Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kalniškiuose mokyklos nebėra

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2018-08-31

Praėjusį ketvirtadienį Kretingos rajono savivaldybės taryba panaikino pradines klases Kartenos mokyklos-daugiafunkcio centro Kalniškių pradinio ugdymo skyriuje.

Pagal Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus informaciją, du paskutiniai į šią mokyklą Rugsėjo 1-ąją ateiti turėję mokiniai jų tėvų valia mokysis Kartenoje.

Už mokyklos Kalniškiuose išsaugojimą ne vienerius metus sėkmingai kovojęs Savivaldybės tarybos narys Vladas Baltuonis savo poziciją gynė ir vakar. Jis vienintelis iš tarybos narių balsavo prieš I–IV klasių, o tuo pačiu – ir Kalniškių pradinės mokyklos, panaikinimą.

Kokia prasmė priešintis klasių uždarymui, kai nebėra nė vieno mokinio?

„Balsavau prieš mokyklas kaime naikinančią dabartinės valstybės valdžios švietimo politiką. Švietime pinigai negali groti pirmuoju smuiku“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė politikas.

Kalniškiuose lieka jungtinė priešmokyklinio ugdymo grupė, kurią lankyti turėtų 6 vaikai: 2 ikimokyklinio ir 4 priešmokyklinio amžiaus. Juos ugdys viena pedagogė su padėjėja.

Dėl mokinių stygiaus Savivaldybės taryba panaikino ir V–VIII klases Darbėnų gimnazijos Piliakalnio pagrindinio ugdymo skyriuje. Į šios mokyklos V klasę neateina niekas, buvo likę 4 šeštokai ir po 2 septintų bei aštuntų klasių mokinius. Visi šie mokiniai turėtų mokslą tęsti Darbėnų gimnazijoje.

Rūdaičių mokykloje nėra nė vieno mokinio II klasėje. Į šios mokyklos I klasę turėtų susirinkti 10 vaikų, į jungtinę III–IV klasių grupę – 11. Ši mokykla buvo tapusi Kretingos Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos filialu, tačiau 2014 metais Savivaldybės taryba įstaigai vėl sugrąžino savarankiškumą. Be bendrojo ugdymo klasių, šią švietimo įstaigą dar lanko 56 ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai.

Pagal Vyriausybės nustatytą naująją tvarką valstybės biudžeto lėšos mokytojo etatui išlaikyti yra skiriamos, kai klasėje yra ne mažiau kaip 8 mokiniai. Mokinių skaičiui mažėjant iki 4–5, lėšos mažinamos 50 proc., kai jų lieka mažiau kaip 4–5 – 33 proc. Visais atvejais trūkstamus pinigus mokytojui išlaikyti turės skirti Savivaldybė iš savo biudžeto. Mažoms kaimo mokykloms yra nepalanki ir kita švietimo politikos nuostata, kad norint gauti valstybės biudžeto lėšas visai mokyklos administracijai išlaikyti, joje turės mokytis ne mažiau kaip 120 mokinių.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai priklausanti tarybos narė Dalia Martišauskienė išsakė mintį, jog savarankiškos Rūdaičių mokyklos atkūrimas buvo klaida. Įstaiga turi direktoriaus etatą ir po pusę pavaduotojo bei buhalterio etato. „Tarybos kompetencija yra spręsti, palikti ar ne mokyklas, išlaikyti ar ne visus klasių komplektus“, – meras Juozas Mažeika pabrėžė, kad visus sprendimus dėl švietimo įstaigų tinklo rajone priima ne kas nors kitas, o Savivaldybės taryba.

Tarybos narys Vilius Adomaitis akcentavo Savivaldybės administracijos, kuri rengia sprendimų projektus, vaidmenį: „Pirmiausia, administracija turi suskaičiuoti, kiek kainuos vieno ar kito planuojamo sprendimo vykdymas.“

Politiko teigimu, yra žaidžiama populizmu, kai visa atsakomybė sukraunama Savivaldybės tarybai. Pareiškęs, jog dabartinė Lietuvos valdžia vykdo mokyklų finansinį genocidą, V. Adomaitis konstatavo: „Ir toliau Savivaldybėje būsime priversti priimti dar drastiškesnius sprendimus.“

Tarybos narys Povilas Turauskis pasigedo Kuršo rinkimų apygardoje išrinktos Seimo narės Levutės Staniuvienės. „Per rinkimus žadėjo, kad saugos mokyklas kaime, tegul dabar pažiūri mums į akis“, – tarė jis.

Kažkuris iš kolegų leptelėjo, jog „L. Staniuvienė uždarė ir savąją mokyklą Skuodo rajone.“ Iki 2019 m. sausio 1 d. mokyklos lėšas gaus pagal senąjį, susietą su mokinio krepšeliu, finansavimo modelį, tačiau po Naujųjų, įsigaliojus naujai tvarkai, lėšų švietimui turės daugiau iš savo biudžeto skirti Savivaldybė, jeigu norės išlaikyti visą dabartinį švietimo įstaigų tinklą, kurį ketvirtadienį nežymiai apkarpė. Tą patvirtino meras, pareiškęs: „Po Naujųjų Savivaldybės biudžete tam reikės naujos atskiros išlaidų eilutės.“

Pradinių klasių Kalniškiuose ir V–VIII klasių Piliakalnyje išlaikymas Kretingos rajone Savivaldybei kiekvienais mokslo metais būtų kainavęs maždaug 24 ir 23 tūkst. Eur.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas