Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Krizių centre pakyla ir iš dugno

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2018-07-13
Kretingos socialinių paslaugų centro Krizių tarnybos socialinė darbuotoja Inesa Kriukienė (iš kairės) likimo čia nublokštiems žmonėms, tarp jų Aldonai ir Aušrai, tampa drauge, seserimi, globėja.

Garbaus amžiaus Aldona į Kretingos socialinių paslaugų centro Krizių tarnybą buvo atvežta praėjusią žiemą iš sandėliuko Bajoruose, sušalusi ir apakusi dėl palaido gyvenimo. Per pusmetį, darbuotojų padedama, po operacijos vėl praregėjo ir atsispyrė nuo pasiekto savojo egsistavimo dugno. Tai – tik viena sėkmės istorijų, kurios iš esmės pakeitė moterų, patekusių į Krizių centrą, gyvenimus.

Sušildė atšalusią širdį

„Labai norėtųsi, kad močiutės Aldonos, – taip ją visi vadina centre – sėkmės istorija nenutrūktų. Įprastai Krizių centre žmogus gyvena 6 mėn., po to sugrįžta į visuomenę, kuri išskėstomis rankomis jo nelaukia, socialiniai ryšiai prarasti, o pagundų – begalės“, – kalbėjo Krizių tarnybos vyriausioji socialinė darbuotoja Diana Špučienė.

Kretingiškė 66-erių Aldona nuo „Pajūrio naujienų“ neslėpė nei savo pavardės, o juolab – prarasto savojo gyvenimo. Ji pasakojo netekusi buto, nes ant kulnų už įsiskolinimus lipę antstoliai. Su sugyventiniu dešimtmetį dirbo ir glaudėsi pas ūkininką Kluonalių kaime. Šiam mirus, likę be pastogės, įsikraustė į apleistą sandėliuką. Sugyventinis neteko kojų, o ji apako nuo kataraktos. Tokią ją, sušalusią ir leisgyvę, ir atgabeno į ligoninės Priėmimo skyrių, o iš ten – į centrą.

„Iš pradžių norėjau bėgti iš čia. Bet kai pajutau tokį darbuotojų rūpestį, širdis tarsi apsivertė. Vežiojo pas gydytojus, aš praregėjau ir atsistojau ant kojų. Gatvėj sutiktų žmonių nebepažinau, tik jų balsai anksčiau buvo girdėti“, – jaudindamasi Aldona sakė nerandanti žodžių, kaip išreikšti savąjį dėkingumą.

Ieško priglausiančių geradarių

Žmonėms išbristi iš bėdų Krizių centre padeda socialinė darbuotoja Inesa Kriukienė bei jos padėjėja Virginija Paulikienė. „Nuvykus pas gydytoją, sužinojome, kad Aldonos regėjimą dar galima išgelbėti, bet nemokamos operacijos būtų tekę laukti 1-erius metus. Tada susitelkėme visos – centro vadovės organizavo vienkartinę pašalpą, pačios rinkome aukas – Aldonos akies operacija kainavo 350 eurų. Ji mato viena akimi, po metu reikėtų operuoti ir kitą akį“, – pasakojo I. Kriukienė, pabrėždama viso centro darbuotojų susitelkimą ir komandinį darbą, siekiant padėti žmogui.

Tačiau šiandieną darbuotojoms neramu – Aldona turi grįžti į visuomenę, o gyventi neturi kur. Jos pensija tėra 150 Eur, kurių užtektų tik buto nuomai, sunkaus fizinio darbo po operacijos ji dirbti nebegali. Todėl viliasi, galgi atsirastų geradarių, kurie priglaustų šią nenustojančią pokštauti optimistę moterį prižiūrėti seną ar ligotą žmogų.

Centras tapo vaikystės namais

Be Aldonos, Krizių centre šiuo metu gyvena 31-erių Raimonda su mažamete dukra bei 26-erių Aušra. Pastarosios istorija neįprasta – ji, neįgali ir kūdikystėje palikta tėvų, nuo 1,5 metų augo Kretingos vaikų globos namuose, po tuo pačiu stogu. Vėliau Aušra mokėsi Vilniaus aklųjų ir silpnaregių mokykloje, o šią pabaigus sugrįžo į Kretingą. Ieškojo, kas priglaustų į šeimą, tačiau nesėkmingai.

Merginą rudeniop apgyvendins Padvarių socialinės globos namuose. Aušra atviravo, jog jai būsią liūdna atsisveikinti su namais, kurie buvę tarsi gimtieji, bei darbuotojomis, kurios jai atstojo mamą.

Paguosta guodžia kitus

Raimondos istorija – labai tipiška: moteris čia atsidūrė vidury nakties, pabėgusi nuo smurtaujančio vyro. Centre išsyk buvo įdarbinta, – ji rūpinasi senjorais, o jos dukrelę prižiūri Aldona ir Aušra.

„Norėčiau visoms moterims, kurios patiria smurtą šeimoje, perduoti gerąją žinią – nebijokite keisti savo gyvenimo. Aš taip pat čia atėjau įbauginta kaip žvėrelis, į savo vaiką iš pradžių buvau įsikirtusi kaip į pūslę – galvojau, kad čia atiminėja vaikus. Bet pamačiusi, kad darbuotojų požiūris į prieglobsčio ieškančią moterį čia – ne kaip į klientę, o kaip seserį ar geriausią draugę, įgijau drąsos, pasitikėjimo savimi. Ir šiandien jau galiu raminti kitas susigūžusias verkiančias moteris: sakau joms – verkti reikėtų, jei nebūtum čia atėjus, o ryžaisi ateiti – tai jau yra labai daug“, – tvirtino Raimonda.

Moteris šiandien sakė nė už ką nebesugrįšianti pas smurtautoją vyrą. Dabar jos didžiausias rūpestis – susirasti išsinuomoti nebrangų būstą, nes Kretingoje nuomos kainos esą labai aukštos. Ji taip pat eilėje laukia socialinio būsto.

Kainuoja 217 eurų per mėnesį

Socialinių paslaugų centro vadovės Berutos Dirvonskienės žodžiais, į Krizių centrą dažniausiai ir kreipiasi nuo smurto bėgančios moterys su vaikais. „Tačiau pasitaiko ir ką tik iš gimdymo namų išėjusių ir su kūdikiais neturinčių, kur prisiglausti, jaunų motinų. Jos pačios – iš socialinės rizikos šeimų, nepatyrusios motinų meilės ir nemokančios mylėti savo vaikų. Tokias tenka mokyti paprastų įgūdžių – maudyti, valgydinti, myluoti vaikelį“, – sakė B. Dirvonskienė.

Žiemos naktimis, kol Kretingoje nepastatyti nakvynės namai, pasitaiko apnakvyndinti ir sušalusius benamius: „Pagirdome juos karšta arbata, nuvedame į kambarį, liepiame išsimaudyti. Parūpiname švarių rūbų – atnešame jų iš savo namų. Nors patys turėtų pasirūpinti maistu, nes Krizės centro klientams maitinimas neteikiamas, bet nejaugi paliksi žmogų alkaną – atiduodame savo sumuštinius“, – neslėpė vadovė.

Tačiau, patikino ji, nepriimami girti benamiai, kurie privalo laikytis jų namų taisyklių, kad nekeltų grėsmės kitiems centro gyventojams.

Žmonės į Krizių tarnybą patenka įvairiai: atveža Savivaldybės ar seniūnijų socialiniai darbuotojai, kiti atvyksta patys. Centras jiems pirmiausiai parūpina šiltą pastogę – Krizių tarnyboje vienu metu atskiruose kambariuose gali gyventi 5 šeimos – bei higienos priemonių vienam mėnesiui, po to padeda sutvarkyti dokumentus ir sugrįžti į normalų gyvenimą.

Vieno asmens apgyvendinimas Krizių centre Savivaldybei per mėnesį kainuoja 217 Eur. Dauguma klientų gauna pašalpas, iš kurių patys turi išsiversti, Maisto bankas juos remia maisto paketais.

---

41 – tiek asmenų, tarp jų 20 vaikų, Kretingos socialinių paslaugų centro Krizių tarnyboje buvo apgyvendinta pernai, užpernai – 40, o 2015 m. – 25 asmenys.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas