gal kitąsyk jis puls vaiką. Mes prošal tuo metu galime ir nevažiuoti. Jeigu žmonės matys negeroves ir niekam nieko nesakys, saugumo visuomenėje nuo to daugiau tikrai nebus, o baimė tik dar labiau plis.“

Atsako pagal teisės aktus

Policijos komisariatas atsakymą, sakė A. Pužauskas, asmeniškai R. Narvilui būtų pateikęs tuo atveju, jei situacija būtų susiklosčiusi jam pačiam ir šis būtų parašęs prašymą. Tačiau šiuo atveju įvykių centre atsidūrė kiti asmenys.

Pagal Kretingos rajono savivaldybės šią vasarą patvirtintas naujas Gyvūnų laikymo ir priežiūros taisykles, viešose vietose – gatvėse, parkuose, skveruose – be pavadžio šuns netgi vedžioti negalima. O palaidas jis gali lakstyti tik specialiai tam įrengtose aikštelėse. Uždarose valdose šuo gali būti laikomas nepririštas, jei užtikrinama, kad gyvūnas iš jos neišbėgs, – tuomet matomoje vietoje turi būti pakabintas užrašas „Atsargiai, šuo“.

Jeigu šuo padaro žalą, LR teisės aktų numatyta tvarka ją privalo atlyginti gyvūnų šeimininkai. „Atsakomybė labai skirtinga: jeigu kūno sužalojimus patyrė žmogus, medicinos ekspertai nustato sužalojimo laipsnį, o jeigu gyvūnas sužalojo gyvūną, atsižvelgiama, ar šeimininkas tyčia paleido šunį ar – ne. Būna, jog gyvūnas peršoka per voljerą arba pamatęs kitą šunį besidraskydamas nutraukia pavadį. Tačiau bet kokiu atveju už savo augintinį atsako šeimininkas. Todėl, kai kartais žmogus paleidžia šunį ir sako „nebijokit, jis nepuola“, iš kur gali žinoti, kas ir kada jam gali šauti į galvą. Mes nė vienas nesame garantuotas už savo šunį“, – įsitikinęs A. Pužauskas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas