Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Specialistai teigia, kad saulės elektrinės – atsiperkanti investicija, vartotojui leidžianti sumažinti išlaidas ir būti nepriklausomam nuo bet kada galinčių padidėti elektros kainų. Lietuvos energetikos ministerija gyventojams, savo reikmėms ketinantiems įsirengti saulės elektrines, siūlo supaprastintą tvarką ir finansavimą.

Įsirengti galės išsimokėtinai

Kaip „Pajūrio naujienoms“ teigė vasaros savaitgalį Palangoje su šeima leidęs energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, dar šių metų kovą rinkoje saulės elektrinę buvo galima įsigyti tik visą investiciją padengiant nuosavu kapitalu. Iki 5 kilovatų (kW) elektrinės, kokios paprastai ir užtenka gyventojams, kaina siekia iki 6 tūkst. Eur su PVM. Netaikant jokios finansinės paramos, saulės elektrinė buitiniam vartotojui atsiperka per maždaug 12–14 metų. Sekant JAV pavyzdžiu, nuo kitų metų ir Lietuvos vartotojams bus sudarytos galimybės saulės elektrinę įsigyti ir išsimokėtinai. Visą reikalingą dokumentaciją dėl kredito ar subsidijų sutvarkys pasirinkta jėgainės montavimo įmonė. Už įrengtą elektrinės galią įsigyjant saulės elektrinę bus teikiama fiksuota finansinė parama.

„Gaminantiems vartotojams iki 2021 metų planuojama skirti daugiau kaip 20 milijonų eurų paramos – 2018-aisiais numatyta apie 3,3 milijono, o 2019–2020 metais – apie 17 milijonų eurų“, – patikslino Ž. Vaičiūnas.

Jeigu saulės jėgainė pagamins daugiau elektros energijos negu tuo metu namų ūkyje suvartojama, perteklinę bus galima perduoti į elektros skirstomuosius tinklus (ESO). Jeigu namų ūkio įrenginiai vartos daugiau energijos negu tuo metu pagamina saulės jėgainė, energijos skirtumas bus padengiamas iš ESO atgaunant anksčiau į jį pateiktą elektros energiją arba perkant ją iš ESO įprasta tvarka.

Tamsios dienos nuostolių neatneš

Debesuotomis dienomis saulės jėgainės pagamina mažiau elektros energijos, tačiau, anot ministro, kol yra bent kiek šviesos, energija vis tiek gaminama.

„Dėl debesuotų dienų gyventojams nerimauti nereikėtų, nes ilguoju periodu kasdien pagamintos elektros energijos kiekis išsilygins ir efektyvumo praradimus debesuotomis dienomis atpirks saulėtos dienos“, – sakė Ž. Vaičiūnas. Anot jo, gyventojams gali kilti klausimų ir dėl saulės elektrinės naudos žiemą. Esant trumpesnėms dienoms žiemą, saulės jėgainės energijos pagamina mažiau, tačiau ir šiuo atveju taikoma dvipusė elektros energijos apskaitos schema: bus galima atgauti vasarą į ESO tinklus pateiktos elektros energijos kiekį, sumokant tik paslaugos kainą už naudojimąsi tinklais. Šių metų gegužę tokių vartotojų Lietuvoje buvo 887, ministras juos pavadino žaliosios energetikos entuziastais.

Daugiamečių stebėjimų duomenimis, vidutinis metinis suminės saulės radiacijos kiekis, krintantis į horizontalų paviršių, Lietuvoje – apie 1 tūkst. kWh į vieną kv. metrą. Saulės švietimo laikas ilgiausias pajūryje, siekia nuo 1 tūkst. 840 iki 1 tūkst. 900 val. kasmet, kai šalies rytiniame pakraštyje neviršija 1 tūkst. 700 val.

Kadangi nėra besisukančių dalių, saulės jėgainės nereikalauja didelės priežiūros, anot pašnekovo, užtenka patikrinti, ar saulės moduliai neužteršti dulkėmis arba žiedadulkėmis, neuždengti lapais ar sniegu. Saulės modulius pakanka nuvalyti kartą per metus.

Ministras išdėstė ir 5 pagrindinius žingsnius, norint įsirengti iki 5 kW galios saulės elektrinę individualiame name. Prieš apsisprendžiant, pirmiausia patarė įsivertinti metinį elektros energijos suvartojimo poreikį, mat pagal tai nusprendžiama, kokios galios elektrinės reikės. Dar būtina atsižvelgti, ar elektrinei statyti tinka vieta (stogas, žemė). Po to – savitarnos svetainėje www.manogile.lt užpildyti paraišką ir tapti elektros energiją gaminančiu vartotoju; pasirašyti elektroniniu paštu gautus dokumentus; pasirinkti atestuotą montavimo įmonę. Įrengus elektrinę, ESO sumontuos išmanųjį dvipusės apskaitos skaitiklį, fiksuojantį tiek į tinklą patiektą, tiek iš tinklo paimtą elektros energijos kiekį.

Pasak Ž. Vaičiūno, saulės energija jau domisi ir vis daugiau verslo įmonių, norinčių sumažinti veiklos sąnaudas, o tuo pačiu prisidėti prie švaresnės aplinkos kūrimo.

2017 m. pabaigoje Lietuvoje tiek individualiuose namuose, tiek verslo įmonėse veikė 2 tūkst. 792 saulės elektrinės. Siekiama, kad 2020 m. elektros energiją gaminančių vartotojų būtų apie 34 tūkst.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas