Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Buvusi kuprinietė Edita Starkovaitė jauniesiems žurnalistams pateikė keletą situacijų, su kuriomis kasdien susiduria žurnalistai.

Šį mėnesį „Pajūrio naujienų“ jaunųjų žurnalistų akademijos nariai galėjo iš arčiau pažvelgti į žurnalisto darbą ir suprasti, su kokiais iššūkiais kasdien susiduria žurnalistai. Šia patirtimi pasidalino buvusi kuprinietė, Klaipėdos universiteto žurnalistikos studijų programos ketvirtakursė Edita Starkovaitė.

Edita teigė, kad studijų pradžioje dauguma studentų buvo susikaustę, tačiau dėstytojai ragino atsisakyti savo kompleksų ir į pateiktas užduotis pažvelgti kūrybiškai. Ji prisiminė, kad nuolat kėlė sau naujus tikslus: studijų pradžioje pristatymų metu jai buvo reikalingi lapai, kuriuose buvo visa pranešimui reikalinga informacija, o šiandien jai pakanka tik pateikčių, kuriose išdėstyta svarbiausia informacija.

Žurnalistikos studijos teikia daug netikėtumų: kasdien pateikiamos naujos situacijos, todėl niekada nežinosi, kada ir kur reikės nuvažiuoti, ką pakalbinti ir parengti išsamų tiriamąjį straipsnį ar reportažą. Svarbu drąsiai elgtis ir nebijoti naujų patirčių. Jaudulys kyla tik iš pradžių. Mergina prisiminė, kad studijų pradžioje kalbindama pašnekovus ji kruopščiai susiplanuodavo, ko norės paklausti, tačiau dabar šie klausimai jai yra orientaciniai, gelbstintys, kai stinga argumentų.

Šiandien vis daugiau žmonių rašo straipsnius, tačiau kai kurie nėra baigę žurnalistikos studijų. Edita mano, kad tie, kurie baigia žurnalistiką, turi geresnį suvokimą apie tai, koks yra žurnalisto darbas. Ji teigė, kad žmogus turėtų įgyti žurnalisto išsilavinimą, o vėliau papildomą specialybę, kuri leistų koncentruotis į vieną sritį.

Ugdo universalumą

Edita teigė, kad studijos universitete labai daug duoda, tačiau dauguma jaunuolių to nevertina, Anot jos, svarbu, kiek pats studentas deda pastangų ir nori kuo geriau atlikti pateiktas užduotis. Edita skatino studijuojant įsitraukti į universitetinę veiklą: tapti studentų sąjungos nariu, prisidėti prie įvairių renginių kūrimo ir įgyvendinimo, nes šios veiklos suteikia naujų patirčių. Mergina mano, kad pasirinkęs šias studijas žmogus turi būti lankstus, nebijantis nuolatos tobulėti, priimantis naujus iššūkius ir nuolatos keliantis didesnius tikslus sau.

Ji teigė, kad žurnalistui reikia šalto proto, kantrybės, valios, skvarbaus žvilgsnio, kad visus užsibrėžtus tikslus galėtų pasiekti. Itin svarbu palaikyti draugišką kontaktą su pašnekovu, nenusileisti kitiems, siekti kompromisų ir susitarimų. Žurnalistui reikalingos ne tik įgytos žinios universitete, tačiau ir viešųjų ryšių specialisto, psichologo, kartais net gydytojo profesijų pradmenys.

Anot Editos, žurnalistikos studijos yra labai praktiškos. Studijuodamas mokaisi ne tik straipsnių rašymo subtilybių, bet ir rengi reportažus, formuoji savo fotografavimo ir filmavimo įgūdžius. Studijos rengia universalius specialistus: baigęs žurnalistiką žmogus galbūt ir nesirinks žurnalisto darbo, tačiau sukauptas žinias jis galės pritaikyti kitokio pobūdžio veiklose: fotografuoti, filmuoti, rengti reportažus, organizuoti renginius.

Sukauptas žinias pritaikė praktiškai

Praėjusią vasarą E. Starkovaitė dalyvavo ekspedicijoje „Baidarė upėje“, kurios metu paskaitose sukauptas žinias galėjo pritaikyti praktiškai. „Mokiausi filmuoti, tobulinau interviu rengimo principus ir galėjau suprasti pačios žurnalistikos esmę – visus įvykius išgyventi pati“, – pasakojo Edita.

Ji pripažino, kad šios ekspedicijos metu ne kartą teko susidurti su iššūkiais. „Baidarė upėje“ reikalavo fizinės ištvermės ir psichologinio nusiteikimo. Žurnalistikos studentei buvo sudėtinga kalbėti prieš kamerą kaip pašnekovei, atskleisti savo pojūčius ir išgyvenimus. Baisoka buvo ir miegoti vienai palapinėje kažkur toli nuo namų gamtoje, būti toli nuo savo artimųjų. Po ekspedicijos nufilmuotus vaizdus ji sumontavo į vaizdo reportažą.

Jaunimui trūksta motyvacijos

Edita „Pajūrio naujienų“ jaunųjų žurnalistų akademijai priklausė trejus metus. Ji pastebėjo, kad nors ir praėjo pakankamai nedaug laiko, tačiau šiandien jaunimas yra pasyvesnis, dažnai neišnaudoja jam suteiktų sąlygų, bijo kardinalių pokyčių ir išeiti iš savo komforto zonos. Jaunuoliams stinga užsidegimo ir tikėjimo tuo, ką daro.

Edita pripažino, kad kartais sunkiomis akimirkomis, kai ne viskas vyksta taip, kaip norėtųsi, kyla įvairių minčių, norisi atsitraukti, tačiau viskas yra įmanoma: kiek žmogus pasieks, priklauso nuo jo paties. Svarbu nebijoti imtis sunkiausių užduočių, kurios suteiktų naujų patirčių.

Edita kupriniečiams pateikė keletą situacijų ir pavyzdžių, kaip žurnalistas turėtų elgtis įvairiose situacijose, kai ne viskas priklauso nuo žurnalisto. Ji kupriniečius padrąsino ne tik nebijoti rimtų temų ir rašyti apie tai, kas svarbu jiems, bet ir būti smalsiais, negailėti savo laiko, kad išsiaiškintų dominančius dalykus.

Sigita RAZMUTĖ

„P. n." akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas