Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Nuo „Dūdų vasaros“ – iki tarptautinių projektų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2018-03-09
Pasibaigus koncertui – draugiškas Palangos pučiamųjų orkestro ir grupės „Biplan“ reveransas žiūrovams.

Kaip ir Lietuvos valstybė, šimtametes istorijos ištakas menantis Palangos miesto pučiamųjų orkestras „Palangos Orkestras“, Vasario 16-ąją išvien su grupe „Biplan“ surengęs palangiškiams išskirtinį muzikinį projektą, kovo pabaigoje žinią apie Palangą bei jos muzikines tradicijas paskleis ir vilniečiams – Šv. Kotrynos bažnyčioje surengs koncertą „Palangos dienos: Su gimtadieniu, sere Andrew“. O gegužę palangiškiai pakvies į antrąkart Palangoje rengiamą tarptautinį pučiamųjų muzikos festivalį „Amber Wind“.

Tęsia senas kurorto tradicijas

Nuo 2000-ųjų „Palangos orkestrui“ vadovaujantis Vygantas Rekašius, beje, vakar atšventęs ir savąjį 50-mečio jubiliejų, priminė, jog Palangoje gyvuoja grafų Tiškevičių laikus menančios muzikavimo tradicijos, kai orkestras džiugindavęs kurorto svečius parko rotondoje ir rūmų terasoje.

Tačiau savo atgimimą „Palangos orkestras“ skaičiuoja nuo 1953-ųjų, kai vydmantiškis Augustinas Juška vėl į orkestrą ėmėsi burti muzikantus. O šiandieną, tvirtino orkestro vadovas ir dirigentas bei viešosios įstaigos „Palangos orkestras“ vadovas V. Rekašius, Palangos miesto savivaldybė yra sukūrusi sąlygas ne tik jų kolektyvui gyvuoti, vasaromis džiuginti tradicinėmis „Dūdų vasaromis“, bet ir įgyvendinti įdomius sumanymus. Vienas tokių sumanymų ir buvęs Vasario 16-osios projektas, kai sausakimšoje Palangos koncertų salėje pasirodė neįprastas tandemas – Palangos pučiamųjų orkestras ir grupė „Biplan“. „Dirbome daug ir iš širdies – šis darbas kitiems buvo nematomas. Tiesiog norėjome sukurti kuo įdomesnę šventę žmonėms, kad tai nebūtų vien renginys „dėl pliusiuko“, – tvirtino V. Rekašius.

Viktorija Puidokė atskleidė, jog valstybės šimtmečio proga bendram koncertui ketinę pasikviesti garsųjį maestro Raimondą Paulą iš Latvijos.

Tikėjosi sulaukti garsaus maestro

Vadovą papildė orkestro kultūrinės veiklos vadybininkė Viktorija Puidokė: „Mūsų sumanymai iš pradžių buvo dar didesni – tikėjomės, kad bendram koncertui mums pavyks pasikviesti maestro Raimondą Paulą, buvome nuvykę į Rygą susitikti su jo komanda. Tačiau po poros savaičių maestro atsakė nebenorįs įsipareigoti dėl savo amžiaus ir sveikatos.“

Tuomet orkestras pradėjęs ieškoti grupių, kurios tiktų tokiai progai, – prodiusuoti ėmėsi Valdas Puidokas, turintis nemenkos patirties šioje srityje. „Sutiko „biplanai“, ligi šiol jie dar nebuvo groję su orkestru ir jiems tai pasirodė įdomu. „Biplanai“ man dar asocijavosi ir su Nepriklausomybės atgavimu – tada jie pradėjo savo veiklą, jų repertuaras – gana originalus, ir kaip koncerto leitmotyvą ir pasirinkome jų dainą „Už laisvę“, – apie pavykusį bendrą projektą pasakojo V. Rekašius.

Pučiamieji – sakralioje erdvėje

O prisimenant Palangos miesto istoriją, kai kovo 30–balandžio 5 dienomis kurortas mini savo atsiskyrimą nuo Latvijos, Palangos pučiamųjų orkestras sumanė žinią apie tai paskleisti plačiau, surengdamas koncertą Vilniuje, Šv. Kotrynos bažnyčioje.

„Koncerto turinys padiktuotas jau senokai, nes turime orkestrui adaptuotų kūrinių iš pasaulinio garso miuziklų. Beje, daugelio tų miuziklų autorius pasaulinės šlovės muzikos grandas Andrew Lloyd Webber šiemet švenčia savo 70-metį, todėl ta proga ir atliksime jo kūrinius. Su mumis vėl bendraus solistai Kristina Jatautaitė ir Andrius Bartkus, su kuriais jau pernai buvome surengę bendrą projektą“, – kalbėjo V. Rekašius. Pašnekovas tvirtino, jog orkestras jau turįs nemenkos patirties, koncertuojant bažnyčių erdvėse: jie nesyk grojo Palangos, Kretingos, Nidos bažnyčiose, Šv. Pranciškaus onkologijos centro koplyčioje.

„Bažnyčių erdvėje muzika skamba visai kitaip, negu koncertų salėje ar lauke, repertuarą tenka apriboti dėl akustinių subtilybių. Tačiau, kaip sakė muzikos korifėjus Justinas Jonušas, atkūręs Lietuvos kariuomenės orkestrą, pučiamųjų muzika netgi labai tinka bažnyčioms: grojant vargonais, oras eina vamzdžiais, kaip ir grojant pučiamaisiais – garsai gimsta pučiant orą. Todėl pastarųjų tembras, spalvos, virpesiai puikiai skamba po bažnyčių skliautais“, – kalbėjo V. Rekašius.

Vygantas Rekašius renginiams kelia aukštas karteles: „Niekada nebūnu ligi galo patenkintas. Jeigu sakai, kad viskas tobula – ruoškis įkapes“, – pajuokavo.

Antrąkart – tarptautinis festivalis

Gegužės 17–19 dienomis Palangos pučiamųjų orkestras antrąkart pakvies palangiškius bei kurorto svečius į tarptautinį festivalį „Amber Wind“.

Pasak V. Rekašiaus, tai – vienas didžiausių jų sumanymų ir vienas ryškiausių pučiamųjų muzikos renginių Lietuvoje bei Palangos kultūriniame gyvenime. „Į festivalį laukiame atvykstant apie 500 atlikėjų – orkestrų, ansamblių, atlikėjų, kompozitorių ne vien iš mūsų šalies, bet ir Vengrijos, Austrijos, Italijos, Belgijos. Festivalyje įvyks jungtinio Baltijos šalių kariuomenių orkestrų pasirodymas, skirtas visų trijų valstybių 100-mečio jubiliejams paminėti. Didelis džiaugsmas, kad šiemet šventėje sutiko dalyvauti daugkartiniai šalies pirmenybių, Europos Brass Band čempionatų nugalėtojai ir praėjusių metų pasaulio čempionai – „Vilebruko Brass Band“, – būsimą kurorto renginį apibūdino V. Puidokė ir V. Rekašius.

Renginio organizatoriai tvirtino palaikymo sulaukę ne vien iš Savivaldybės, bet ir Kultūros tarybos, kuri festivaliui skyrė 21 tūks. eurų. Jų žodžiais, dėl tokių renginių auga ir Palangos kurorto žinomumas: „Pučiamųjų muzikos pasaulio žmonėms jau nebereikia ieškoti per „Google maps“, kur yra ta Palanga.“

Ar Palanga taps džiazo citadele

V. Puidokė ir V. Rekašius neslėpė, jog Palanga taip pat siekia teisės surengti ir Europos Brass Band čempionatą, kuris yra prestižiškiausias Senojo žemyno pučiamųjų muzikos renginys, gimęs Didžiojoje Britanijoje ir skaičiuojantis jau keturis dešimtmečius.

„Į čempionatą atvyksta patys geriausi Europos orkestrai, o paskui juos – ir fanai, kurie renginio vietoje sukuria maždaug 2 mln. eurų vertės apyvartą už bilietus, paslaugas, apgyvendinimą. Pasirinks organizatoriai Palangą ar ne, lūžio taškas įvyks per „Amber Wind“ festivalį, kai atvyks Europos asociacijos atstovai“, – tvirtino orkestro vadovas.

Jo žodžiais, organizatoriai neturi palangiškiams priekaištų dėl infrastruktūros bei komandos gebėjimų, tačiau teks pakoreguoti Koncertų salės scenos erdvę, pastatant specialų įrenginį – akustinę kriauklę. Jeigu asociacija sutiktų pirmąkart naujosiose Europos Sąjungos šalyse surengti šį čempionatą, pasirinkdami Palangą, palangiškiams tektų šiuos įrenginius išsinuomoti iš italų kompanijos, kad kuo natūralesnis garsas iš scenos pasiektų žiūrovų salę.

---

Palangos pučiamųjų orkestre šiuo metu yra 36 dalyviai, tarp jų muzikantai kraštiečiai: Sigitas Petrulis, Kazys Tiškus, Jordanas Narkus, Petras Švatelis ir palangiškė Kretingos meno mokykloje dirbanti Dainora Pazdrazdienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas