Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Paminėjo Gedulo ir vilties dieną

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Minėjimai
  • 2018-06-15
Renginio dalyviai prie paminklo Lietuvių tautos kančioms atminti padėjo gėlių ir uždegė žvakes.

Vakar, Gedulo ir vilties dieną, Kretingoje buvo prisiminti skaudūs Lietuvos istorijos įvykiai, paminėtos 77-osios trėmimo pradžios metinės.

Ceremonija prasidėjo bažnyčioje šv. Mišiomis. Po jų žmonės rinkosi į senąsias Kretingos miesto kapines, prie paminklo Lietuvių tautos kančioms atminti. Čia nuskambėjo literatūrinės-muzikinės kompozicijos „Negęstanti vilties šviesa“ akordai – lumzdeliu grojo meno vadovas Alvydas Vozgirdas, pritardamos kanklėmis, tremtinių dainas dainavo Elena Šalkauskienė ir Vitalija Valeikienė, Kretingos rajono kultūros centro tremtinių choras „Atminties versmė“, vadovaujamas Kristinos Rimienės.

„Šiandien minime skausmą ir širdgėlą, mūsų tautiečių išgyventą niekuo nepateisinamoje tremtyje Sibiro dykynėse, Šiaurės šalčiuose, svetimų kraštų lageriuose ir kalėjimuose“, – kalbėjo Kretingos rajono kultūros centro renginių organizatorė Aušrinė Zulumskytė.

Ji priminė istorinius faktus: pirmieji suėmimai įvyko 1940 m. liepos 10–17 dienomis. Nuo tų metų birželio 15-osios iki 1941 metų birželio 14-osios buvo suimta per 6 tūkst. 600 žmonių, pusė jų išsiųsti į lagerius ir kalėjimus. Masiniai trėmimai prasidėjo 1941-ųjų birželio 14-ąją, šeštadienį. Trėmimų vykdytojai vienur antrą, kitur trečią valandą ryto įsiverždavo į gyventojų būstus, pakeldavo iš miego, pagal turimus sąrašus patikrindavo šeimos sudėtį, paskui surengdavo kratą, ieškodami ginklų, aukso, valiutos, po to pranešdavo apie jų ištrėmimą iš Lietuvos. 1948-aisiais vien per kelias gegužės naktis buvo išvežta 48 tūkst. žmonių, kas dešimtas jų – vaikas. Apie 5 tūkst. Lietuvos vaikų žuvo kelyje į tremtį arba tremtyje. Nuo 1941 iki 1952 m. į atokiausius Sibiro regionus buvo ištremta apie 132 tūkst. žmonių, iš kurių apie 28 tūkst. žuvo.

Dainavo Kretingos rajono kultūros centro tremtinių choras „Atminties versmė“.

A. Zulumskytė visus susirinkusiuosius, tarp kurių – būrys tremtinių, jų šeimos narių, artimųjų, taip pat – Kretingos klebonas Antanas Blužas, rajono meras Juozas Mažeika, Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas, vicemerė Danutė Skruibienė, pakvietė tylos minute pagerbti Sibiro platybėse, svetimų kraštų lageriuose bei kalėjimuose žuvusius mūsų tautiečius, prie paminklo padėti gėlių, uždegti žvakių.

J. Mažeikos žodžiais, šią Gedulo ir vilties dieną istorijos gijos ir tiltai sujungė visą Lietuvą, mininčią tragiškiausią mūsų istorijos laikotarpį, kai netekome gabiausių, talentingiausių savo tautos žmonių. Meras citavo Lietuvos Respublikos Prezidentę Dalią Grybauskaitę, teigdamas, kad jokios okupacijos, jokie karai, stichinės nelaimės ar tremtys negali sunaikinti laisvės troškimo. Tremtiniai bei politiniai kaliniai taip pat daug prisidėjo ir 1990-aisiais kovo 11-ąją atkuriant Lietuvos nepriklausomybę.

Kad Tėvynė brendo ir Sibiro toliuose, patvirtino, prisiminimais pasidalijo Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkė Valerija Žalienė, savo kūrybos eilių paskaitė brolis pranciškonas Bernardas Belickas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas